جاذبه های ساحلی بندرعباس

جاذبه های ساحلی بندرعباس

هرطور که حساب کنی ساحل خوب است. فرقی نمی کند کجا باشید. اکثر مسافران فقط به عشق قدم زدن در کنار سواحل به شهرهای جنوب و شمالی کشور سفر می‌کنند. وقتی به شهرهای ساحلی سفر کنید، از همان ابتدای صبح که چشمتان را باز می‌کنید، هوای قدم زدن در ساحل به سرتان می زند و دلتان می خواهد از هوای خوش کنار دریا لذت ببرید. سواحل شمال کشور برای بسیاری از ما شناخته ‌شده و آشنا هستند؛ اما آیا سواحل بندرعباس را هم به همان اندازه می‌شناسید؟ سواحلی زیبا که از نظر ظاهری تفاوت بسیاری با سواحل شمال کشور دارند. اگر می خواهید بدانید سواحل بندرعباس چه تفاوتی با ساحل های شمالی دارند تا پایان این مقاله از مجله لیدوما با ما همراه باشید.

تفریح و خوش گذرانی در سواحل بندرعباس

ساحل بندرعباس

بندرعباس مهم ترین و بزرگترین شهر بندری ایران در نزدیکی تنگه هرمز و مرکز استان هرمزگان است. ساحل بندرعباس که در امتداد تنگه هرمز قرار گرفته است، زیبایی ها و جاذبه های گردشگری متنوعی دارد که در این مقاله نگاهی گذرا به این جاهای دیدنی بندرعباس خواهیم داشت.

بهترین زمان بازدید از سواحل بندرعباس

نابر اطلاعات موجود در راهنمای سفر به بندرعباس، زمستان تا اوایل فروردین بهترین زمان بازدید از سواحل بندرعباس است.

جاذبه های ساحلی بندرعباس

پارک ساحلی دولت یا ساحل نخل ناخدا

ساحل نخل ناخدا

پارک ساحلی دولت یا ساحل نخل خدا بندرعباس یکی از محبوب‌ترین سواحل بندرعباس است و هر ساله شمار زیادی از اهالی بندرعباس و مسافران به این شهر، برای بازدید یا کمپ زدن به آن می‌روند. نخل ناخدا یکی از محلات جنوبی شهر بندرعباس است و نام این ساحل هم احتمالا از همین محله برداشت شده است.

پارک ساحلی دولت بندرعباس ساعت‌ها شما را سرگرم می‌کند. می‌توانید از ساعات ابتدایی صبح به این پارک بیایید، یک آلاچیق آرام پیدا کنید. داخل آن زیلو بیندازید یا چادر بزنید. بچه‌ها در زمین بازی مخصوص به خودشان مشغول بازی شوند. سپس کمی در کنار ساحل و روی شن‌های داخل جنوب کشور قدم بزنید. بعد از مدتی می‌توانید سری به ایستگاه کرایه دوچرخه بزنید و یک دوچرخه ساحلی قدرتمند کرایه کنید. رکاب بزنید و سرعت بگیرید تا باد ساحل به صورتتان بخورد و موهایتان را تکان دهد.

می‌توانید در کنار ساحل قدم بزنید، اما مراقب باشید زمانی که در ساحل قدم می‌زنید صدف‌های نوک تیز پای شما را زخمی نکنند.

در امتداد ساحل نخل ناخدا، کافی شاپ ها و رستوران‌هایی هم برای خدمات‌رسانی وجود دارد. از دیگر خدمات رفاهی در نزدیکی پارک دولت می‌توان به مجموعه کارتینگ، پیست اسکی، زمین بازی کودکان و زمین فوتبال ساحلی اشاره کرد.

ساحل نخل ناخدا بندرعباس روی نقشه

آدرس: بندرعباس، گلشهر جنوبی، بلوار رسالت

پارک ساحلی غدیر

ساحل غدیر

پارک ساحلی غدیر ساحلی مشابه با ساحل جزیره هنگام را در خود جای داده است. ساحل پارک غدیر بسیار آرام است و می‌توان آن را در زمره زیباترین سواحل جنوب ایران قرار دارد. فضای پارک کاملا خانوادگی است و می‌توانید ساعت‌ها در آن حضور داشته باشید.

این پارک جزو پارک های ساحلی بندر عباس بوده که از چشم انداز ساحلی بسیار زیبا و امکانات رفاهی متعددی همچون حمام، دستشویی، بوفه ، فروشگاه و … برخوردار است. در بخشی از این پارک پرچم بزرگی از ایران نیز نصب شده که علاوه بر زیبایی بخشی به این پارک ساحلی همچنین محل تجمع مردم بومی در اعیاد و مناسبت های مذهبی نیز می باشد.

در این پارک ساحلی به روش‌های مختلفی می‌توانید سرگرم شوید. در وهله اول که می‌توانید روی شن‌های ساحلی قدم بزنید و از زیبایی دریا لذت ببرید. بعد نوبت به پیک‌نیک می‌رسد. گردشگران می‌توانند در آلاچیق‌های کوچک و بزرگ پارک زیلو بیندازند و از با یک وعده غذای خانوادگی، از هم‌ جواری با دریا لذت ببرند. در کنار تمامی این‌ها، چند ایستگاه کرایه دوچرخه نیز در این پارک تعبیه شده‌اند که می‌توانید دوچه کرایه کنید و از دوچرخه ‌سواری در کنار ساحل لذت ببرید. در نهایت باید بدانید که جشنواره مجسمه‌های شنی استان هرمزگان نیز در همین ساحل برگزار می‌شود که پیشنهاد می‌کنم به ‌هیچ ‌وجه آن را از دست ندهید!

پارک ساحلی غدیر روی نقشه

آدرس: بندرعباس، بلوار غدیر

مجسمه صیاد مروارید

مجسمه صیاد مروارید

در غربی ترین نقطه بلوار غدیر و رو به روی استانداری هرمزگان، یک موج شکن در دریا پیشروی کرده است. در نزدیک‌ ترین نقطه این موج شکن، مجسمه صیاد مروارید قرار دارید. این مجسمه یادبود صنعت کهن و بومی صید مروارید در گذشته بوده است.

مجسمه صیاد مروارید روی نقشه

آدرس: بندرعباس، سیم بالا، بلوار غدیر

پارک ساحلی سورو

پارک ساحلی سورو

پارک ساحلی سورو بندرعباس جزو زیباترین سواحل بندرعباس به حساب می‌آید. این ساحل را از نظر زیبایی می‌توان با سواحل جزیره کیش یا حتی سواحل جزیره قشم مقایسه کرد. اگر قصد خرید بلیط هواپیما بندرعباس و سفر به این شهر را دارید، این پارک ساحلی یک تیر و چند نشان است و هم‌زمان از لذت ‌بردن از زیبایی ساحل، می‌توانید از امکانات پارک ساحلی نیز بهره‌ مند شوید.

پارک ساحلی سورو دارای امکانات رفاهی، خدماتی و رفاهی کامل است. بسیاری از مسافران برای کمپ به این پارک می‌آیند و در آلاچیق‌های همین پارک چادر می‌زنند. این موضوع یک کار بسیار رایج در ایام تعطیلات نوروز به حساب می‌آید. در فضای پارک، زمین بازی مخصوص کودکان، سرویس بهداشتی، آبخوری، نمازخانه، بوفه، آبخوری، نیمکت و آلاچیق به چشم می‌خورد؛ پس حتی برای کمپ نوروزی نیز می‌توانید این پارک زیبا را انتخاب کنید.

پارک ساحلی سورو فضایی کاملا خانوادگی و دوست ‌داشتنی دارد. بسیاری از گردشگران کنار بلوار این پارک چادر می‌زنند و از آرامش دریا لذت می‌برند. ساحل پارک سورو جزو زیباترین سواحل بندرعباس به حساب می‌آید که کاملا شنی است. پس می‌توانید با پای برهنه روی شن‌های ساحلی قدم بزنید و از زیبایی دریا لذت ببرید. همچنین در ایام نوروز می‌توانید شاهد مردم محلی باشید که با قایق موتوری به کنار ساحل می‌آیند تا مردم را به دل دریا ببرند و آن‌ها را با بخش‌های جذاب خلیج همیشه فارس آشنا کنند.

ساحل سورو روی نقشه

آدرس: بندرعباس، بلوار جمهوری

پارک ساحلی ولایت

ساحل ولایت

پارک ولایت در بلوار صدف بندرعباس قرار دارد. این پارک نیز کنار بهترین سواحل بندرعباس بنا شده است تا مردم بتوانند به بهترین شکل ممکن از زیبایی دریا بهره‌ مند شوند.

در این پارک امکاناتی همچون سرویس بهداشتی، آبخوری، نمازخانه، زمین بازی کودکان، آلاچیق، قهوه ‌خانه و سفره‌ خانه، رستوران، بوفه و البته ایستگاه کرایه دوچرخه و اسکیت در اختیار مسافران قرار می‌گیرد.

پارک ساحلی ولایت جزو پارک‌های شلوغ و پرانرژی به حساب می‌آید. پارکی که در آن جنب‌وجوش در هر فصل ساحل وجود دارد و حتی در بین مردم محلی نیز بسیار مشهور است. در صورتی که به تفریحاتی همچون دوچرخه‌سواری و اسکیت علاقمند هستید، باید بدانید که در پارک ولایت می‌توانید دوچرخه و کفش اسکیت کرایه کنید. البته همان طور که می‌دانید، امکان اسکیت روی شن وجود ندارد! به همین خاطر مسیر مخصوص اسکیت‌ سواری نیز در این پارک تعبیه شده است. دوچرخه‌ سواران اجازه ورود به زمین اسکیت را ندارند، به همین خاطر بخشی مخصوص آن‌ها نیز تعبیه شده است. البته در صورتی که دوچرخه‌های ساحلی با لاستیک‌های پهن را کرایه کرده باشید، می‌توانید به دل ساحل بزنید و حسابی از دوچرخه ‌سواری در حالی که نسیم ساحلی به صورتتان می‌وزد لذت ببرید.

در ایام نوروز نیز می‌توانید از کنسرت‌های محلی یا برنامه‌های مهیج دیگر در این پارک دیدن کنید. جالب است بدانید مردم محلی نیز ایام آخر هفته به این پارک می‌آیند، داخل آلاچیق یا زیر سایه‌بان‌ها زیلو می‌اندازند و از میل کردن یک وعده غذای ساده کنار هم نهایت لذت را می‌برند.

آدرس: بندرعباس، گلشهر جنوبی، بلوار رسالت جنوبی

پارک آبی بندرعباس

پارک آبی بندرعباس

پارک آبی یکی از مهیج‌ترین تفریحات آبی بندرعباس است. این پارک مساحتی بیش از ۲۶ هزار متر مربع دارد و ظرفیت آن معادل سه هزار نفر در روز است. این پارک آبی یک مجموعه تفریحی بزرگ است که از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. رودخانه آرام، رودخانه خروشان، سرسره با ارتفاع بین ۱۴ تا ۲۱ متر، دریاچه مخصوص کودکان، غار نمک و … از جاذبه‌های تفریحی این پارک هستند. علاوه ‌بر این یک رستوران و کافی‌شاپ مسقف و یک کافی ‌شاپ روباز نیز در این مجموعه وجود دارد که کیفیت نسبتا خوبی دارند. این مجموعه یک پارکینگ بزرگ برای مراجعه کنندگان در نظر گرفته است که سبب راحتی آن‌ها می‌شود.

پارک شهید دباغیان (پارک شهر بندرعباس)

پارک شهر

در واقع پارک شهید دباغیان جزء پارک های بزرگ بندر عباس می باشد. به دلیل بزرگی و وسعت این پارک، از پارک شهید دباغیان به عنوان پارک شهر هم یاد می شود. مساحت کل پارک حدود ۱۱۰۰۰۰ متر مربع بوده و از امکانات مختلفی برای مسافران و گردشگران برخوردار است. از مهمترین امکانات تفریحی موجود در پارک دباغیان بندر عباس می توان به فضای سبز، شهر بازی کودکان، باغ گل و سینمای پنج بعدی اشاره کرد.

پارک شهید دباغیان واقع در بلوار امام خمینی به دلیل وجود همین امکانات خوب و نیز طراحی فضای سبز جذاب طرفداران زیادی در بین شهروندان و گردشگران دارد.

پارک شهر بندرعباس روی نقشه

آدرس: بندرعباس، بلوار امام خمینی، بعد از میدان امام خمینی

بازار و اسکله ماهی فروشان

بازار ماهی فروشان

اسکله ماهی فروشان که در نزدیکی پایانه شهید حقانی قرار دارد، محل پهلوگرفتن قایق های سنتی ماهی گیری است. در بازار ماهی فروشان بندرعباس، ماهیگیریان، تازه‌ترین صیدهای خود را برای فروش عرضه می‌کنند. شما در این بازار انواع مختلفی از ماهی ها، صدف، میگو، خرچنگ و دیگر آبزیان را می‌یابید. البته باید تحمل بوی تند ماهی را داشته باشید، وگرنه ممکن است کمی آزرده شوید. در این بازار خانم‌های بومی هم هستند که ماهی تازه شما را با ادویه محلی برایتان سرخ می‌کنند.

در کنار بازار ماهی فروشان، یک پارک ساحلی کوچک به نام پارک کیش هم قرار دارد که چشم‌ اندازی از ساحل را به شما ارائه می‌کند.

آدرس: بندرعباس، بلوار طالقانی، محله پشت شهر

پایانه کشتیرانی شهید حقانی

اسکله شهید حقانی

این بندر که یکی از بنادر و اسکله‌های تابع مجتمع بندری شهید باهنر است، بزرگترین بندر مسافری خاورمیانه است که روزانه به جابه‌جایی مسافران زیادی به دیگر بنادر و اسکله‌ها می‌پردازد و در ایام تعطیلات نوروز نیز بیشترین جا به ‌جایی مسافر از این مسیر انجام می‌گیرد.

بندر شهید حقانی بندرعباس با دارا بودن چند ترمینال مسافربری به مهم ترین بندر مسافری تبدیل شده است و بیشترین مقصد حرکتی مسافرین از این بندر، به بندرهای قشم و هرمز می‌باشد. جالب است بدانید که قدمت این بندر به یک قرن می‌رسد.

اسکله شهید حقانی روی نقشه

آدرس: بندرعباس، بلوار چمران، بلوار طالقانی

بندر شهید رجایی

بندر شهید رجایی

بندر شهید رجایی یکی از مهم‌ترین بندر ایران است که سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون تن کالا در این بندر تخلیه و بارگیری می‌شود. این بندر به تنهایی ۵۵ درصد صادرات و ۷۰ درصد ترانزیت بنادر کشور را برعهده دارد. این بندر در فاصله بیست و سه کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده است و بیش از ۴۸۰۰ هکتار وسعت دارد.

بسیاری از افرادی که با پرواز تهران بندرعباس به این شهر می‌روند و مدت زمان اقامت‌شان در بندرعباس کوتاه است، دلیلش مراجعه به این بندر و مبادلات مالی و تجاری است.

بندر شهید رجایی روی نقشه

آدرس: بندرعباس، ۲۳ کیلومتری غرب بندرعباس

بندر شهید باهنر

بندر شهید باهنر

این بندر یکی دیگر از بنادر مهم کشور است که در شهر بندرعباس واقع شده است. این بندر چند منظوره سومین بندر صادراتی کشور است و در زمینه‌های حمل و نقل کالا و مواد نفتی و غیر نفتی و همچنین جابه‌جایی مسافرین فعالیت می‌کند.

این بندر جزو هشت بندر فعال و قدیمی ایران است که در سال ۱۳۴۶ ساخت آن آغاز شد و تا قبل از انقلاب اسلامی به نام اسکله سورو معروف بود.

بندر شهید باهنر یکی از فعال‌ترین و بزرگترین بنادر تجاری کشور بعد از خرمشهر در دهه ۱۳۵۰ و ۱۳۶۰ بوده است و سالیانه ۸ میلیون تن کالا تخلیه و بارگیری می‌کرد.

از ویژگی‌های این بندر می‌توان به موقعیت ممتاز جغرافیایی در دسترسی به آب‌های آزاد جهان از طریق دریای خلیج فارس، اتصال به شبکه راه‌های بین المللی، نزدیکی به مناطق آزاد قشم و کیش و بنادر تجاری خلیج فارس اشاره کرد که این بندر را به پایگاهی استراتژیک و منحصر به فرد پس از بندر شهید رجایی در منطقه تبدیل کرده است.

تفریحات ساحلی بندعباس

آب تنی در ساحل

آب تنی در ساحل

اگر به شنا در آب‌های گرم علاقه‌مند هستید، می‌توانید به ساحل بندرعباس در فصل‌های بهار و تابستان مراجعه کنید. ساحل بندرعباس تمیز و پاکیزه است و تماشای شن‌ها ساحل بسیار لذت بخش است. آفتاب در بخش‌های جنوبی کشور همچون بندرعباس شدیدتر است اگر می‌خواهید لذت بیشتری در سفر تجربه کنید، می‌توانید آفتاب بگیرید و یک روز بسیار آرام را پشت سر بگذارید. بندرعباس یک پلاژ مخصوص برای بانوان در نظر گرفته است که در نزدیکی ساحل سورو قرار دارد.

قایق سواری

قایق سواری در بندر

اگر به تفریحات آبی و هیجانی علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به ساحل بندرعباس مراجعه کنید و از تفریحات آبی همچون قایق سواری لذت ببرید. قایق‌های بسیار زیادی وجود دارند که برخی از آن‌ها موتوری هستند. این قایق‌ها سرعت بسیار بالایی دارند. قایق‌های موتوری روی سطح دریا و در نزدیکی ساحل شناور هستند. بالا و پایین رفتن قایق روی موج‌های خروشان دریا بسیار هیجان انگیز است. می‌توانید در اغلب قسمت‌‌های ساحلی بندرعباس قایق کرایه کنید. اگر با نحوه استفاده از قایق آشنایی ندارید و یا به نقشه منطقه آگاه نیستید، بهتر است از راهنماهای مخصوص در اسکله کمک بگیرید.

ماهیگیری

ماهیگیری در بندرعباس

یکی از جذاب‌ترین تفریحات مناطق ساحلی ماهیگیری است. اگر به این تفریح علاقه دارید، می‌توانید به بخش‌های مخصوصی که در ساحل و کنار اسکله تعبیه شده است، مراجعه کنید. در این مکان‎‌ها می‌توانید آزادانه به ماهیگیری بپردازید. توجه کنید که در فصل‌های مجاز و در مکان‌های مخصوص این کار، مشغول ماهیگیری شوید.

غواصی

غواصی بندرعباس

کلوپ‌های زیادی در سواحل بندرعباس وجود دارند که به آموزش غواصی می‌پردازند. برخی از این مجموعه‌ها امکاناتی را برای گردشگران فراهم می‌کنند که به کمک آن می‌توان دقایقی را در اعماق دریا گذراند و غواصی کرد. غواصی یکی از تفریحات آبی هیجان ‌انگیز در بندرعباس است که از محبوبیت زیادی برخوردار است.

سفر به جزایر اطراف با کشتی

اگر اهل ماجراجویی هستید، می‌توانید به کمک کشتی از بندرعباس به جزایر قشم و کیش سفر کنید. برای این کار باید به اسکله‌هایی مراجعه کنید که با فروش بلیط، مسافران زیادی را به این جزیره‌ها منتقل می‌کنند. سفر به جزیره‌های اطراف بندرعباس با کشتی بسیار لذتبخش است.

رستوران های ساحلی بندرعباس

وقتی در سواحل زیبای بندرعباس قدم می زنید دیگر لازم نیست نگران گرسنگی و پیدا کردن غذا نباشید. رستوران دریایی بندر، مجموعه پذیرایی برگه، رستوران ستاره دریایی، رستوران گندم از جمله رستوران های بندرعباس در نزدیکی ساحل هستند.

بهترین ساحل خانوادگی بندرعباس

پارک ساحلی ولایت بهترین ساحل خانوادگی در بندرعباس است که می توانید به همراه خانواده به آنجا رفته و با خیال راحت به تفریح بپردازید.

بهترین ساحل تفریحی بندرعباس

پارک ساحلی دولت، بهترین ساحل بندرعباس برای تفریح است.

دنج ترین ساحل بندرعباس

اگر به دنبال یک ساحل دنج در بندرعباس می گردید، پارک ساحلی غدیر انتخاب مناسبی است.

اقامت در نزدیکی سواحل بندرعباس

یکی از گزینه های اقامت در بندرعباس، هتل ها هستند. از نزدیک ‌ترین هتل های شهر بندرعباس که نزدیک به خط ساحلی هستند می‌توان به هتل هما بندرعباس و هتل امین بندرعباس اشاره کرد. علاوه بر هتل شما می توانید در اقامتگاه های بوم گردی، ویلا و سوئیت های اجاره ای اقامت داشته باشید. برای این کار کافی است سری به صفحه رزرو آنلاین اقامتگاه در بندرعباس زده و همه انواع اقامتگاه های موجود در بندر را مشاهده کنید. سپس از بین آن ها مناسب ترین گزینه را برای اقامتتان در طول سفر انتخاب کنید.

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *