زیباترین جاهای دیدنی سیاهکل که نباید از دست بدهید!

جاهای دیدنی سیاهکل

سیاهکل منطقه‌ای بکر در قلب گیلان زیبا و بارانی است. تاریخ پرفراز و نشیب و طبیعت بکر و سر سبز، باعث شده است جاهای دیدنی سیاهکل از حد تصور ما بیشتر باشد. انگار که در سیاهکل به هر نقطه‌ای نگاه می‌کنی به جاذبه‌ای توریستی بر می‌خوری. در هر منظره‌ای دلت می‌خواهد عکس بگیری و پای هر درختی می‌خواهی بساط تفریحت را پهن کنی. کوه‌های سرسبز، آبشارهای سرشار، رودهای خروشان، بناهای تاریخی که با گذشت زمان به رنگ طبیعت اطراف در آمده‌اند و روستاهای ییلاقی بخشی از جاهای دیدنی سیاهکل است. ما در این مقاله از لیدوماتریپ زیباترین جاذبه های دیدنی سیاهکل را به طور کامل و به همراه عکس و آدرس برای شما آورده‌ایم.

سیاهکل کجاست؟

سیاهکل، یکی از شهرستان‌های گیلان است. سیاهکل یا سی‌کل (به زبان محلی) در زبان گیلکی یعنی آبادی کنار کوه. آبادیِ کنار کوه.‌ مردم دیلمان در گیلان از گذشته‌های دور برای قشلاق به سیاهکل کوچ می‌کردند. اما حدود ۱۵۰ سال است که دیگر کوچ کردن جای خود را به یکجانشینی داده و مردم دیلمان تصمیم گرفتند که برای همیشه در سیاهکل زیبا بمانند. به عبارت دیگر، سیاهکلی‌های امروز نوادگان دیلمانی‌های کوچنده‌ای هستند که یک روز، دیگر تصمیم گرفتند به جای ییلاق و قشلاق کردن، در سیاهکل بمانند.

همسایه‌های سیاهکل هم از سمت شمال، لاهیجان و آستانه اشرفیه هستند. در غرب این شهر، رشت را می‌بینید و رودبار و الموت هم در جنوبش واقع شده‌اند. در قسمت شرق سیاهکل هم شهرهای زیبای لنگرود، املش و رودسر قرار دارند.

جاهای دیدنی سیاهکل

جاهای دیدنی سیاهکل

آبشار، جاده جنگلی و جنگل‌های سرسبز، روستاهای دیدنی، آثار تاریخی، چشمه و کوه، دیگر چه می‌خواهید؟ برای قانع شدن برای برنامه‌ریزی یک سفر به دل طبعیت به دنبال چیزی غیر از اینها هستید؟ همان آبشار و جنگل کافی است که دیگر سریع چمدان‌ها را ببندید و راهی سیاهکل شوید. چه برسد به اینکه این‌همه دیدنی در یک شهر در کنار هم قابل بازدید باشند. در ادامه برایتان می‌گوییم که سیاهکل دقیقا کجاست و در سفر به آن باید کجاها را بگردید:

جاذبه های طبیعی سیاهکل

جاده جنگلی سیاهکل، زیباترین جاده شمال در لیست جاهای دیدنی سیاهکل

جاده جنگلی سیاهکل

یکی از زیباترین جاده های شمالی کشور، جاده جنگلی سیاهکل به دیلمان می باشد که از طبیعتی بسیار چشم نواز و سرسبز برخوردار است. این جاده با نام جاده لاریخانی نیز شناخته می شود و هنگامی که در این جاده قرار دارید از میان درختان سر به فلک کشیده و سرسبزی عبور خواهید کرد که هوای تازه و مطلوبی را وارد ریه های شما می کند. اگر در این جاده پیاده روی کنید می توانید از چشمه ای زیبا هم دیدن کنید. در منتهی الیه جنگل نیز چشمه آب معدنی لاریخانی وجود دارد. حرکت در این جاده زیبا یکی از بهترین و لذت بخش ترین قسمت های سفر به سیاهکل می باشد. هنگامی که وارد جاده جنگلی سیاهکل می شوید شالیزارهای برنج را خواهید دید. همچنین سیرتان را که ادامه دهید وارد جاده جنگلی خواهید شد. این جنگل بسیار زیبا و رویایی بوده و درختانی بلند قامت نظیر درخت توسکا، انجیری و راش در اطراف آن روییده اند. آبشار لونک که دو قلو نیز می باشد در این جاده قرار گرفته است که می توانید هنگامی که به آن رسیدید پیاده شوید و در کنار آن از آب و هوا و طبیعت منطقه لذت ببرید.

آبشار لونک

آبشار لونک

آبشار لونک در منطقه جنگلی مسیر سیاهکل به دیلمان قرار دارد و فاصله آن تا شهر سیاهکل حدود ۲۵ کیلومتر است. آبشار لونک تنها یکی از چندین آبشارهای زیبا و جاهای دیدنی سیاهکل محسوب می‌شود. صدای خروش آب سرازیر شده از صخره‌ها در ترکیب با انواع گل‌های رنگارنگ، درختان انبوه اطراف آبشار و هوای مطبوع پر از اکسیژن، طبیعتی عالی و چشم ‌نواز را به وجود آورده است که وصف آن را شاید در قصه‌ها شنیده باشیم. این آبشار در فصل بهار و پاییز بسیار پرآب است. در اطراف این آبشار می‌توان جنگل‌های طبیعی و سرسبزی را درختان راش، ممرز، توسکا، خرمندی، انجیری تماشا کرد. این آبشار دوقلو است و به‌ دلیل زیبایی و سرسبزی محیط اطرافش به یکی از مهم ‌ترین جاذبه‌های این منطقه تبدیل شده است.

آدرس: دیلمان، ۲۲کیلومتری جنوب سیاهکل.

آبشار بابا ولی

آبشار باباولی

در سه کیلومتری بخش دیلمان و در روستای باباولی آبشاری فصلی به همین نام قرار گرفته که هر ساله بسیاری از مردم را جذب زیبایی‌های خود می‌کند. فرقی نمی‌کند که در بهار به دیدن آبشار بابا ولی بروید یا در زمستان؛ چون در هر فصل زیبایی‌های خاص خود را دارد. در فصل بهار سرازیر شدن بی‌امان آب را می‌بینید و در زمستان قندیل‌های یخ‌زده و مروارید گونه‌ای را مشاهده خواهید کرد. برای دسترسی به این آبشار، ابتدا باید به روستای بابا ولی رفته و از آنجا پیاده مسیری را تا آبشار طی کنید.

آدرس: روستای بابا ولی، پنج کیلومتری جاده دیلمان به آسیابر.

استخر و پارک پاشوران

پارک پاشوران

استخر و پارک پاشوران در داخل شهر قرار دارد و همانند استخرهای لاهیجان و لنگرود احداث شده است. قایق‌رانی از امکانات این استخر برای گردشگران است. اطراف استخر نیز با انواع مجسمه‌های شیرسنگی، بز کوهی و … تزیین شده است. این پارک از درختان چنار و اقاقیا و انواع گیاهان پوشیده شده است و امکانات رفاهی مناسب برای استراحت گردشگران دارد.

آدرس: سیاهکل، خیابان امام خمینی

منطقه شکار ممنوع دیلمان

منطقه شکار ممنوع دیلمان

منطقه شکار ممنوع دیلمان که در جنوب شهرستان سیاهکل واقع شده، مساحتی بالغ بر ۴۳هزار هکتار را در برمی‌گیرد و زیستگاه انواع گونه‌های گیاهی و جانوری است. مهم‌ترین گونه جانوری منطقه، مرال است. مرال از خانواده گوزن‌ها است و بزرگ‌ترین جثه‌ را در بین گونه‌های گوزن در شمال کشور دارا است. فصل جفت‌گیری مرال‌ها از اواسط شهریورماه شروع شده و تا اواسط مهر‌ماه ادامه دارد و در این فصل آسیب‌پذیری این گونه به شدت افزایش می‌یابد.

دلیل این امر آن است که مرال‌ها در فصل جفت‌گیری حساسیت کمتری به عوامل خطرزای اطراف و شکارچی‌ها دارند. مرال‌ها در تابستان به رنگ قهوه‌ای و در سایر فصول به رنگ خاکستری یافت ‌می‌شوند. از دیگر گونه‌های جانوری موجود در منطقه شکار ممنوع دیلمان، می‌توان به پلنگ، گربه جنگلی، شوکا، خرس قهوه‌ای و شغال اشاره کرد. گونه‌های گیاهی این منطقه مشتمل بر درختان افرا، شیردار، توسکا، لیلکی، انار، صنوبر و تمشک است.

آدرس: ۱۰ کیلومتری جنوب سیاهکل.

جنگل لاریخانی، از زیباترین جاهای دیدنی سیاهکل

جنگل لاریخانی

در جاده سیاهکل به دیلمان، جنگلی به نام لاریخانی وجود دارد. با رفتن به جنگل لاریخانی، فقط دیدن مناظر جنگلی و استشمام هوای تازه نیست که نصیبتان می‌شود، اگر حوصله کنید و پیاده‌روی مبسوطی انجام دهید به یک چشمه زیبا هم خواهید رسید. چشمه آب‌معدنی لاریخانی در دشتی در انتهای جنگل قرار دارد.

جنگل‌ پیمایی برای کسانی که گشت ‌و گذار در طبیعت را دوست دارند، قطعا دل‌پذیر خواهد بود. اگر هم حوصله پیاده ‌روی زیاد را ندارید باز چیزی از دست نخواهید داد چون جاده جنگلی سیاهکل به دیلمان به تنهایی هم زیباست و می‌توانید در همان اوایل مسیر جنگل از طبیعت سبز گیلانی لذت ببرید.

آدرس: جاده سیاهکل به دیلمان.

قله درفک

قله درفک

قله درفک در ارتفاع دو هزار و ۷۳۳ متری در رشته‌کوه‌های البرز غربی در شمال شرقی شهرستان رودبار و در منطقه جنگلی سیاهکل قرار دارد. نام قله درفک به روایتی از دال فک آمده‌ که در گویش دیلمی، دال، نام پرنده‌ای است از خانواده عقاب و فک به معنی آشیان و آشیانه است. بنابراین دالفک، یعنی آشیانه عقاب. در ضلع شمالی قله دیواره ۵۰۰ متری آهکی بلندی قرار دارد و از جمله دیدنی‌های آن باید از غار یخ بر بالای کاسه درفک اشاره کرد. آتشفشان خاموش درفک نیز در منتهی الیه خط الراس غربی البرز واقع است.

آدرس: ۲۷ کیلومتری شمال شرقی رودبار، دشتویل.

روستای پیرکوه

روستای پیرکوه

روستای پیرکوه، روستایی زیبا و کوهستانی از توابع شهرستان سیاهکل استان گیلان است. مردمان این روستا از نژاد کرمانج هستند و به زبان کرمانجی صحبت می‌کنند. پیرکوه دارای یکی از خاص‌ترین شرایط آب و هوایی است که اغلب اوقات پیش ‌بینی وضع هوا در آن دشوار است.

چشمه های آب معدنی سیاهکل

چشمه‌های آب معدنی غازی گوابر، خورتاب، سیرگیلی، گرماخانی و لاریخانی در منطقه سیاهکل قرار دارند که همگی چشمه‌هایی جوشان با آب معدنی و گوارا هستند که از جاذبه‌های طبیعی این منطقه محسوب می‌شوند. مردم این منطقه از آب این چشمه‌ها استفاده می‌کنند و آب چشمه گرماخانی را مقدس و شفابخش می‌دانند.

چشمه غازی گوابر و چشمه خورتاب

غازی گوابر

آب مایه حیات بوده و در تمام نقاط کره زمین مایه زندگی بخش بوده و همچنین دیدن آن می تواند آدمی را سرشار از آرامش و ذوق کند. چشمه های آب معدنی متعددی در شهر سیاهکل وجود دارند که به عنوان جاذبه گردشگری سیاهکل از آن ها یاد می شود و یکی از آن ها چشمه های آب معدنی غازی گوابر و خورتاب می باشد. بسیاری از اهالی محلی منطقه و کشاورزان از آب این چشمه معدنی استفاده می کنند. اطراف چشمه های آب معدنی غازی گوابر و خورتاب پوشش گیاهی سرسبز فرا گرفته است که بر زیبایی آن افزوده اند.

چشمه لاریخانی

چشمه لاریخانی

همان‌طور که پیشتر گفته شد، سیاهکل شهری کوهپایه‌ای در دامنه کوه‌های البرز است. چشمه‌های گوناگونی در گوشه و کنار این شهر توریستی یافت می‌شوند. یکی از دلایل جذب گردشگران، همین چشمه‌سارهای پر آب و زیبا هستند. در فصل تابستان بهترین مکان برای رفع خستگی و نوشیدن آب گوارا و خنک در سیاهکل، چشمه‌ لاریخانی است. افزون بر استفاده از آب گوارای چشمه، امکان استفاده از میوه‌هایی که روستاییان محل عرضه می کنند نیز برای گردشگران وجود دارد.

اگر قصد اقامت در این محل را داشته باشید، دشتی کوچک در اطراف چشمه لاریخانی وجود دارد که می‌توان در آن‌جا چادر زد و به گشت ‌و گذار در جنگل‌های اطرف پرداخت. این چشمه در پایان جنگل لاریخانی و در ۸کیلومتری دیلمان و در ۳۸کیلومتری سیاهکل قرار دارد.

چشمه سیرگیلی

یکی از جاهای دیدنی سیاهکل را چشمه های آب معدنی تشکیل می‌دهند. چشمه‌های آب معدنی متعددی در روستای چوشل در سیاهکل وجود دارند که یکی از زیباترین آن‌ها چشمه آب معدنی سیرگیلی است. این چشمه آب معدنی آبی زلال، خنک و گوارا دارد و در منطقه‌ای پیش از رسیدن به جنگل کاهکوه واقغ شده است. شما می‌توانید اگر به سیاهکل سفر کردید به بازدید از این چشمه گوارا و دلچسب بروید و از چشمه آب معدنی سیرگیلی و دیدنی‌های اطراف آن لذت ببرید.

آدرس: سیاهکل، نرسیده به جنگل کاهکوه.

چشمه گرماخانی

چشمه گرماخانی

در سیاهکل و در روستای چوشل منطقه ای به نام میان محله وجود دارد که چشمه‌ای زیبا جریان دارد که با نام چشمه گرماخانی شهرت دارد. این چشمه زلال در کنار و ضلع شرقی آرامگاه امامزاده سید نجف الدین (ع) واقع شده است و از همین رو امامزاده را با نام امامزاده گرماخانی می‌شناسند. پوشش گیاهی اطراف چشمه گرماخانی از درختان جنگلی و شمشاد تشکیل شده است. اهالی روستای چوشل چشمه گرماخانی ررا مقدس می‌دانند و معتقدند که آب این چشمه شفابخش است و برای درمان بسیاری از بیماری‌ها به سراغ این چشمه می‌روند. در زمان‌های قدیم برای استحمام از آب این چشمه استفاده می‌کردند و به همین منظور آب چشمه را داخل خزینه‌های تخلیه می‌کردند تا گرم شود. همچنین اعتقاد داشتند که اگر در آب چشمه گرماخانی استحمام کنند بیماری‌های استخوانی، رماتیسمی، چشمی و… را درمان می‌کند. چشمه گرماخانی یکی از جاهای دیدنی سیاهکل است و گردشگران برای بازدید از آن راهی این منطقه می‌شوند.

آدرس: سیاهکل، روستای چوشل.

جاذبه های تاریخی سیاهکل

تی تی کاروانسرا

تی تی کاروانسرا

کاروانسرای تی تی یا تی تی خانم (تی تی به منای شکوفه) در ۴ کیلومتری شهر سیاهکل و محل تلاقی ساحل شیم رود و باباکوه واقع است. در حقیقت این کاروان‌سرا در محل گذر قدیم دیلمان به لاهیجان احداث شده است. بنای آن از سنگ، آجر و گچ و دیواره خارجی آن از سنگ و ساروج است. قدمت این بنا به دوره صفویه می‌رسد و گفته می‌شود بانی آن تی تی خانم عمه یکی از شاهان صفوی بوده است. این بنا در در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس: ۱۰ کیلومتری جاده سیاهکل به دیلمان.

قلعه کوتول شاه

کوتول شاه

قلعه کوتول شاه در نزدیکی روستای موشای مالفجان یک قلعه بزرگ و تاریخی مربوط به دوران تیموریان است. برای رسیدن به قلعه کوتول شاه باید در جاده سیاهکل به موشا دل به جنگل بزنید و بر فراز کوهی با ارتفاع ۳۰ متری این قلعه زیبا را در میان درختان جنگل مشاهده کنید. کوتول شاه یکی از حکمرانان شلمانی گیلان بوده است که این قلعه را بر فراز کوه و با موقعیت مشرف به روستاهای اطراف ساخته است. بنای این قلعه که به ثبت آثار ملی ایران رسیده است بیضی شکل است. این بنا دارای برج‌های دیده ‌بانی، آب انبار، اتاق‌هایی جناغی و قوسی و … است که می‌تواند دیدن از آن را برای هر کسی جذاب کند. قلعه کوتول شاه یکی از جاهای دیدنی سیاهکل است که با طبیعت بکر جنگل‌های اطرافش و مردمان خونگرم روستاهای دور و بر می‌تواند مقصدی خوب برای گردشگران باشد.

آدرس: ساهکل، روستای موشا

حمام تاریخی دیلمان

حمام دیلمان

یکی دیگر از جاذبه های تاریخی سیاهکل که در دل طبیعت آن قرار گرفته است حمام تاریخی دیلمان می باشد که احتمال می رود قدمت آن به دوره صفویان بازمی گردد. اما بخش های دیگری نیز در زمان های دیگری از تاریخ به این حمام تاریخی اضافه گردید. این حمام در دوره ای از تاریخ زیر خاک ها دفن شده بود و اثری از آن نمایان نبود. سپس میرزا علی بلوک دستور داد تا از زیر خاک ها به بیرون کشیده شود و آن را بازسازی نمایند. در رابطه با قدمت این حمام تاریخی ۵۰۰ سال تخمین زده شده است. حمام تاریخی دیلمان در ابتدای ورودی دیلمان و در ارتفاعی به اندازه ۱۴۶۶ متر قرار گرفته است. این حمام تاریخی از یک صحن مرکزی تشکیل شده و چهار صحن دیگر در چهار طرف اصلی فضای مرکزی را محاصره نموده اند. در قسمت بالای گنبد این بنا نورگیرهایی قرار داده شده تا نور به محوطه داخلی این حمام برسد. در یکی از اضلاع بزرگ خزینه حمام، آب گرم وجود داشته و در سه ضلع دیگر نیز سه سکو وجود دارد. از آنجایی که حمام تاریخی دیلمان در منطقه ای کوهستانی و در ارتفاعات ساخته شده است، اما معماری آن با شرایط منطقه کوهستانی مطابق است و از ورود سرما به داخل حمام جلوگیری می شود. حمام تاریخی دیلمان که از دیدنی های سیاهکل به شمار می رود، با شماره ۳۰۴۳ در تاریخ ۲۵ اسفند سال ۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس: ۵۰ کیلومتری شهر سیاهکل، منطقه دیلمان، مجاور کوچه میراث فرهنگی و نرسیده به میدان اصلی شهر.

خانه عضدی

خانه عضدی

سیاهکل یکی از شهرهای شمالی در استان گیلان است که جاذبه ها و آثار تاریخی زیادی را در دل طبیعت خود جای داده است. خانه عضدی سیاهکل یکی از قدیمی ترین خانه های این شهر می باشد و در حال حاضر تبدیل به موزه شده و به عنوان یکی از مناطق دیدنی سیاهکل شناخته می شود. این خانه از معماری اصیل گیلانی بهره برده است و سقف آن به صورت شیروانی سفالی ساخته شده است. این بنا دو طبقه را در خود جای داده و زیربنای آن به ۲۱۲ متر مربع می رسد. همچنین ۱۳ اتاق دارد و قدمت آن به دوران قاجار بازمی گردد. در فضای داخلی خانه عضدی سیاهکل از گچ بری و آینه کاری های بسیار زیبایی به کار رفته است و جزء خانه های اعیانی سیاهکل به حساب می آید. این خانه شکوه جلال زمان ساخت خود را ندارد، اما بازدید از آن می تواند برای افرادی که به تاریخ و بازدید از آثار تاریخی علاقه دارند جذاب باشد. خانه عضدی سیاهکل به عنوان یکی از آثار تاریخی با شماره ۱۵۲۲۳ و در سال ۱۳۸۴ به لیست آثار ملی ایران اضافه گردید.

آدرس: سیاهکل، مرکز شهر، خیابان ۱۶ متری، کوچه میراث.

قلعه گرماور

قلعه گرماور

قلعه گرماور در نزدکی روستایی با همین نام بر فراز کوهی بلند و صخره‌ای قرار دارد و یکی از زیباترین جاهای دیدنی سیاهکل است. کوه گرماور با توجه به موقعیت دفاعی مکان مناسبی جهت نظارت بر دشت‌های اطراف بوده است. در اطراف این قلعه روی کوه آثار بسیاری از قطعات سفالینه‌های پیش از اسلام و دوران اسلامی وجود دارد. از بنای اصلی قلعه فقط برج دیدبانی آن برجای مانده است و در قسمت غربی برج آثاری از پی ساختمان دیده می‌شود. در برخی نقاط آثار خشت‌های قرمز رنگ حاکی از وجود بنایی در ادوار گذشته به چشم می‌خورد. در بخش فوقانی آن نیز از خشت خام استفاده شده است. قدمت این بنا به‌درستی مشخص نیست، اما تاریخ ساخت آن را به قرن‌های سوم و چهارم هجری نسبت داده‌اند.

آدرس: دیلمان، ۶۰ کیلومتری سیاهکل، روستای گرماور

پناهگاه سنگی گیلارکش

گیلارکش

پناهگاه سنگی گیلارکش، در شمال روستای گیلارکش، در ۳۷ کیلومتری سیاهکل قرار دارد. این پناهگاه سنگی که مشرف به رودخانه گیلارکش و بر دیواره‌ای صخره‌ای ساخته شده است، دهانه ای به طول یک و نیم و عرض دو متر دارد. محلی‌ها می‌گویند که پناهگاه ورودی‌های دیگری هم داشته است که پس از زلزله سال ۶۹ بسته شده است. این منطقه کوهستانی است و آب و هوای سردسیری دارد. این پناهگاه هم مانند بسیاری دیگر از جاهای دیدنی سیاهکل احتیاج به مطالعات گسترده دارد تا به همه سوالات پیرامون آن پاسخ داده شود ولی متأسفانه این روزها فقط مورد توجه و استفاده چوپانان منطقه است.

بازار هفتگی سیاهکل

بازار هفتگی سیاهکل

دوشنبه بازار و پنجشنبه بازار سیاهکل برای آن‌هایی که اهل خرید یا عاشق تماشای زندگی مردم محلی در سفرند یکی از بهترین جاهای دیدنی سیاهکل است. وقتی به سیاهکل رفتید، دوشنبه و پنجشنبه هر هفته می‌توانید در بازار سنتی این منطقه میوه و سبزیجات تازه، ترشی و مرباهای خانگی، صنایع دستی زیبای شمال و هر خرده‌ریزی که دوست دارید بخرید. بهترین جا برای خرید ماهی تازه هم همین بازار هفتگی است.

جاذبه های مذهبی سیاهکل

امامزاده مصطفی

امامزاده مصطفی

در میان مکان های دیدنی سیاهکل امامزاده های متعددی وجود دارند که یکی از آن ها امامزاده مصطفی می باشد. آرامگاه سید مصطفی سیکاش که با نام امامزاده مصطفی شهرت دارد در روستای سیکاش و در ۱۶ کیلومتری سیاهکل واقع شده است. مسیری که به روستای سیکاش ختم می شود، جاده ای است که حدود ۵.۵ کیلومتر مانده به آستان امامزاده مصطفی جاده خاکی است و برای حرکت در آن باید خیلی مراقب بود تا از وقوع حادثه جلوگیری شود. اما دو طرف جاده درختان بلند قامت و انبوه وجود دارند که بر زیبایی مسیر افزوده اند. آرامگاه امامزاده مصطفی در میان فضایی سبز قرار گرفته و درختان سر به فلک کشیده و انبوهی اطراف آن وجود دارند. از همین رو بسیاری از گردشگران علاوه بر زیارت امامزاده مصطفی در فضای سبز اطراف امامزاده بساط پیک نیک را بر پا می کنند.

آدرس: سیاهکل، روستای سیکاش.

امامزاده صالح و سلطان حسین

امامطاده صالح و سلطان حسین

یکی دیگر از اماکن مذهبی که در میان طبیعت سیاهکل جای گرفته است و مردم به زیارت آن روانه می شوند، امامزاده صالح و سلطان حسین می باشد که در روستای لمش واقع شده است. وجود این زیارتگاه در روستای لمش باعث بالا رفتن ارزش معنوی روستای زیبای لمش شده است. همچنین قرار گفتن این بنا در فضایی سرسبز با درختان سرسبز و انبوه بر زیبایی منطقه افزوده است. بر اساس اسناد و مدارک این گونه به دست آمده است که سید محمد صالح و سلطان حسین از نوادگان امام موسی کاظم بوده اند. قدمت این بنا که از دیدنی های سیاهکل به شمار می رود، به دوره قاجار مربوط می شود. بنای این آرامگاه دارای نقشه ای مربعی شکل می باشد و ۴ ایوان در ۴ ضلع بنا ساخته شده است. همچنین به تعداد ۲۷ ستون سنگی و چوبی برای بنا در نظر گرفته شده و ورودی آن نیز دارای در دو لنگه ای می باشد. علاوه بر این در دو در دیگر نیز روی دیوارهای زیارتگاه وجود دارد. گنبد طلایی رنگ کوچکی روی سقف شیروانی سبز رنگ زیارتگاه قرار گرفته است. این زیارتگاه از شمال به سیاهکل و از جنوب به کوه های دیلمان می رسد که از همین رو چشم انداز بسیار زیبای به همراه مه غلیظ دارد. از بقعه امامزاده صالح و سلطان حسین با شماره ثبت ۹۴۰۴ و در سال ۱۳۸۲ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس: سیاهکل، روستای لمش.

بقعه بابا ولی

بقعه باباولی

درست همان جایی که برای بازدید از آبشار بابا ولی می روید می توانید از بقعه بابا ولی که در همین روستا قرار دارد دیدن کنید. بقعه بابا ولی به عنوان یکی از جاهای دیدنی سیاهکل می باشد که دارای بنایی به شکل ۴ گوش می باشد و قدمت آن به قرن ۱۱ هجری می رسد. این بنا دارای سقف شیروانی سفالی، ایوان های ستون دار و نقوش مذهبی برروی دیوارها می باشد. قرار گرفتن این بقعه در کنار آبشار بابا ولی توانسته بر جذابیت طبیعت منطقه بیافزاید و بسیار باصفا جلوه کند. تک درخت بزرگی کنار بنای بقعه بابا ولی روییده است که باعث زیباتر شدن محوطه اطراف بقعه شده است.

آدرس: سیاهکل، روستای بابا ولی.

در سفر به سیاهکل کجا اقامت کنیم؟

همیشه یکی از مهم ترین کارهایی که باید پیش از سفر به هر شهری انجام دهید، رزرو و اجاره اقامتگاه می باشد. اقامت و اجاره ویلا در سیاهکل یکی از پرطرفدارترین اقامتگاه ها در این شهر زیبا می باشد. انواع ویلاهای زیبا و با امکانات و تجهیزات متنوع وجود دارند که می توانید با توجه به تعداد نفرات، سلیقه و بودجه خود یکی از آن ها را برای اقامت خود اجاره کنید. شما می توانید برای این کار وارد صفحه رزرو آنلاین اقامتگاه های لیدوماتریپ شوید، ویلای مورد نظر خود را انتخاب و رزرو نمایید.

 

 

۳.۵/۵ - (۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *