جاهای دیدنی فریدونکنار، راهنمای گشت و گذار در خوش آب و هواترین شهر مازندران

جاهای دیدنی فریدونکنار

یکی از خوش آب و هواترین و توریستی ترین شهرستان‌های استان مازندران، فریدونکنار است که در بخش شرقی استان مازندران جای گرفته و به واسطه طبیعت زیبایی که در خود دارد، گردشگران زیادی را در تمام طول سال به سمت خود جذب می کند. بسیاری از گردشگرانی که به این شهرستان سفر می کنند، برای گردش خود به دنبال جاهای دیدنی فریدونکنار هستند تا بتوانند گردشی لذت بخش در این شهرستان را تجربه کنند. اگر شما هم این بار قصد سفر به فریدونکنار را دارید، کوله بار سفرتان را ببندید و پس از آشنایی با تمام جاهای دیدنی فریدونکنار به آن سفر کنید و از گردش در آن لذت ببرید. در ادامه این مطلب از لیدوماتریپ با ما همراه باشید تا با زیباترین دیدنی‌های فریدونکنار آشنا شویم.

فریدونکنار کجاست؟

فریدونکنار شهر ساحلی استان مازندران است که از شمال با دریای مازندران، از جنوب با شهر های آمل و بابل، از شرق بابلسر و از غرب با محمود آباد همسایه است. شهرک های ساحلی بسیار زیادی در این شهر وجود دارد که از دوره پهلوی بازمانده اند. فریدونکنار به دلیل داشتن ساحل‌های بی نظیر بعد از شهر چالوس دومین شهر توریستی شمال کشور است.

جاهای دیدنی فریدونکنار

جاهای دیدنی فریدونکنار بسیار متنوع و زیبا هستند و در این منطقه می‌توانید از دیگر مکان های دیدنی و جاذبه ها نظیر بازار محلی ماهی فروشان، باغ پرندگان، پارک ساحلی لاله، بازار هفتگی، پارک جزیره، پل میلاد و بازار فصلی پرندگان دیدن کنید و از این جاذبه ها لذت ببرید. در ادامه به معرفی برخی از زیباترین جاهای دیدنی فریدونکنار می‌پردازیم.

بندرگاه فریدونکنار

بندرگاه فریدونکنار

یکی از مهم ترین و معروف ترین جاهای دیدنی فریدونکنار بندرگاه فریدونکنار است که ساخت آن در طی لایحه ای در مجلس در سال ۱۳۶۹ تصویب گردید. در سال ۱۳۷۴ عملیات ساخت این بندرگاه شروع شد. تا در نهایت اسکله ها و موج شکن های این بندرگاه در سال ۱۳۸۱ ساخته شدند. با این حال شناخت مرز مجاز دریایی این بندرگاه به مدت ۵ سال به طول انجامید تا بتواند با نام شرکت راهبران این بندر فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کند. بندرگاه فریدونکنار علاوه بر آن که یکی از مهم ترین منابع اقتصادی این شهر را تشکیل می دهد، یکی از دیدنی های فریدونکنار نیز به شمار می رود که دیدن آن خالی از لطف نیست.

ساحل فریدونکنار

ساحل فریدونکنار

یکی از زیباترین جاهای دیدنی فریدونکنار، مثل همه شهرهای ساحلی شمال و جنوب، ساحل آن است. طول ساحل این شهرستان به حدود ۸ کیلومتر می رسد و از ویژگی های بارز آن می‌توان به شیب ملایم، عمق کم، بستر شنی که برای تفریح و شنا بسیار مناسب است، دسترسی آسان به ساحل و آلودگی نفتی کم اشاره کرد. هر ساله در این ساحل طرح سالم ‌سازی دریا در فصل تابستان برگزار می شود تا برای علاقه مندان به شنا محیطی مناسب و امن ایجاد کند.

