چند نکته مهم برای سفر در کرونا

چند نکته مهم برای سفر در کرونا

چند نکته مهم برای سفر در کرونا

تا همین چند ماه پیش، نرسیدن به اتوبوس، خراب شدن ماشین در وسط راه و یا از دست دادن پرواز از استرس آورترین لحظات ما در سفرها بود اما با آمدن ویروس کرونا، این نگرانی ها دیگر اهمیت گذشته خود را از دست داده اند و جای خود را به موارد مهم تری داده اند که در گذشته هرگز به آنها فکر نکرده بودیم. مثلا آیا اقامتگاهی که در آنجا اسکان پیدا می کنیم تمیز است؟ جریان هوا به اندازه کافی وجود دارد؟ آیا شهری که به آنجا سفر می کنم محدودیت های ترددی دارد؟ و…

در نهایت مهم ترین سوال این است: ‌آیا سفر در دوران کرونا درست است؟

پاسخ این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی سفرها ممکن است از برخی دیگر امن تر باشد. در اینجا به چند نکته مهم برای سفر در کرونا میپردازیم. اما بیایید ابتدا با انواع روش های انتقال ویروس کرونا آشنا شویم.

متخصصان می گویند دو روش اصلی برای انتقال ویروس کووید-۱۹ وجود دارد:

تماس غیرمستقیم

تماس غیرمستقیم از طریق اشیا و سطوح آلوده اتفاق می افتد. تماس غیرمستقیم مکانیسم پرخطری برای گسترش ویروس کرنا می باشد. شخص ابتدا سطوح آلوده را لمس می کند و سپس آن را به دهان، بینی و یا چشم خود نزدیک می کند. در روش تماس غیر مستقیم، رعایت بهداشتی دست برای کاهش خطر آلودگی به ویروس کرونا بسیار مهم است.

تماس نزدیک و تماس مستقیم

تماس نزدیک و مستقیم با فرد آلوده اصلی ترین راه انتشار ویروس کرونا است.

قطرات تنفسی که از طریق سرفه ، عطسه یا صحبت از بدن فرد آلوده خارج می شوند ، احتمال آلودگی افرادی که دور و بر او هستند را افزایش می دهد. به همین دلیل است که توصیه می شود حداقل ۲ متر از دیگران جدا شوید و برای محافظت در برابر استنشاق قطرات تنفسی ، ماسک بپوشید.

آیا مسافرت در دوران کرونا بی خطر است؟

سفر در کرونا

در طی همه گیری، خروج از خانه خطراتی را به همراه دارد. همانطور که احتمال انتقال ویروس کرونا به هنگام خرید در فروشگاه های مواد غذایی، پاساژها و یا سوار شدن به وسایل حمل و نقل عمومی وجود دارد ، در هنگام مسافرت نیز ممکن است.

حضور بیشتر در فضاهای عمومی و همچنین مدت زمانی که در این فضاها می گذرانید، احتمال اینکه شما در معرض ویروس کرونا قرار بگیرید را افزایش می دهد. اما روش هایی وجود دارد که  خطر ابتلا را کاهش می دهد و سفر را برای شما و دیگران ایمن تر می کند. اقدامات احتیاطی که در شهر خود و یا به هنگام مسافرت باید انجام دهید، یکسان است. در ادامه با این چند نکته مهم برای سفر در کرونا آشنا شوید.

  • در فضاهای عمومی ماسک بزنید.
  • حداقل ۲ متر از دیگران فاصله داشته باشید.
  • دستان خود را مرتبا بشویید یا از ضد عفونی کننده دست استفاده کنید
  • چشم ، بینی یا دهان خود را لمس نکنید.

قبل از زدن به جاده و برنامه ریزی برای سفر، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

به شهری سفر کنی که تعداد مبتلایان قابل توجهی نداشته باشد. برای اطلاع از میزان تعداد مبتلایان و میزان شیوع ویروس در هر شهر، آمار را بررسی کنید..

اگر با شخصی که به کرونا مبتلاست زندگی می کنید از سفر خودداری کنید. حتی اگر احساس خوبی داشته باشید و علایمی نشان نمی دهید، بهتر است از سفر خودداری کنید چرا که ممکن است قادر به انتقال ویروس به دیگران باشید.

چه موقع مسافرت دوباره امن خواهد بود؟

هیچ مدرکی وجود ندارد که بگوییم که اپیدمی کرونا چه زمانی به پایان خواهد رسید، اما دانشمندان به ساخت ویروس کرونا نزدیک شده اند. در بعضی از کشورها مانند چین تعدادی بالای واکسن کرونا را دریافت کرده اند و حتی پوتین رییس جمهور روسیه، واکسن کرونا که ساخت روسیه بوده را دریافت کرده است.

اما با اینحال تا زمانی که واکسن در دسترس عموم قرار بگیرد باید تمام اقدامات احتیاطی توصیه شده را رعایت کنیم تا به سلامتی بتوانیم از این اپیدمی عبور کنیم. ما با توجه کامل به آنچه برای کاهش خطر باید انجام دهیم ، می توانیم برای سفرهایی ایمن برنامه ریزی کنیم.

 در حال حاضر مسافرت به کجا امن است؟

سفر در کرونا

در حال حاضر اگر قصد مسافرت دارید، به جای استفاده از وسایط حمل و نقل عمومی مانند هواپیما، اتوبوس و یا قطار می توانید از اتومبیل شخصی استفاده کنید.

سفر با اتوموبیل شخصی، خطرات کمتری دارد اما در صورتی که به توقف هایتان در فضاهای عمومی در مسیر رسیدن به مقصد، توجه کنید. این توقف ها ممکن است شامل توقف برای استراحت، پمپ بنزین و رستوران ها باشد.

در این فضاها، به مانند قبل برای حفاظت از خود و دیگران باید تمام پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید. پیش از رانندگی احتیاط کنید و سطوح متداول لمس شده ماشین را با محلول مناسب پاک کنید.

از دیگر مزیت های سفر با خودرو شخصی این است که خودتان تعیین می کنید که چه کسانی در اتومبیل شما باشند، برای صرف غذا در چه رستورانی و کجا توقف کنید و به طور کلی در داخل ماشین شخصی می توانید محیطی امن و ایمن ایجاد کنید.

در حین سفر از صرف غذا در رستوران های بین راهی خودداری کنید یا در رستوران های روباز غذا میل کنید، الکل و مواد ضدعفونی کننده را مانند تلفن همراهتان همه جا به همراه داشته باشید، پس از لمس سطوح دستانتان را بشویید و اگر به آب و صابون دسترسی ندارید الکل و مواد ضدعفونی کننده را به دستانتان اسپری کنید.

اگر در شهر مقصد اقامتگاه رزرو کرده اید به هنگام ورود پنجره ها را باز بگذارید تا هوای داخل منزل تهویه شود و سطوح پر لمس را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید. هرچند میزبان های وبسایت لیدوماتریپ موظف به رعایت پروتکل های بهداشتی هستند و این مهم به طورمرتب از مسافرین پیگری و نظر سنجی می شود تا مشکلات احتمالی رفع شود. اما برای احتیاط بیشتر سطوح را یکبار دیکر ضدعفونی کنید، این دقیقا همان کاری است که هر روز در خانه های خود انجام می دهید.

در شهر مقصد سعی کنید از جاذبه های گردشگری سرپوشیده دیدن نکنید و در عوض به طبیعت گردی بروید. دوران کرونا، فرصتی مناسب برای طبیعت گردی و کشف مناطق بکر است.

اقامتگاه های مردمی چقدر تمیز هستند؟

میزبان های اقامتگاه های مختلف در لیدوماتریپ اقدامات جدید و متنوعی را برای انجام داده اند. این اقدامات شامل تمیز و ضدعفونی کردن منازل و نقاط پرلمس منزل است و مجموعه این اقدامات توسط پشتیبانان لیدوما به طرق مختلف بازبینی می شود. اطلاع رسانی به میزبانان برای رعایت پروتکل های بهداشتی، نظرسنجی از مسافرین و انتقال نظرات منفی مسافرین به میزبانان برای حل مشکلات از جمله این اقدامات است.

مسافرین نیز بهتر است به هنگام ورود به هر اقامتگاه، با آنجا مانند هر مکان عمومی دیگر و حتی منازل خود رفتار کنند. هنگام ورود به خانه به دستگیره های در الکل بزنید، لبه های تخت، کنترل تلوزیون، میز ناهارخوری و دسته های مبل را با الکل ضدعفونی کنید و در بیرون از منزل نیز حتما از ماسک استفاده کنید.

بهترین راه برای کاهش خطر در سفر چیست؟

آشپزی برای خودتان بسیار بهتر از غذا خوردن در رستوران است، سفر به یک شهر کم مسافر، بهتر از سفر به شهرهای پرگردشگر است و سفر با خودرو شخصی بهتر از سفر با قطار است.

در طول سفر سعی کنید حدالامکان از دیگران فاصله بگیرید و تصور نکنید این یک محدودیت است. این فاصله فرصتی عالی برای برقراری ارتباطی عالی با طبیعت و سفرهای جاده ای است که برای رشد درونی نیز بسیار کمک کننده است.

 

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
یک نظر برای "چند نکته مهم برای سفر در کرونا" ارسال شده.
  1. علی گفت:

    تو این شرایط آیا سفر رفتن در هر صورتی خطرناک نیست؟ بهتر نیست توصیه بشهاصلا سفر نرید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *