آیا می‌دانید هزینه سفر به اردبیل را چگونه باید مدیریت کنید؟

آیا-می‌دانید-هزینه-سفر-به-اردبیل-را-چگونه-باید-مدیریت-کنید؟

استان اردبیل، استانی در شمالغرب ایران با آب و هوای سردسیری است. اماکن و بناهای تاریخی و همچنین جاذبه‌های طبیعی این استان سبب شده تا تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی، هزینه سفر به اردبیل را بپردازند تا به این استان و شهرهای مختلف آن سفر کنند. هرچند که هزینه مسافرت به اردبیل، با توجه به تجربه‌های جذابی که در آن به دست ‌می‌آورید، زیاد نخواهد بود.

مسافران و گردشگران اردبیل، برای سفر به این استان زیبا و شهرهای مختلف آن، باید از قبل هزینه سفر به اردبیل را برآورد کنند. چرا که نمی‌توان به راحتی از کنار سوغاتی‌های بی‌شمار و تفریحات مختلف این استان گذشت. از طرفی، با توجه به نوع وسیله نقلیه‌ای که با آن مسافرت می‌کنیم، این هزینه‌ها کمتر یا بیشتر می‌شوند. همچنین اقامت در این استان و هزینه خورد و خوراک در رستوران‌های آن، از جمله هزینه‌های سفر به اردبیل محسوب می‌شوند. اگر شما هم به دنبال یک تجربه به یاد ماندنی از سفر به اردبیل هستید، با مجله گردشگری لیدوما همراه باشید تا شما را برای یک سفر جذاب و فراموش نشدنی راهنمایی کنیم.

برنامه ریزی سفر به اردبیل

قبل از هر سفری، باید برنامه ریزی لازم و متناسب با سفر و مقصد انجام شود. از نوع وسیله نقلیه برای مسافرت تا صرف هزینه برای سوغاتی و اقامت و خورد و خوراک، همگی باید در نظر گرفته شده و میزان هزینه‌های لازم برای هرکدام بررسی شوند. برای سفر به اردبیل و برنامه ریزی مناسب هزینه‌های سفر به این استان دیدنی، باید تمامی این نکات را در نظر داشته باشیم؛ چرا که گردشگری در این استان، تنها شامل شهر اردبیل نیست و شهرهای دیگر این استان مانند سرعین و خلخال و مشگین شهر نیز از جمله مقاصد مهم گردشگری در اردبیل محسوب می‌شوند. پس باید هزینه سفر به اردبیل را، قبل از سفر به این شهر، مدیریت کرد. در سایت لیدوماتریپ، برای شما کاربران و گردشگران گرامی امکانی فراهم شده تا با خیال راحت، هزینه سفر به اردبیل را مدیریت کنید. در ادامه،‌ چند نمونه از پیش‌بینی‌های هزینه مسافرت به اردبیل را بررسی می‌کنیم.

· چگونه به اردبیل سفر کنیم؟

چگونه-به-اردبیل-سفر-کنیم؟

اولین نکته‌ای که در سفر به اردبیل باید به آن توجه کرد، چگونگی سفر به این استان است. راه‌های مختلفی برای سفر به اردبیل وجود دارد. از سفر با قطار گرفته تا ماشین شخصی، هواپیما و اتوبوس که هرکدام هزینه‌های متفاوتی دارند. برای مدیریت بهتر هزینه مسافرت به اردبیل، راه‌های سفر به اردبیل را بیشتر بررسی می‌کنیم تا با توجه به میزان بودجه‌ای که برای این بخش از سفر کنار گذاشته‌اید، بهترین انتخاب را انجام دهید.

سفر به اردبیل با قطار

سفر-به-اردبیل-با-قطار

قطار یکی از خاطره انگیزترین وسایل نقلیه برای مسافرت محسوب می‌شود. البته برای سفر به اردبیل با قطار، باید اندکی صبور باشید؛ چرا که راه آهن اردبیل در حال تکمیل است و تا مهر ماه سال ۱۴۰۰، پیشرفتی ۷۸ درصدی داشته است و احتمالا تا نوروز ۱۴۰۱، مسافران و گردشگرانی که مقصد اردبیل را برای گذران تعطیلات خود انتخاب کرده‌اند، بتوانند با قطار به این سفر خاطره‌ انگیز بروند.

سفر به اردبیل با ماشین شخصی

سفر-به-اردبیل-با-ماشین-شخصی

یکی دیگر از راه‌های سفر به اردبیل، مسافرت با ماشین شخصی است. برای اینکه هزینه مسافرت به اردبیل را کاهش دهیم یا حداقل آن را زیاد نکنیم، می‌توانیم از خودروی شخصی استفاده کنیم. البته استفاده از ماشین شخصی برای مسافرت، به مسافت بین شهرهای مبدا و مقصد نیز بستگی دارد. اگر از راه دور مانند تهران یا اصفهان با خودروی شخصی به اردبیل سفر کنیم، قطعا هزینه‌های این سفر تا حدودی بیشتر از حد انتظار ما خواهد شد.

برای سفر به اردبیل، پنج مسیر مختلف وجود دارد که زیباترین آن‌ها از جاده رشت-اسالم-خلخال-اردبیل می‌گذرد و با خودروی شخصی، حدود هشت ساعت به طول می‌انجامد. مسیر‌های دیگر نیز شامل ارومیه-تبریز-سراب-اردبیل با پنج ساعت فاصله زمانی می‌باشد. مسیر اصفهان-ساوه-زنجان-اردبیل با هشت ساعت فاصله و مسیر مشهد-ساری-رشت-اسالم-خلخال نیز با ۱۹ ساعت فاصله، از دیگر مسیرها برای سفر به اردبیل با ماشین شخصی هستند.

سفر به اردبیل با هواپیما

سفر-به-اردبیل-با-هواپیما

یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای رسیدن به مقصد در مسافرت، سفر کردن با هواپیما است. اگر قصد دارید به وسیله هواپیما به اردبیل سفر کنید، بهتر است که از سایت‌های مختلف رزرو بلیط، قیمت بلیط‌ها را با هم مقایسه و سپس اقدام به خرید کنید. زیرا قیمت بلیط‌ها متناسب با کلاس پروازی یا شرکت هواپیمایی، متفاوت خواهد بود. برای مدیریت هزینه سفر به اردبیل، نباید حتما به دنبال ارزان‌ترین قیمت بلیط هواپیما باشید. بلکه باید بلیط‌ها را در شرایطی یکسان با یکدیگر مقایسه کنید.

قیمت رزرو بلیط‌های هواپیمای اردبیل، بنا به شهر مبدا و همچنین شرکت ارائه دهنده با یکدیگر متفاوت هستند. از همین رو، هنگام رزرو بلیط باید به این مورد توجه ویژه داشت. برای مثال،‌ قیمت بلیط هواپیما از تهران به اردبیل،‌ در بازه ۷۶۳.۴۰۰ تومان تا  ۷۶۵.۴۰۰ تومان است.

سفر به اردبیل با اتوبوس

سفر-به-اردبیل-با-اتوبوس

اتوبوس از جمله عمومی‌ترین وسایل نقلیه برای مسافرت‌های بین شهری است. برای مدیریت هزینه مسافرت به اردبیل، اتوبوس یکی از گزینه‌های مقرون‌‌به‌صرفه و اقتصادی است. هرچند که سفر با این وسیله برای مسافت‌های طولانی سختی‌هایی نیز خواهد داشت. هزینه‌های سفر به اردبیل با اتوبوس، بسته به مسافت شهر مبدا تا اردبیل متفاوت است و برای مسافت‌های طولانی‌تر، هزینه بیشتری باید پرداخت کرد. البته این تفاوت هزینه، به نوع اتوبوس VIP یا معمولی و همچنین شرکت اتوبوسرانی هم مرتبط است.

· کجا غذا بخوریم؟؛ هزینه خورد و خوراک در اردبیل

از دیگر موارد مروبط به هزینه مسافرت به اردبیل، خورد و خوراک است. یکی از ملزومات سفر به اردبیل، داشتن اطلاعات در مورد رستوران‌ها و فست فودها است. خوردن غذاهای محلی اردبیل از جمله لذت‌های سفر به این استان محسوب می‌شود. ولی برای اینکه هزینه سفر به اردبیل را مدیریت کنیم، بهتر است پیش از سفر بدانیم چه رستوران‌ها و فست فودهایی، غذاهای با کیفیت‌تر و به صرفه‌تری ارائه می‌دهند. در ادامه با ما همراه باشید تا چند رستوران‌ و فست فود شهر اردبیل را به شما معرفی کنیم.

رستوران تاریخی شاه عباس (حمام ابراهیم آباد)

رستوران-تاریخی-شاه-عباس-(حمام-ابراهیم-آباد)

رستوران تاریخی شاه عباس، یکی از بهترین رستوران‌های اردبیل است. عمده شهرت این رستوران به خاطر طبخ و سرو غذاهای سنتی و محلی است. رستوران تاریخی شاه عباس شامل بخش‌های دیگری از جمله سفره خانه سنتی، قلیان سرا و تالار پذیرایی نیز هست.

قیمت غذاهای این رستوران از ۲۲.۰۰۰ تومان تا ۷۶.۰۰۰ تومان متغیر هستند. برای مثال، چلو ماهیچه در رستوران شاه عباس، ۷۶.۰۰۰ تومان سرو می‌شود. قیمت دیگر غذاهای این ستوران در ادامه ذکر خواهد شد.

چلو کباب کوبیده مخصوص ۳۴.۴۰۰ تومان

چلو جوجه کباب مخصوص ۳۶.۰۰۰ تومان

زرشک پلو با مرغ سرخ شده (ران) ۳۶.۸۰۰ تومان

چلو کباب برگ مخصوص ۷۲.۰۰۰تومان

خورشت پیچاق قیمه مخصوص (بدون پلو) ۳۳.۶۰۰ تومان

چلو خورشت پیچاق قیمه مخصوص ۴۸.۰۰۰ تومان

کاسه کباب ۳۶.۰۰۰ تومان

چلو گردن مخصوص ۷۶.۰۰۰ تومان

خوراک مرغ سرخ شده (ران) ۲۲.۴۰۰ تومان

البته باید در نظر داشت که این قیمت‌ها مربوط به آذر سال ۱۴۰۰ هستند و ممکن است در آینده بیشتر یا کمتر شود.

رستوران خوانسالار؛ رستورانی به‌صرفه در اردبیل

رستوران-خوانسالار؛-رستورانی-به‌صرفه-در-اردبیل

رستوران خوانسالار، دارای یکی از متنوع‌ترین منوهای غذایی در میان رستوران‌های دیگر اردبیل است. این رستوران در ابتدای جاده اردبیل به سرعین قرار دارد و برای استراحت بین راهی برای گردشگران بسیار مناسب است. هرچند که ممکن است قیمت‌های این رستوران در مقایسه با رستوران تاریخی شاه عباس کمی بیشتر باشد و در مدیریت هزینه مسافرت به اردبیل، کمی بیشتر هزینه کنید. قیمت‌های برخی از پرطرفدارترین غذاهای این رستوران را در ادامه می‌بینید.

لونگی با جوجه محلی ۱۱۰.۰۰۰ تومان

لونگی با مرغ (ران) ۵۹.۰۰۰ تومان

خوراک فیله کباب مخصوص ۹۸.۰۰۰ تومان

چلو ماهی قزل آلا کبابی ۸۰.۰۰۰ تومان

باسترما پلو با ماهیچه ۱۱۴.۰۰۰ تومان

باسترما پلو با ران ۵۹.۰۰۰ تومان

خوراک جوجه کاردی ۳۸.۰۰۰ تومان

چلو جوجه کباب مخصوص ۵۱.۰۰۰ تومان

چلو برگ مخصوص ۸۵.۰۰۰ تومان

فست فود آدم و پاستا؛ صرف غذاهایی لذیذ

فست-فود-آدم-و-پاستا؛-صرف-غذاهایی-لذیذ

گاهی ممکن است بخواهید برای کاهش هزینه‌های سفر، از فست فودها غذا تهیه کنید. در اردبیل، فست فود آدم و پاستا واقع در میدان بسیج، ابتدای خیابان شهریار، از جمله فست فودی‌های معروف اردبیل است. برخی از غذاهای این فست فود همراه با قیمت آن‌ها را در ادامه خواهید دید.

پیتزا مخصوص ۷۵.۰۰۰ تومان

پیتزا چهار فصل ۷۰.۰۰۰ تومان

پیتزا سیسیلی ۷۰.۰۰۰ تومان

پیتزا بلونیز ۶۵.۰۰۰ تومان

پیتزا مرغ و قارچ ۶۵.۰۰۰ تومان

پاستا چیکن آلفردو ۵۵.۰۰۰ تومان

پاستا آرابیتا تند ۵۵.۰۰۰ تومان

پاستا تنوری مخصوص ۶۵.۰۰۰ تومان

پاستا تنوری چیکن ۶۰.۰۰۰ تومان

رستوران‌ها و فست فودهای دیگری نیز در اردبیل هستند که به ارائه خدمات می‌پردازند. از جمله رستوران حاج مالک، رستوران حاجی قربان، رستوران گل سرخ، فست فود دومینو و بسیاری دیگر. در مورد مدیریت هزینه مسافرت به اردبیل، باید این قیمت‌ها و هزینه‌ها را در نظر داشته باشید.

· در اردبیل از کجا دیدن کنیم؟

اردبیل،‌ استان و شهری تاریخی است که بناهای تاریخی و به یادماندنی بسیاری را در خود جای داده است. گردشگران و مسافران زیادی برای بازدید از این ابنیه تاریخی به اردبیل سفر می‌کنند. بازدید از این بناها، در هزینه سفر به اردبیل تغییر چندانی ایجاد نمی‌کند، زیرا بیشتر این مکان‌ها به صورت رایگان برای بازدید عموم قرار گرفته‌اند. در ادامه برخی از این اماکن تاریخی و دیدنی اردبیل را به شما معرفی می‌کنیم.

آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

آرامگاه-شیخ-صفی‌الدین-اردبیلی

از جمله اماکن تاریخی اردبیل که بازدید از آن رایگان خواهد بود، ارامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی است. در این آرامگاه، بزرگانی همچون شیخ صفی‌الدین اردبیلی، شاه اسماعیل صفوی و مادر شاه طهماسب دفن شده‌اند. همچنین معماری این بنا، تلفیقی از معماری ایرانی اسلامی است. از همین رو، یکی از مهم‌ترین ابنیه تاریخی اردبیل محسوب می‌شود. این آرامگاه، در بهار و تابستان از ساعت ۸ صبح تا ۸:۳۰ شب باز است و در پاییز و زمستان از ۸ صبح تا ۱۷:۳۰ عصر به روی عموم باز خواهد بود.

شهر یئری و گورستان تاریخی اردبیل

شهر یئری و گورستان تاریخی اردبیل

یکی از عجیب‌ترین گورستان‌های تاریخی ایران در اردبیل و شرق شهرستان مشگین شهر واقع می‌باشد. این منطقه وسیع، از سه بخش قلعه، معبد و قوشاتپه تشکیل شده است. قدمت قوشاتپه در این منطقه، به گفته باستان شناسان به هزاره هفتم پیش از میلاد باز می‌گردد و قلعه و معبد نیز مربوط به ۱۴۵۰ سال پیش از میلاد است. بازدید از این منطقه تاریخی نیز برای عموم رایگان می‌باشد.

خانه تاریخی وکیل الرعایا

خانه-تاریخی-وکیل-الرعایا

این خانه تاریخی، از آثار دوره قاجار است و در محله طوری اردبیل واقع شده است. در قسمت غربی، تالار این بنای تاریخی قرار دارد. ضلع شرقی این تالار با پنجره‌های ارسی و رنگ‌های مختلف تزیین شده است. از ویژگی‌های این تالار می‌توان به مقرنس‌کاری و آینه‌کاری‌‌های آن اشاره کرد که جلوه‌ای دیدنی به وجود آورده‌اند. بلیط ورودی به این بنا، ۴۰۰۰ تومان و ساعت بازدید از آن ساعت ۹ صبح تا ۱۷ عصر است.

خانه تاریخی میرفتاحی اردبیل

خانه-تاریخی-میرفتاحی-اردبیل

این خانه تاریخی، در سال ۱۲۵۰ هجری شمسی احداث شده و در ابتدای دوره حکومت پهلوی، کاربری آموزشی داشته است. ولی در سال‌های ۱۳۲۷ تا ۱۳۳۰، به دبیرستان نظامی تغییر کاربری داد. این خانه تاریخی در محله تنبلان یا تازه میدان واقع شده و از دو بخش اندرونی برای زندگی و بیرونی برای برگزاری مراسمات مذهبی تشکیل شده است. خانه میرفتاحی از ساعت ۹ صبح تا ۱۸ عصر برای بازدید عموم باز است و هزینه بازدید از این مکان، ۴۰۰۰ تومان می‌باشد.

بیشتر مکان‌های تاریخی واقع شده در اردبیل، برای آشنایی هرچه بیشتر گردشگران با تاریخ و تمدن این منطقه، به صورت رایگان برای بازدید در اختیار عموم قرار گرفته‌اند. از جمله جمعه مسجد با قدمتی هشتصد ساله، کلیسای مریم مقدس، بقعه تاریخی کلخوران، حمام تاریخی شیخ و بسیاری اماکن تاریخی و باستانی دیگر که یادگارانی از دوران کهن اردبیل هستند. از این رو، هزینه مسافرت به اردبیل برای دیدن اماکن تاریخی زیاد نخواهد بود و کاملا به صرفه است.

· اردبیل کجا بمونیم؟؛ هزینه اقامت در اردبیل

در اردبیل، اقامتگاه‌ها و سوئیت‌های زیادی وجود دارند که برای اقامت گردشگران و مسافران اجاره داده می‌شوند. از طرفی، گردشگران نیز برای کاهش هزینه سفر به اردبیل، می‌توانند این اقامگاه‌ها را رزرو کنند تا در وقت و هزینه خود صرفه جویی کرده باشند. در سایت لیدوما، اقامتگاه‌های زیادی وجود دارند که به صورت اینترنتی قابل رزرو کردن هستند. در ادامه تعدادی از این اقامتگاه‌ها در استان اردبیل را معرفی می‌کنیم.

اقامتگاه بوم گردی باجیلار در اردبیل

اقامتگاه-بوم-گردی-باجیلار-در-اردبیل

این اقامتگاه در روستایی به نام سردابه و در زمینی به مساحت ۳۱۰۰ متر مربع واقع شده و ظرفیت پذیرش روزانه ۳۰ مهمان را دارد. این اقامتگاه که در نزدیکی چشمه‌های آب گرم واقع شده، محلی مناسب برای گردشگران است. قیمت هر اتاق این اقامتگاه به ازای هر شب از حدود ۶۵.۰۰۰ تومان شروع می‌شود که برای صرفه جویی در هزینه مسافرت به اردبیل، بسیار مناسب خواهد بود.

اقامتگاه دربند آلوارس در سرعین

اقامتگاه-دربند-آلوارس-در-سرعین

این اقامتگاه در روستای آلوارس اردبیل واقع شده و تعدا اتاق‌های سنتی این بوم گردی، ۸ اتاق است. اقامتگاه دربند آلوارس در مجموع برای اقامت ۷۲ نفر ظرفیت دارد. به دلیل آب و هوای مناسب منطقه، سیستم سرمایشی در اتاق‌ها وجود ندارد ولی سیستم‌های گرمایشی مناسب در اتاق‌ها تعبیه شده‌اند. سرویس خواب تمام اتاق‌های این اقامتگاه، به صورت سنتی و تشک و پتو است. هزینه اقامت در اتاق‌های این اقامتگاه، به ازای هر شب، در حدود ۱۳۴.۰۰۰ تومان خواهد بود.

بوم گردی سن سون در نمین

بوم-گردی-سن-سون-در-نمین

از دیگر اقامتگاه‌ها برای صرفه جویی در هزینه مسافرت به اردبیل، اقامتگاه بوم گردی سن سون در نمین، واقع در روستای یزن آباد است. این اقامتگاه، دارای آشپزخانه مجهزی است که برای استفاده مشترک مهمانان، در وسط اقامتگاه قرار دارد. سرویس خواب در این اتاق‌ها نیز به صورت سنتی و تشک و پتو است. سیستم گرمایشی مناسب در همه اتاق‌ها تعبیه شده و به دلیل آب و هوای خنک منطقه، این اقامتگاه فاقد سیستم سرمایشی است. هزینه اقامت در بوم گردی سن سون در نمین، به ازای هر شب در حدود ۵۶.۰۰۰ تومان خواهد بود.

برای کاهش هزینه سفر به اردبیل، بیشتر گردشگران از اقامتگاه‌ها و بوم گردی‌ها استفاده می‌کنند تا هم در هزینه‌ها صرفه جویی کنند و هم از امکانات مناسب و فضای طبیعی جذاب بهره ببرند.

· اردبیل سوغاتی چی بخرم؟؛ هزینه خرید سوغاتی از اردبیل

یکی دیگر از موارد هزینه مسافرت به اردبیل، خرید سوغاتی است. سوغاتی‌های استان اردبیل، از تنوع زیادی برخوردارند. حلوا سیاه، حلوا زنجبیلی، عسل سبلان و بسیاری دیگر از شیرینی‌ها از جمله سوغاتی‌های اردبیل محسوب می‌شوند. در ادامه به بررسی سوغاتی‌های اردبیل و قیمت‌ آن‌ها می‌پردازیم.

حلوا سیاه اردبیل؛ حلوایی مخصوص و لذیذ

حلوا سیاه اردبیل؛ حلوایی مخصوص و لذیذ

حلوا سیاه، معروف‌ترین سوغاتی اردبیل محسوب می‌شود. این خوراکی خوشمزه در فروشگاه‌های اردبیل، در محدوده قیمت ۴۰.۰۰۰ تا ۵۰.۰۰۰ برای هر کیلوگرم به فروش می‌رسد.

عسل سبلان؛ عسلی ناب از دامنه کوه‌ها

عسل-سبلان؛-عسلی-ناب-از-دامنه-کوه‌ها

عسل سبلان، یکی از معروف‌ترین عسل‌های ایران است که در اردبیل تولید می‌شود. عسل سبلان در انواع متفاوت عسل آویشن، چهل گیاه، گون و دیگر انواع عسل، قیمت‌های متفاوتی دارند. قیمت عسل آویشن برای هر کیلوگرم، از ۱۰۰.۰۰۰ تومان شروع می‌شود. قیمت عسل طبیعی موم دار سبلان نیز از کیلویی ۸۸.۰۰۰ تومان آغاز می‌شود.

شکلات رسته اردبیل؛ شکلاتی قدیمی از دیار آذری زبانان

شکلات رسته اردبیل؛ شکلاتی قدیمی از دیار آذری زبانان

شکلات رسته اردبیل، از قدیمی‌ترین شکلات‌های این استان محسوب می‌شود و طرز پخت سخت و پروسه طولانی دارد. از همین رو، تهیه آن نیز سخت خواهد بود. در فروشگاه‌های اردبیل، بسته‌های ۶۰۰ گرمی از این شکلات را به قیمت ۴۵.۰۰۰ تومان به فروش می‌رسانند.

سفر به اردبیل و هزینه‌های آن

هر مسافرتی، هزینه‌هایی را در بر خواهد داشت. سفر به اردبیل، با وجود سوغاتی‌ها و اماکن دیدنی و طبیعت جذاب، از جمله سفرهای به یاد ماندنی خواهد بود. اقامتگاه‌های جذاب در اردبیل، سوغاتی‌ها و یادگاری‌های این شهر و همچنین اماکن دیدنی و تاریخی استان اردبیل، از جمله دلایل گردشگران بسیاری است که به این شهر می‌آیند. در این مقاله هزینه‌های مربوط به سفر به اردبیل را شرح دادیم تا با در نظر گرفتن بودجه، شرایط و سلایقتان، هزینه‌های سفر به این استان را مدیریت کنید.

اگر شما نیز قصد سفر به اردبیل و لذت بردن از این منطقه را دارید، با اجاره ویلا و سوئیت در اردبیل، هم هزینه مسافرت به اردبیل را کمتر کنید و هم در وقت خود صرفه جویی کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *