شش پیر سپیدان کجاست

شش-پیر-سپیدان-کجاست

چشمه شش پیر سپیدان یکی از پرآب‌ترین چشمه‌های استان فارس است و از جاذبه‌های دیدنی منطقه سپیدان به حساب می‌آید. در راهنمای سفر به سپیدان هم گفتیم که سپیدان شهرستانی در نزدیکی شیراز و از توابع این شهر است. رودی بسیار زیبا و بزرگ در این منطقه جریان دارد که موجب آبادانی طبیعت بکر آن شده و سپیدان را میان گردشگران طبیعت دوست محبوب کرده است. آب‌های برف زاگرس به رودخانه سپیدان ریخته و کمی جلوتر، دریاچه کوچک و زیبایی پدیده آورده‌اند که با حصاری از درختان پوشیده شده است.

توجه داشته باشید که شنا در آب دریاچه به علت وجود ریشه‌های درختان بسیار خطرناک بوده و توصیه نمی‌شود. البته مردم منطقه بر این باورند که آب در زمین فرو می‌رود و شناگران را غرق می‌کند که البته این باور درست نیست. این دریاچه زیبا و مقدس به علت چشم‌نوازی و زیبایی خود به عروس دریا‌ها شهرت یافته است. همچنین این منطقه قدمتی بالا داشته و طبق تحقیقات باستان شناسی عمری در حدود هزاره چهارم پیش از میلاد دارد. توصیه می‌کنیم برای تماشای زیبایی‌های شش پیر و اقامتی دلچسب در آلاچیق‌های سنتی آن، چشمه بزرگ و دیدنی شش پیر را در لیست شیراز گردی خود بگنجانید.

چشمه شش پیر در کجا واقع شده است؟

چشمه-شش-پیر-در-کجا-واقع-شده-است؟

این چشمه در ۱۵ کیلومتری شهر اردکان و در ۸ کیلومتری روستای برشنه واقع شده است. درباره اینکه چشمه شش پیر در کجا واقع شده است باید گفت که چشمه در دل کوه‌های بلند و منطقه کوهستانی شش پیر قرار دارد. به همین علت فضایی خنک و دلپذیر را در اطراف این چشمه پر آب می‌توان تجربه کرد. علاوه بر جذابیت طبیعی و دیدنی‌های این منطقه وجود فضایی عرفانی و تاریخی از ویژگی‌های منحصر به فرد چشمه است. نزدیک چشمه که بروید صدای آرامش بخش عبور آرام آب از میان سنگ‌های رودخانه را خواهید شنید.

امامزاده شش پیر

امامزاده-شش-پیر

روایتی در بین مردم وجود دارد که شش عارف در زمان قدیم وارد غاری در دل کوه‌های سپیدان شده و دیگر خارج نشده‌اند. پس از آن زمان چشمه ای از کوه جوشیده و باعث سرسبزی و آبادانی منطقه شده است. بر همین اساس شش پیر سپیدان به منطقه‌ای مقدس و دارای احترام در نزد مردم تبدیل شده و به امامزاده شش پیر شهرت دارد. زمانی که به کناره‌های چشمه بروید، شمع‌هایی که مردم برای برآورده کردن حاجت روشن کرده‌اند را خواهید دید. البته آب چشمه و قسمتی از آب های شش پیر بعد از گذر از بند انحرافی شهید طالبی کارخانه توربین برقی منطقه را به کار می اندازد. همچنین حدود ۵۰۰ متری سرچشمه ۲ واحد پرورش ماهی وجود دارد که ماهی قزل آلا تولید می‌کنند.

نقشه شش پیر


این منطقه دیدنی در فاصله ۱۰۹ کیلومتری شیراز قرار گرفته و از نزدیکترین روستا ۴ کیلومتر فاصله دارد. در مسیر خود و پس از طی ۷۵ کیلومتر از شیراز به شهرستان سپیدان خواهید رسید. سپس از سمت مرکز شهرستان ینی اردکان، ۶ کیلومتر با شش پیر فاصله خواهید داشت.

اقامت در شش پیر

اقامت-در-شش-پیر

برای اقامتی خاطره‌انگیز در یکی از کهن‌ترین مناطق شیراز اقامتگاه‌های متنوعی وجود دارند. صدای آب و موسیقی طبیعت دلچسب این منطقه تجربه خوابی لذت‌بخش را به شما خواهد داد. با اجاره اقامتگاه بوم گردی در سپیدان  اقامت در شش پیر را با حسی دلپذیر و متفاوت خواهید چشید.

۳/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.