ساحل فریدونکنار دارای پلاژهای آقایان و بانوان بوده تا گردشگران بتوانند به راحتی از شنا کردن در دریای خزر لذت ببرند. اما توجه داشته باشید برای شنا در این دریا حتما نکات ایمنی را رعایت نمایید تا خطر و یا مشکلی به وجود نیاید. همچنین همراه داشتن لوازم ضروری و لباس اضافه را فراموش نکنید. اگر به فریدونکنار رفتید و قصد بازدید از این ساحل را داشتید، می توانید برای دسترسی به آن از خیابان امام به سمت میدان ماهی حرکت کنید. به این میدان که برسید دریا را مقابل خود مشاهده می‌کنید.

تالاب فریدونکنار

تالاب فریدونکنار

تالاب فریدونکنار هم از آن جاهایی است که به عنوان یکی از معروف ترین مکان های دیدنی فریدونکنار شناخته می شود، که در بخش جنوبی شهر جا خوش کرده است. هنگامی که هوا رو به سرما می رود، پرندگان مهاجر به سوی تالاب این شهر مهاجرت می کنند. این تالاب در مساحتی به وسعت ۵ هزار و ۴۰۰ هکتار قرار دارد و از آنجایی که در فصل زمستان پرندگان مهاجرت می کنند، بنابراین از بهترین زمان های بازدید از تالاب فریدونکنار زمستان هاست. پرندگان مهاجری که به این تالاب مهاجرت می کنند پرلا، غازهای وحشی، عقاب شاهی، حواصیل، مرغابی، باکلان، مرغ سقا، قره غاز، قو، شاهین و… هستند.

اگر در میان جاهای دیدنی فریدونکنار تالاب را انتخاب کردید و به سراغ آن رفتید، منتظر تماشای درنا باشید. یکی از نادرترین گونه های پرندگان که درنای سیبری می باشد، در فصل مهاجرت به تالاب فریدونکنار می آید. همچنین این تالاب به عنوان یکی از غنی ترین اکوسیستم های تالاب شمال کشور به شمار می آید و در کنوانسیون بین المللی رامسر نیز به ثبت رسیده است.

شالیزارهای فریدونکنار

شالیزارهای فریدونکنار

اسم شمال که می‌آید پیش از هرچیز عطر برنج و شالی به مشاممان می‌رسد. شالیزارهای فریدونکنار که مملو از سرسبزی و زیبایی است، به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی فریدون کنار شناخته می‌شوند و هنگامی که از کنار آن ها عبور می کنید، زنان و مردانی را خواهید دید که با لباس های محلی و رنگارنگ مشغول کشت برنج هستند و شما با تماشای این صحنه ها می توانید دز بالایی از آرامش را احساس کنید و برای لحظاتی زندگی شهری، آلودگی هوا، مشغله های زندگی و کار را از ذهن خود دور کنید.

درست بعد از این که شالیکاران عملیات برداشت برنج را به پایان می رسانند، درست همزمان با مهاجرت پندگان مهاجر به این سرزمین است و این زمین ها برای مدت زمان ۶ تا ۷ ماه آماده میزبانی از آن‌ها می شود. پس می‌توان گفت بهترین زمان سفر به فریدونکنار و بازدید از شالیزارهای آن فصل‌های نیمه اول سال است که سرسبزی آن‌ها را مشاهده می کنید.

دامگاه پرندگان

دامگاه پرندگان فریدونکنار

دامگاه پرندگان به عنوان یکی دیگر از جاهای دیدنی فریدوکنار شناخته می شود که بالغ بر ۸۷ گونه پرنده مهاجر را در خود جای داده است. این دامگاه در مساحتی به حدود ۴۶ هکتار پدید آمده و به عنوان مناسب ترین محیط زندگی برای پرندگاه مهاجر آبزی از آن یاد می شود. این دامگاه در زمان پهلوی ساخته شده و پرندگانی همچون پرستوی دریایی، اردک سفید، بوتیمار کوچک، طاووسک، بلوطی، چنگر نوک سرخ، چنگر، اردک بلوطی و… را در خود نگهداری می کند. اما متاسفانه در دامگاه پرندگان فریدونکنار برای شکار این پرندگان از روش های سنتی و مدرن استفاده می کنند.

باغ پرندگان

باغ پرندگان

باغ پرندگان فریدون‌کنار در پارک لاله این شهر و در جوار دریای خزر واقع شده و مسافران با گذر از این پارک می‌توانند از زیبایی‌های این مکان به ‌یاد ماندنی دیدن کنند. البته این نخستین باغ پرندگان شمال کشور است که با حضور پرندگانی چون مرغابی‌های هوایی، غازهای وحشی، پلیکان، قو، مرغ وحشی، خوتکا و برخی از پرندگانی که از نواحی سیبری به ایران مهاجرت می‌کنند شکل گرفته و به ‌عنوان یکی از جاذبه های گردشگری فریدونکنار شناخته می‌شود.

آدرس: استان مازندران، شهرستان بابلسر، فریدونکنار، میدان درنا، داخل پارک ساحلی لاله

پارک لاله

پارک لاله فریدونکنار

یکی دیگر از جاهای دیدنی فریدونکنار پارک ساحلی لاله است که بهترین مکان برای اسکان مسافران و گردشگران در سطح شهر به شمار می‌رود. در این پارک ساحلی تمام امکانات رفاهی فراهم شده تا محیطی امن و مجهز برای مسافران پدید آید. بسیاری از گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند و به دنبال جایی هستند تا بتوانند هزینه های اقامتی خود را کاهش دهند، می توانند به سراغ پارک ساحلی لاله فریدونکنار بروند. این پارک ساحلی در کنار دریا قرار داشته و شما می توانید با رفتن به آن و قدم زدن و استراحت در آن از صدای آرامش بخش امواج دریا و پرندگان لذت ببرید.

پارک لاله فریدونکنار دارای امکانات رفاهی مناسبی از جمله آلاچیق، نمازخانه، سرویس بهداشتی و… می باشد و به همین جهت گردشگران و مسافران می توانند برای اسکان خود در آن چادر بزنند و در فضایی آرامش بخش همراه با صدای دلنشین دریا شب خود را به صبح برسانند.

پارک جنگلی زاهد کلا و سوته فریدونکنار

پارک جنگلی زاهد کلا

روستای زاهد کلا در ۱۵ کیلومتری شهر ساحلی فریدونکنار قرار دارد، ۶۰ هکتار پوشش جنگلی و ۵۰ هکتار دریاچه این روستا را زیباتر کرده است و همچنین وجود رودخانه ای که از دل جنگل و روستا می گذرد زیبایی اش را دو چندان کرده. اگر می‌خواهید از سفر به این شهر لذت کافی را برده باشید گردش به این روستا و جنگل بکرش را فراموش نکنید.

شهرک ساحلی خزرشهر

معروف ترین و محبوب ترین بخش فریدونکنار، شهرک خزرشهر است. این شهرک در شرق فریدونکنار قرار داشته و به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می شود. خزرشهر جنوبی در منطقه جنگلی واقع شده است که از سوئیت تا ویلاهای لوکس در این شهرک وجود دارد، اما خزرشهر شمالی به مراتب محبوب تر از خزرشهر جنوبی است چراکه در نوار ساحلی قرار داشته و اکثر ویلاهای واقع در شهرک، جزء ویلاهای لوکس به حساب می آیند. اگر شما هم قصد دارید از شهرک خزرشهر شمالی و یا جنوبی بازدید کنید خوب است بدانید تنها مالکان ویلاها یا مهمانانشان می توانند وارد شهرک شوند. در شهرک خزرشهر شمالی می توانید علاوه بر لذت بردن از ویلاهای لوکس، در ساحل موتورهای چهارچرخ اجاره کرده، ساعاتی در آلاچیق های ساحل نشسته و همچنین در رستوران ها و کافه های ساحلی خزرشهر نیز از چشم انداز زیبای دریا در کنار یک فنجان نوشیدنی یا یک وعده غذایی لذیذ لذت ببرید. لازم به ذکر است در ساحل شهرک خزرشهر شمالی، پلاژ اختصاصی برای بانوان نیز در نظر گرفته شده است.

پل فلزی

پل فلزی

پل فریدونکنار که یکی دیگر از از جاهای دیدنی فریدونکنار است، در مرکز شهر قرار داشته و پلی تاریخی به حساب می آید و قدمت آن به ۸۰ سال می‌رسد و در زمان پهلوی اول ساخته شده است. لذا در زمره بناهای تاریخی فریدونکنار قرار می گیرد. این پل بخش شرقی و غربی شهر بابلسر را به هم متصل می کند و روی رودخانه بابلرود قرار دارد. پل فلزی فریدونکنار که با نام پل معلق فلزی بابلسر نیز شناخته می شود و از دیدنی های فریدونکنار است، توسط طراحان سوئدی و آلمانی در سال ۱۳۱۳ ساخته شده و به عنوان نخستین پل ماشین روی ایران از آن یاد می شود. طول این پل به ۸۰ متر، عرض آن به ۸ متر و ارتفاع آن نیز به ۱۶ متر می رسد. با توجه به این که نزدیک به ۹۰ سال از ساخت آن می گذرد، اما استحکام خود را حفظ کرده است.

پیشنهاد می‌کنم بازدید از این پل زیبا را از دست ندهید. شما می توانید منظره طلوع و غروب خورشید را از بالای این پل به تماشا بنشینید و تصاویر بسیار زیبایی نیز از این لحظات ثبت کنید.

بازار ماهی فروشان

بازار ماهی فریدونکنار

یکی از زیباترین لذت های سفر بازار گردی است. به خصوص اگر شهری که به آن سفر می‌کنیم بازار قدیمی و سنتی داشته باشد که لذت تفریح و حتی خرید هم دوچندان می‌شود. یکی از پرطرفدارترین بازارها در بین بازارهای شمالی، بازار ماهی فروشان است. نمی‌شود به شمال سفر کرد و ماهی تازه نخرید. قدیمی‌ ترین و بزرگ‌ ترین بازار ماهی‌ فروشان در بین شهرهای شمالی در فریدون‌کنار قرار دارد. همه روزه صیادان صید خود را در این بازار قدیمی به‌ فروش می‌رسانند. برای خرید ماهی تازه دریای خزر بهترین مکان بازار بزرگ این شهر است. انواع و اقسام ماهی‌ها مانند کولی، کفال، سوف و ازون برون را می‌توان در این بازار پیدا کرد.

سقاخانه کریمکلا

اگر بناهای قدیمی و تاریخی را دوست دارید سقاخانه کریمکلا در این شهر زیبا را فراموش نکنید. این بنا که برای بسیاری از گردشگران دیدنی است، مربوط به دوره قاجاریه می باشد و به عنوان یکی از آثار ملی ثبت شده است.

روستای ازباران

ازباران

روستای ازباران با قدمتی طولانی، که طبیعت و سرسبزی های بسیار زیبایی را در خود جای داده است، به عنوان یکی از زیباترین جاهای دیدنی فریدونکنار شناخته می‌شود. این روستا در فاصله ۵ کیلومتری از فریدونکنار واقع شده و تعداد ۶ آب بندان را شامل می شود که امروزه مورد بازسازی قرار گرفته اند. اهالی روستا از طریق صیادی، کشاورزی و شکار پرندگان مهاجر اقتصاد خود را می گردانند. اگر تصمیم گرفتید روستای ازباران را از میان جاهای دیدنی فریدونکنار انتخاب کنید و به سمت آن رفتید مردمان روستا با خوش رویی و مهربانی از شما پذیرایی می کنند. روستای ازباران بسیار زیبا و سرسبز بوده و زمین های شالی متعددی در آن وجود دارند که در آن ها برنج و چای بسیار مرغوب کشت می شود. همچنین این روستا دارای ۴۳ شهید دوران دفاع مقدس می باشد که مزار آن ها در میان طبیعت سرسبز و زیر سایه دختانی انبوه قرار گرفته است.

اگر در شهر فریدونکنار قرار داشته باشید و بخواهید به سمت روستای ازباران حرکت کنید، می بایست خود را به غرب این شهر برسانید. سپس وارد خیابان پاسداران شده و از آنجا مسیر بلوار بسیج را پیش بگیرید. به رایانه نیکان که رسیدید، کمی پیش بروید و به سمت راست حرکت کنید. از جاده آمل – فریدونکنار به سمت بنه کنار حرکت کنید تا به روستای زیبای ازباران که از بهترین جاهای دیدنی فریدونکنار می باشد بروید.

روستای جزین

جزین

یکی دیگر از روستاهایی که در شهر فریدونکنار قرار دارد و از جاهای دیدنی فریدونکنار به شمار می رود، روستای جزین است که در بخش جنوب شرقی شهر و در فاصله ۱۳ کیلومتری از آن واقع شده است. اگر در طول گشت و گذارتان در دیدنی های فریدونکنار به دنبال جایی سرسبز و بکر بودید، می‌توانید خود را به روستای جزین برسانید و از طبیعت فوق العاده آن لذت ببرید. چرا که این روستا حدود ۶۰ هکتار از اراضی خود را به پوشش جنگلی بکر و سرسبز و حدود ۵۰ هکتار دیکر را به دریاچه اختصاص داده است. رودخانه بسیار زیبا و چشم نوازی در میان جنگل این روستا جاری شده که چشم انداز و طبیعت بسیار زیباتری را برای جزین پدید آورده است. همچنین از آنجایی که این روستا و به خصوص جنگل آن میزبان گردشگران زیادی می باشد، امکانات رفاهی مناسبی از جمله سرویس بهداشتی برای آن تعبیه شده است.

اقامت در فریدونکنار

اقامت در فریدونکنار

شهر فریدونکنار شهری بسیار زیبا در استان مازندران است که جاذبه های دیدنی متعددی را در خود جای داده که برای بازدید از تمام آن ها باید چند روزی را میهمان این شهر باشید. بنابراین برای اقامت در فریدونکنار به جای مناسبی نیاز دارید تا بتوانید چند روزی را به راحتی در آن سپری کنید. یکی از گزینه های اقامتی پرطرفدار در شهرهای شمالی، ویلاها می باشند. لذا اغلب گردشگرانی که به فریدونکنار سفر می کنند، برای اقامت خود به سراغ اجاره ویلا در فریدونکنار می روند. ویلاهای این شهر در بخش های ساحلی و جنگلی آن قرار دارند که می توانید بر اساس سلیقه خود به سراغ یکی از آن ها بروید.

 

۴.۳/۵ - (۲۳ امتیاز)
4 نظر برای "جاهای دیدنی فریدونکنار، راهنمای گشت و گذار در خوش آب و هواترین شهر مازندران" ارسال شده.
 1. رادین گفت:

  باغ پرندگان کجاس؟

  1. رعنا گفت:

   باغ پرندگان فریدون‌کنار در پارک لاله این شهر و در جوار دریای خزر واقع شده

 2. رادوین گفت:

  جای دیدنی فریدونکنار؟

  1. رعنا گفت:

   بازار محلی ماهی فروشان، باغ پرندگان، پارک ساحلی لاله، بازار هفتگی، پارک جزیره، پل میلاد و بازار فصلی پرندگان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *