آیا باید برنامه سفرمان را بخاطر ویروس کرونا تغییر دهیم؟

لیدوما

زمانی که در سطح جهانی اتفاقاتی می افتد، همه جا تیترهای خبری جنجالی می بینیم. موضوع ممکن است مربوط به سقوط بورس جهانی باشد یا یک فاجعه هوایی…. و یا اپیدمی مانند کرونا (covid-19) ، که یک بیماری مصری در حال انتشار است. اما بعد از چند چرخه خبری، دیگر از آن عناوین جنجالی خبری نیست، بازار بورس جهانی به حالت عادی بر می گردد و بهبود می یابد و دیگر کسی حتی نام کرونا را به خاطر نمی آورد.

اما چه بخواهیم و چه نخواهیم در حال حاضر با اپیدمی کرونا روبرو هستیم. این ویروس موذی تری از گونه های دیگر آنفولانزاست. ناقلان کرونا در ابتدا هیچ علایم مشخصی ندارند و ممکن است مبتلایان به آن در سطح شهر در حال رفت و آمد باشند بدون آنکه خود متوجه باشند که حامل این ویروس هستند. همین مسئله پرسش ها و نگرانی های زیادی برای عموم مردم و به خصوص مسافرانی که آماده سفر هستند، ایجاد کرده. با اینکه ویروس کرونا تاثیر منفی بالایی بر اقتصاد، صادرات و واردات، صنعت گردشگری و… داشته است، اما هنوز بسیاری از سفرها در جریان است و دولت ها نیز به طرق مختلف، سعی می کنند  زمینه های انتشار این ویروس را به حداقل برسانند. ولی هنوز هم نگرانی هایی در رابطه با سفرهای داخلی و نوروزی وجود دارد. در ادامه با لیدوماتریپ همراه باشید و راه های موثر برای مقابله با این ویروس را بیشتر بشناسید.

آنچه که باید در مورد کرونا بدانیم

این ویروس برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ و در شهر ووهان چین شناسایی شد. خبر خوب این است که تجربه های قبلی از شیوع ویروس همه گیر سارس (شکل تغییر یافته کرونا)، کمک زیادی به ما در شناسایی ویروس کرونا کرده است. اما خبر بد این است که کرونا بسیار موذی تر از ویروس سارس هست. چراکه پس از عطسه و سرفه تا مدت بیشتری در هوا معلق می ماند.

برای محافظت از خود در برابر این ویروس، معمولا فاصله یک تا یک و نیم متری از قطرات عطسه ی فرد آلوده، یک فاصله امن و مناسب است.

با رعایت موارد زیر به ویروس کرونا مبتلا نمی شوید!

– بیشتر ویروس ها معمولا از طریق سرفه و عطسه فرد آلوده منتشر می شوند. پس از عطسه یا سرفه این ویروس همراه با قطرات ریز، وارد هوا می شود و این قطرات بر روی سطحی که دیگران لمس می کنند، می نشینند، بنابراین تا حد امکان از لمس سطوح مختلف در مکان های عمومی خودداری کنید.

– شستشوی روزمره دست ها، استفاده مکرر از ضدعفونی کننده های پوستی و استفاده از دستمال مرطوب به طور موثری آلودگی های موجود رو سطح پوست را از بین می برند. عادت های شخصی خوب مانند عدم مالش و لمس چشم ها، بینی، دهان و تمام اجزای صورت با دست، تا حد زیادی از آلودگی شما به این ویروس، پیشگیری می کند. اما اینکار همیشه آسان نیست.

– یک راه آسان این است که دستان خود را به روغن فلفل و یا اسپری فلفل آغشته کنید. در این صورت حتی اگر به صورت ناآگاهانه انگشتانتان را نزدیک صورت، لبها و غشاهای مخاطی خود بردید، سوزشی دردناک احساس خواهید کرد و دیگر تمایلی برای لمس و مالش اجزای صورتتان نخواهید داشت.

– در هنگام مسافرت مراقب اشیائی که لمس می کنید، باشید. تا حد امکان از لمس کردن میله اتوبوس ها، در تاکسی، آسانسور، نرده ها، راه پله ها، مترو، پله برقی، خودپردازها و … پرهیز کنید. بهتر است که همواره دستکش یکبار مصرف همراه خود داشته باشید و پس از هر بار لمس یکی از این چیزها، آن را دور انداخته و از دستکش جدید استفاده کنید. 

ویروس کرونا

– سعی کنید از کسانی که علایم آنفولانزا نظیر آبریزش بینی و عطسه دارند دوری کنید. از دست زدن به پیشخوان ها، غرفه های اطلاعاتی، راهروهای امنیتی فرودگاه، صندلی سالن های عمومی و… اجتناب کنید. هنگام شستن دست ها تا ۲۰ بشمارید و از دستمال مرطوب سخاوتمندانه استفاده کنید.

– اگر نمی توانید از افراد دیگر، بیش از یک و نیم متر فاصله بگیرید، حداقل نیم متر از آنها دور باشید. البته این کار آسانی نیست اما برای حفظ سلامتی اتان هم که شده، بهتر است آن را انجام دهید.

– ویروس ها از طریق هوایی که تنفس می کنید و سطحی که لمس می کنید به شما سرایت می کنند. در صورتی که تمام موارد بالا رعایت شود، تقریبا، می تواند خیالتان راحت باشد که هیچ گاه به ویروس کرونا، مبتلا نخواهید شد.

آیا مسافرت در هنگام شیوع کرونا، بی خطر است؟

گردشگران سفر می کنند، این کاری است که آنها دوست دارند انجام دهند و انجام می دهند! معمولا افرادی که از شهرها و کشورهای مختلف آلوده سفر می کنند، تا چند مدت قرنطینه و ایزوله می شوند. اما باز هم رعایت اصولی بهداشتی و فردی بسیار ضروری است.

اگر در سفرها اقدام به اجاره سوئیت و یا منزل روزانه کرده اید، هنگامی که وارد خانه شدید نقاط مختلف نظیر دستگیره های در را با محلول های الکل دار، ضدعفونی کنید. ریموت دستگاه های مختلف، مانند کنترل تلوزیون، کولر و … را داخل کیسه نایلون بگذارید و از آن استفاده کنید، مطمئن باشید که بازهم به خوبی کار خواهند کرد!  با این کار دیگر نگران نخواهید بود که افراد دیگری قبل از شما از آن استفاده کرده اند. 

ترجیحا لوازم و ظرف و ظروف سبک مانند قاشق و چنگال را از خانه خود، همراهتان بیاورید. دسته های صندلی، تخت، و سطوح مختلف را پاک کنید…

سفر به شمال

اگر وارد شهری شدید و مشاهده کردید که بیشتر افراد آن شهر از ماسک استفاده می کنند، شما هم این کار را انجام دهید. احتمالا انها در این زمینه بیشتر از شما می دانند. به حرکات و سخنان مردم محلی آن شهر در رابطه با پیشگیری توجه کنید.

در وهله اول سعی کنید با خودرو شخصی خود سفر کنید. اما اگر می خواهید از وسایل نقلیه هوایی و یا زمینی استفاده کنید، از کوپه های خصوصی و یا بلیط های فرست کلاس استفاده کنید تا فضای شخصی بیشتری در اختیار داشته باشید. با اینحال بیشتر شما ممکن است نخواهید هزینه زیادی بابت حمل و نقل بپردازید. نا امید نشوید، مواد ضدعفونی کننده، دستکش یکبار مصرف و ماسک همراه خود داشته باشید و به طور مرتب از آنها استفاده کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که هنگام تعویض ماسک، از نوارهای اطراف، آن را از صورت خود براشته و بدون لمس قسمت پارچه ای ماسک، آن را دور بیندازید.

تا حد امکان وعده های غذایی خود را از بیرون و رستوران ها تهیه نکنید. یکی از مزیت های اجاره سوئیت، ویلا و خانه روزانه این است که می توانید از آشپزخانه آن جهت پخت و پز استفاده کنید و غذایی سالم برای خود و همسفرانتان تهیه کنید. در صورتی که در هتل ها امکان آشپزی وجود ندارد و در هر صورتی شما مجبور خواهید بود غذای خود را از رستوران ها سفارش دهید. با اینحال اگر باز هم در طول مسیر مجبور بودید از رستوران غذا سفارش دهید، غذایی را انتخاب کنید که در تهیه آن از دست استفاده کمتری شده باشد.

ملاقات با افراد جدید بخش بزرگ و جدانشدنی در سفر است. در صورت تمایل می توانید با صمیمیت دستان دوستان جدید را بفشارید، اما فراموش نکنید که قبل از زدن دستانتان به صورت و لب، آنها را ضدعفونی کنید، البته طوری که دوستتان متوجه آن نشود!!

از سیستم های رزرو آنلاین اقامتگاه و پرداخت استفاده کنید

اقامتگاه

اگر قصد سفر دارید تا حد امکان مراحل رزرو اقامتگاه و پرداخت را از داخل منزل و به صورت آنلاین انجام دهید. هر چقدر از حضور در مراکز عمومی و شلوغ به دور باشید، احتمال سرایت ویروس به شما کمتر می شود. همچنین اسکناس ها منبع آلودگی هستند، زیرا روزانه هزاران نفر آنها را لمس می کنند.

سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید

داروهای گیاهی بدون نسخه و ضد ویروسی زیادی وجود دارند که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کنند. از جمله این گیاهان می توان به سیر، اکالیپتوس، لیموی تازه و زنجبیل اشاره کرد. اگر بیماری خاصی دارید قبل از سفر با پزشک خود مشورت کنید تا تجویزهای لازم را برایتان انجام دهند.

در طی سال های اخیر، استفاده از داروهای گیاهی مورد پذیرش عموم بوده و بیشتر مردم سعی کرده اند داروهای گیاهان را وارد چرخه درمانی بیماری های مختلف بکنند. جامعه پزشکی ممانعتی با این قضیه ندارد ولی توصیه کرده اند که با احتیاط  و هوشیاری از آنها استفاده کنند.

در نهایت قبل از سفر، تمام موارد پیشگیری را برای خود و همسفرانتان مرور کنید و به توصیه هایی که از طرف منابع آگاه می شود، توجه کنید تا سفری راحت و بدون دغدغه داشته باشید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
2 نظر برای "آیا باید برنامه سفرمان را بخاطر ویروس کرونا تغییر دهیم؟" ارسال شده.
  1. کاکتوس گفت:

    میتونم شماره شما رو داشته باشم؟

  2. عاطفه مانی گفت:

    مسلما بله!
    به امید روزهای بعد از کرونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *