پارک جنگلی سیسنگان

پارک جنگلی سیسنگان

عمده دلیل سفر به شمال کشور، دیدن دریا و یا مناظر طبیعی و جنگل است. جنگل‌های مختلفی در شمال وجود دارند که در این میان می‌توان به پارک جنگلی سیسنگان، جنگل آب پری، جنگل شیخ موسی، جنگل جوارم و … اشاره کرد.

پارک جنگلی سیسنگان یکی از بهترین و جذاب‌ترین پارک‌های جنگلی در استان مازندران است. با توجه به پوشش گیاهی فوق العاده و بی نظیری که دارد و همچنین امکانات رفاهی عالی و درجه یک آن باعث شده تا بسیاری از گردشگران برای بازدید از این مجموعه‌ی بی همتا به پارک جنگلی سیسنگان مراجعه کنند. از مشخصات قابل توجه این پارک جنگلی می توان به وسیع بودن و قرارگرفتن در کنار دریا اشاره کرد. ما در این مقاله از لیدوماتریپ شما را با پارک جنگلی سیسنگان و ویژگی‌ها، امکانات، بخش های مختلف و جاذبه‌ها و رستوران ها و اقامتگاه های نور و در اطراف این پارک جنگلی آشنا می‌کنیم.

آشنایی با پارک جنگلی سیسنگان

جنگل سیسنگان

پارک جنگلی سی سنگان در ۳۵ کیلومتری شهر نوشهر قرار گرفته و در سال ۱۳۴۴ با طراحی مهندس آشتیانی احداث شد و از آن زمان به شهرت رسید. این مجموعه از سمت شمال به دریای خزر، از سمت جنوب به کوه های البرز منتهی می‌شود و مساحت آن ۶۰۰ کیلومتر مربع است. همچنین در غرب این پارک روستای توسکاتک و در شرق آن روستای صلاح الدین قرار گرفته اند.

پارک جنگلی سیسنگان گذشته با این هدف تاسیس شد که از گونه های خاص شمشاد و دیگر گونه های جانوری حفاظت شود. اما پس از گذشت مدت زمان کوتاهی نسبت به استقبال بی نظیر مردم، امکانات ویژه و جاذبه های دیگری به آن اضافه شد و این پارک را به یکی از بهترین پارک های جنگلی و ساحلی استان مازندران تبدیل کرد. این پارک جنگلی در طول سال، میزبان بسیاری گردشگران و مسافرینی است که از اقصی نقاط کشور و حتی خارج از کشور به این شهر سفر می کنند می باشد.

لازم به ذکر است که سیسنگان نوشهر هنوز هم بزرگترین ذخیره گاه شمشاد در ایران و حتی خاورمیانه محسوب می‌شود. مساحت قابل توجهی از پوشش گیاهی در کنار ساحل فوق العاده‌ای را به خود اختصاص داده است.

به غیر از درختچه‌های شمشاد که به وفور در همه جای پارک روییده‌اند، درختان بلوط تنومندی که ارتفاع آن ها حتی به ۱۰ متر نیز می رسد، توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. سایه این درختان و صدای حرکت سنجاب ‌هایی که در این مکان زندگی می‌ کنند روح طبیعت را در این مجموعه زنده کرده و می توانید ساعت‌ها در این پارک جنگلی قدم بزنید و استراحت کنید.

سیسنگان یکی از مهم‌ترین و با ارزش‌ترین پارک‌های جنگلی در ایران است که در تمامی بخش‌های آن امکانات رفاهی و اقامتی مناسبی برای راحتی مسافران فراهم کرده است. جالب است بدانید از سمت دریا که به بخش جنگلی پارک می‌روید، ارتفاع از سطح دریا به ۵۰ متر می‌رسد. این ارتفاع بین جنگل و دریا در یک مجموعه به همراه تمامی امکانات تفریحی موجب شده بیش از پیش مورد علاقه‌ی گردشگران داخلی و خارجی قرار بگیرد.

داستان نامگذاری پارک جنگلی سیسنگان

سی سنگان

در مورد نام گذاری این منطقه به سی سنگان روایت بسیار معروفی وجود دارد. یکی از این روایت‌ها، داستان ملکه چهل گیس است. طبق این داستان، در زمان‌هایی بسیار دور، ملکه‌ای با نام شیمای چهل گیس بر سرزمین (فرش-واد-گر)، (سبزه زار-کوه-دریا) حکومت می‌کرد. افراسیاب، پادشاه توران که در جنگ با ایرانیان، بر سر راه خود به این سرزمین رسیده بود با این ملکه پیمان دوستی می‌بندد. منوچهر تازی، فرزند ایرج بعد از ماجراجویی‌های بسیار و گرفتن انتقام خون پدر و کشته شدن عموهایش، سلم و تور، به سرزمین خود (فرش-واد-گر) بازگشت. او که از خبر عهد دوستی ملکه با افراسیاب بسیار خشمگین شده بود، آب سد ماز کجور را رها می‌کند تا به سمت جلگه بیاید. سیلاب، سنگ و گل رودخانه تا فرسنگ‌ها لشگریان افراسیاب و شیما را با خود برده و در دریا غرق می‌کند. از این پس این سرزمین به نام سرزمین سیل و سنگان یا “سی سنگان” مشهور شد.

پارک جنگلی سیسنگان کجاست؟

این پارک جنگلی در ۳۰ کیلومتری جاده‌ی نوشهر به نور واقع شده و از شمال به دریای خزر، از جنوب به رشته کوه‌های البرز، از غرب به روستای توسکاتک و از شرق به روستای صلاح الدین محدود می‌رسد. فاصله چالوس تا جنگل سیسنگان ۴۵ کیلومتر است.

آدرس: استان مازندران، ۳۰ کیلومتری نوشهر

جنگل سیسنگان روی نقشه

بخش های پارک جنگلی سیسنگان

ساحل سیسنگان کجاست؟

ساحل سی سنگان

بخش ساحلی دارای مساحتی در حدود ۳۰ هکتار می‌باشد که در حاشیه جاده قرار گرفته است که درختان و درختچه‌هایی چون توسکا، لرگ، بلوط، آزاد، لیلکی، انجیر، داغداغان، انار، ازگیل، سرخ ولیک، گوجه جنگلی، توت، سیاه تلو، سیاه ال و سیاه اربه در آن خود نمایی می‌کند.

امکانات ساحل سیسنگان

از امکانات موجود در بخش ساحلی سیسنگان می‌توان به آلاچیق‌های زیبا، کافه، رستوران، زمین ورزش ساحلی، پلاژ بانوان و آقایان اشاره کرد.

تفریحات ساحل سیسنگان

این بخش دارای مکانی برای تفریحات و ورزش‌های آبی مثل جت اسکی، شاتل دریایی و قایق سواری، ورزش‌های ساحلی همچون اسب سواری، ماشین سواری (کارتینگ) و والیبال ساحلی می‎باشد و علاوه بر موارد فوق الذکر مجموعه‌ای از بازی‌های رایانه‌ای را هم در خود گنجانده است.

قایق سواری و شاتل دریایی

از تفریحات ساحلی در این مجموعه می‌توان به قایق سواری و شاتل دریایی اشاره کرد. اگر به همراه خانواده و یا تعدادی از دوستان خود به پارک جنگلی سی سنگان سفر کرده‌اید قایق سواری و شاتل یکی از بهترین سرگرمی‌ های پر هیجان برای شما می باشد.

هزینه قایق سواری از ۶۰۰۰۰ تومان تا ۱۲۰۰۰۰ تومان متغیر است و به تعداد نفرات و مدت زمان استفاده از آن بستگی دارد.

شاتل های دریایی ۲ الی ۶ نفره هستند و هر چه تعداد نفرات بیشتر باشد، لذت آن نیز دو برابر می‌ شود. قیمت استفاده از شاتل نسبت به تعداد نفرات از ۶۰ هزار تومان تا ۱۰۰ هزار تومان متغیر است.

موتور چهارچرخ

لذت رانندگی با موتورهای چهار چرخ در سواحل زیبای سیسنگان برای هر کسی جذاب و هیجان انگیز است. بهتر است بدانید راندن موتورهای چهار چرخ از جت اسکی بسیار راحت بوده و نوجوانان ۱۲ سال به بالا نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

قیمت استفاده از این موتورهای چهارچرخ جذاب، هر ۱۵ دقیقه بین ۴۰ تا ۶۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

جنگل سیسنگان کجاست؟

پارک جنگلی سیسنگان

جنگل سیسنگان

در حقیقت ساحلی که رو به روی جنگل سیسنگان قرار دارد را ساحل سیسنگان نام داده‌اند. جنگل و ساحل در حقیقت تنها به اندازه عرض جاده با یکدیگر فاصله دارند و این تقابل، واقعا مثال زدنی است. تصور کنید زمانی که در دل جنگل هستید، نسیم دریا به صورت شما می‌وزد. این واقعا حسی وصف نشدنی است که حتما باید آن را تجربه کنید تا متوجه شوید. به دلیل نزدیکی دریا و جنگل، آب و هوای این منطقه بسیار پاک و تقریبا عاری از هرگونه آلودگی است. از حیوانات جنگل سیسنگان می‌توان به خرس قهوه‌ای، گراز، گربه وحشی و… اشاره کرد.

امکانات جنگل سیسنگان

بر خلاف برخی جنگل‌های دیگر استان مازندران که کاملا بکر هستند و هیچ گونه وسایل رفاهی و امکانات خدماتی داخل آن‌ها وجود ندارد، جنگل سیسنگان یک مجموعه حفاظت شده و کاملا خانوادگی است. داخل این مجموعه پنج ایستگاه نگهبانی وجود دارد تا امنیت مجموعه را برقرار کنند.

آلاچیق‌ و میز و صندلی‌های سنگی مخصوص بازدیدکنندگان داخل پارک وجود دارد و می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید. البته اگر در فصل پیک همانند تابستان به سیسنگان سفر کنید، یافتن آلاچیق خالی کمی دشوار خواهد بود. از طرف دیگر داخل خود جنگل فروشگاه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها خرید کنید.

حتی رستوران‌های کوچکی هم در جنگل هستند که می‌توانید غذای خود را روی میز‌های مخصوص این رستوران‌ها در دل جنگل میل کنید.

از نظر سرویس بهداشتی نیز اصلا جای نگرانی وجود ندارد. در حال حاضر حدود شانزده ساختمان مختلف با سرویس بهداشتی مجزا داخل پارک وجود دارند. علاوه بر سرویس‌های بهداشتی، مکان‌هایی برای شستشو و آب خوری داخل جنگل تعبیه شده‌اند. در نتیجه اصلا لازم نیست که نگران امکانات رفاهی و خدماتی باشید.

به طور کلی از امکانات این بخش می‌توان به رستوران جنگلی چوبی، سفره خانه، نمایشگاه سنتی صنایع دستی و سوغاتی، مسیر پیاده روی، نمازخانه، سور مارکت و پیست دوچرخه سواری اشاره کرد.

تفریحات جنگل سیسنگان

شهر بازی

شهربازی جنگل سیسنگان

شما می‌توانید یک روز کامل را داخل جنگل سپری کنید بدون اینکه نیاز به چیزی خارج از مجموعه داشته باشید. حتی اگر نگران تفریح فرزندان خود هستید نیز باید بدانید که شهربازی و زمین مخصوص بازی بچه‌ها داخل پارک وجود دارد که می‌توانید بچه‌های خود را ساعت‌ها در آن قسمت سرگرم کنید. حتی قسمت‌هایی برای بازی بزرگسالان نیز تعبیه شده تا در آنجا بدمینتون و یا والیبال و فوتبال بازی کنید.

پیک نیک

در حقیقت هدف اصلی اکثر افرادی که به جنگل سیسنگان می‌آیند، طبیعت گردی و آرامش گرفتن از صدای پرندگان و محیط است. معمولا بهترین تفریح یک پیک نیک و باربیکیوی خانوادگی در دل جنگل خواهد بود. بسیاری ترجیح می‌دهند با خانواده در جنگل کنار هم جمع شوند و بازی‌های مفرحی مثل والیبال، بدمینتون، دوچرخه سواری یا فوتبال را انجام دهند.

موتور چهارچرخ

امکانات شهربازی سیسنگان

تفریح در جنگل سیسنگان تنها محدود به این موارد نیست. شما می‌توانید از ایستگاه‌های مخصوص، موتور‌های چهار چرخ اجاره کرده و در فضای مشخص شده جنگل بگردید. برای راندن این موتورها نیازی به داشتن گواهی‌نامه نیست و به سادگی می‌توانید آن را هدایت کنید. قطعا یکی از تفریحات هیجان انگیز جنگل سیسنگان را می‌توان همین موتورها دانست.

اسب سواری

اسب سواری در سیسنگان

اگر عاشق اسب سواری هستید، می‌توانید اسب کرایه کرده و کمی با آن در جنگل بگردید. حتی اگر سوارکاری بلد نباشید هم این کار می‌تواند خاطره‌ای شیرین و شاد را برای شما رقم بزند.

پیست کارتینگ

کارتینگ سیسنگان

یکی از بزرگ ترین و مجهزترین پیست‌های کارتینگ در پارک جنگلی سی سنگان قرار دارد. برای استفاده از پیست کارتینگ لازم است به دو نکته توجه کنید: حداقل سن برای استفاده از کارتینگ ۱۲ سال با قد حداقل ۱۴۰ سانتی متر است. نوجوانان زیر ۱۶ سال نیز با حضور والدین می‌توانند از کارتینگ استفاده کنند.

هزینه استفاده از کارتینگ دقیقه‌ای حساب می شود. ۵ دقیقه ۴۰۰۰۰ تومان، ۱۰ دقیقه ۷۰۰۰۰ تومان، ۱۵ دقیقه ۸۰۰۰۰ تومان است.

با توجه به توضیحات داده شده بهتر است خود را برای یک روز پر از هیجان و سرگرمی آماده کنید و پیشنهاد ما به شما این است که دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید! جاذبه های دیدنی، مناظر و چشم اندازهای فوق العاده در کنار تفریحات متنوع را باید در قاب عکسی برای همیشه جاودانه کنید.

بهترین زمان سفر به پارک جنگلی سیسنگان

جنگل سیسنگان در پاییز

با توجه به این که تمام شهرهای شمال کشور دارای زیبایی خاص خود در همه فصول هستند، می توانید بر حسب سلیقه خود هر فصلی را که دوست دارید برای سفرتان به منطقه سیسنگان انتخاب کنید. در فصل بهار تا اوایل تابستان می توانید از سرسبزی و طبیعت بیشتری بهره مند شوید. اما به اواسط تابستان که می رسد هوای شرجی این منطقه شاید چندان خوشایند نباشد.

فصل های پاییز و زمستان نیز زیبایی های خاص خود را دارند و در فصل پاییز می توانید شاهد طبیعتی رنگارنگ باشید. در فصل زمستان نیز با توجه به سرمای هوا باید بسیار مجهزتر از فصول دیگر سفر کنید به خصوص اگر قصد شب ماندن در جنگل را داشته باشید. در زمستان و فصل سرما نیز لذت هایی از جمله خوردن چای داغ ذغالی، آش داغ و … را تجربه می کنید.

چگونه به پارک جنگلی سیسنگان برویم؟

دسترسی به جنگل سیسنگان

این جنگل دقیقا در جاده ساحلی نوشهر به محمودآباد قرار دارد. به همین دلیل شما هم از سمت شرق و هم از سمت غرب می‌توانید خودتان را به این جنگل برسانید. اگر به سمت غرب حرکت می‌کنید باید بعد از دیدن ورودی جنگل سیسنگان در اولین دوربرگردان دور بزنید و وارد جنگل شوید. اما اگر به سمت شرق حرکت می‌کنید، ورودی جنگل در سمت راست شما خواهد بود.

هزینه ورودی پارک جنگلی

برای ورود به پارک جنگلی سی سنگان باید هزینه ای پرداخت کنید که این هزینه در طول سال تغییر پیدا می کند.

دیدنی های اطراف پارک جنگلی سیسنگان

سد آبیدر

بعد از اینکه گشت و گذاری درست و حسابی در پارک جنگلی سیسنگان داشتید، وقت آن می‌رسد که سری هم به دیدنی‌های اطراف سیسنگان بزنید. شما می‌توانید بعد از سیسنگان به مجموعه ساحلی آراد، کاسپین، دریاچه سد آبیدر و دریاچه ممرز بروید و تفریحتان را کامل کنید.

رستوران های اطراف پارک جنگلی سیسنگان

رستوران اطراف سیسنگان

اگر در هنگام تفریح در پارک جنگلی سیسنگان هوس غذای آماده کردید، اصلا نگران نباشید. رستوران های جنگل شیشه‌ای، نسیم، کته کبابی ساحل و سفره خانه سنتی آویدر در فاصله کمی از پارک جنگلی سیسنگان واقع شده‌اند که شما می‌توانید با مراجعه به این رستوران‌ها غذاهای با کیفیت و خوبی را نوش جان کنید.

اقامت در پارک جنگلی سیسنگان

اقامت در سیسنگان

شما می توانید با برپایی چادر در این پارک جنگلی شب را در آنجا اقامت داشته باشید. این که یک شب را در جنگل بگذرانید واقعا تجربه لذت بخشی خواهد بود، اما بسیاری از افراد که با خانواده سفر می‌کنند، ترجیح می‌دهند که در مکانی با امنیت بیشتر از چادر اقامت کنند. برای این دسته افراد هم علاوه بر رزرو هتل در نور گزینه دیگری وجود دارد: اجاره ویلا در نور و یا اجاره سوئیت در نوشهر.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
2 نظر برای "پارک جنگلی سیسنگان" ارسال شده.
 1. ماریا امیری گفت:

  چطور میتونم اطراف سیسنگان اقامتگاه رزرو کنم؟

  1. رعنا گفت:

   سلام عزیزم
   اینجایی که شما هستید مجله گردشگری لیدوماتریپ هست
   شما باید به سامانه رزرواسیون لیدوماتریپ مراجعه کنید.
   من این کارو براتون راحت میکنم
   اجاره ویلا در نور

   رزرو هتل در نور

   اجاره اقامتگاه بوم گردی در نور
   هرکدوم از گزینه ها رو میخواین روش کلیک کنین میرید به صفحه ای که همه اواع اون اقامتگاه رو میتونین ببینین و رزرو کنین
   اگر هم برای رزرو مشکلی داشتین یا سوالی داشتین میتونین با همکاران پشتیبانی رزرواسیون تماس بگیرید ۰۲۱۹۱۰۷۰۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *