جاهای دیدنی شیرگاه، شهر پل ها

جاهای دیدنی شیرگاه

یکی از مقصدهای فوق ‌العاده برای سفر در مازندران، شیرگاه است که در فصل بهار بیشتر از دیگر ایام سال توجه مسافران را به خود جلب می‌کند. جاهای دیدنی شیرگاه فقط محدود به طبیعت سرسبز و باصفای آن نمی‌شوند. این شهر خوش آب ‌و هوا دیدنی‌های طبیعی و تاریخی متعددی دارد. در این میان پل‌های شهر، شهرت خاصی به آن بخشیده‌اند تا جایی که خیلی‌ها شیرگاه را با نام شهر پل‌ها می‌شناسند. در ادامه این مطلب از نشریه لیدوما شما را با تعدادی از جاذبه های پرطرفدار و زیبای شیرگاه را به شما معرفی می‌کنیم.

شیرگاه کجاست؟

جاهای دیدنی شیرگاه

شیرگاه یکی از شهرهای استان مازندران است که در میان رشته کوه‌های البرز احاطه شده است. دور تا دور این شهر را کوه‌های زیبای فرا گرفته‌اند که این موقعیت، به این شهر طراوت و شکوه خاصی بخشیده است. شیرگاه از غرب به کوه تِرز، از شرق به کوه وِرزک و از جنوب به کوه‌های ساره سر و شاه کوه محدود شده ‌است. شیرگاه مرکز شهرستان سوادکوه شمالی در استان مازندران است که از جنوب به شهرهای زیرآب و پل سفید و از شمال به شهرستان قائم شهر راه دارد. این شهر همچنین از سمت راست به شهرستان ساری و از سمت غرب به شهرستان بابل متصل است.

جاهای دیدنی شیرگاه

روستای دهکلان

دهکلان

گشت‌ و گذار در روستاها و فضای آرامش ‌بخش آن‌ها می‌تواند لذت‌ بخش ‌ترین لحظات را برای مسافران ایجاد کند. اگر به دنبال یک روستای سرسبز و دنج با مردمان ساده و مهمان ‌نواز هستید، بازدید از روستای دهکلان شیرگاه را پیشنهاد می‌دهیم. آب ‌و هوا و بارانی، طبیعت سرسبز، پوشش درختان جنگلی متنوع و رودخانه‌ای پرآب از ویژگی‌های مهم این روستا هستند که با ایجاد منظره‌ای دلفریب سیل عظیمی از مسافران شیرگاه را به سوی خود فرا می‌خواند.

روستای بورخانی

بورخانی

آب ‌و هوای خنک و پاکیزه به همراه طبیعت خوش‌ رنگ‌ و لعاب همان چیزی است که دل کندن از روستای بورخانی را برای گردشگران سخت می‌کند. این روستا در ۳۵ کیلومتری از شیرگاه قرار دارد. مانند بسیاری از روستاها از دو بخش پایین و بالا تشکیل شده است. امامزاده بوبر کیا سلطان تنها اثر تاریخی روستا است که سه قبر در کنار آن قرار دارد. وقتی وارد این روستا می‌شوید، خانه‌های کاهگلی و ساده را می‌بینید که در لابه‌لای درختان بلند قامت پراکنده شده‌اند. بی‌شک نظیر آن را در کمتر جایی خواهید دید. جمعیت روستای بورخانی حدود ۳۷۰ نفر است که از طریق دامداری و کشاورزی زندگی خود را می‌چرخانند.

محله نارنج بن

نارنج بن

یکی دیگر از جاهای دیدنی شیرگاه، محله نارنج بن است. یکی از دلایل اصلی که شهرهای شمال کشور در بین گردشگران خواهان زیادی دارند، جنگل‌های همیشه سبزشان است. عکس‌های جای ‌جای نارنج بن مازندران استناد خوبی برای این موضوع است. رد شدن رودخانه کسلیان از کنار این محله باعث رونق و آبادانی بیشتر آن شده است. بهترین زمان بازدید از این طبیعت سرسبز و بکر که در کنار جاده اصلی تهران مازندران واقع شده است، فصل بهار و تابستان است.

چشمه علی

بعد از گذشتن از پل ورسک و حدود نیم ساعت پیاده‌ روی، آبشار چشمه علی یا همان آبشار ورسک را خواهید دید. این آبشار از دو قسمت آبشار کوچک و آبشار بزرگ تشکیل شده است و از ارتفاع ۲۰ متری به سوی صخره‌ها سرازیر می‌شود. صدای دلنشین برخورد آب به سنگ‌ها چنان لذت و آرامشی دارد که نمی‌توان آن را با چیز دیگری جایگزین کرد.

مسیر پیاده ‌روی به سمت چشمه علی شیرگاه، راهی هموار و صاف است. بنابراین افراد با هر سن‌ و سالی و تنها با پوشیدن کفش مناسب می‌توانند به راحتی خود را به آبشار برسانند و از تماشای طبیعت بکر و چشم‌ نواز آن نهایت لذت را ببرند. از آنجایی که چشمه علی یک آبشار فصلی است، پیشنهاد می‌کنیم در نیمه بهار و اوایل تابستان از آن دیدن کنید. زیرا در این ایام، پرآب ‌ترین روزهای خود را سپری می‌کند.

آبشار گزو

آبشار گزو

این آبشار یکی از معروف ‌ترین جاهای دیدنی شیرگاه و استان مازندران است که در فاصله ۱۵ کیلومتری از شیرگاه قرار دارد. این آبشار از یک آبشار بزرگ با ارتفاع ۴۵ متر و یک آبشار کوچک با ارتفاع پنج متر تشکیل شده است. ویژگی مهم آبشار گزو این است که در دل جنگل معروف لفور قرار دارد. طبیعت بکر و فوق ‌العاده اطراف آبشار گزو باعث شده است که به عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری شیرگاه شناخته شود. در فصل بهار و تابستان خیلی از گردشگران سوادکوه برای بازدید از آن برنامه‌ ریزی می‌کنند.

امامزاده گزو

امامزاده گزو

امامزاده گزو برای محلی‌های لفور و سوادکوه مهم است و به آن اعتقاد دارند. تاریخچه کاملا مشخصی از این امام زاده در دست نیست، اما می‌توان گفت که ۳ امامزاده در آن دفن است و به جز بقعه دارای ۱۵ اتاق هم برای مسافرین جهت اسکان وجود دارد که در فصول خلوت تر اگر به این مکان سفر کنید می‌توانید در آن‌ها اسکان داشته باشید.

جنگل راش

جنگل راش

در منطقه روستای سنگده و قله خرونرو واقع شده و منبعی از درختان کمیاب نظیر درخت راش، توسکا و افرا است. قدم زدن در این جنگل مانند رویاست، درختان یک شکل و منظم و هوایی پاک را می‌توان حس و لمس کرد.

بهترین زمان سفر به جنگل راش از اوایل فروردین تا دی ماه است، و در این زمان می‌توان دو منظره متفاوت از سرسبزی و برگ ریزان را نظاره کرد.

آبشار و جنگل پلنگ دره

پلنگ دره

این آبشار از جاهای دیدنی شیرگاه محسوب می‌شود که گردشگران و طبیعت ‌گردان زیادی را به این منطقه می‌کشاند. مسیر آبشار پلنگ‌ دره واقع در شیرگاه، از جذاب ‌ترین مسیرهای طبیعت‌گردی استان مازندران است.

آبشار پلنگ ‌دره در ۱۳ کیلومتری شیرگاه واقع شده است و برای دسترسی به آن باید مسافتی را در جاده خاکی طی کنید. در این منطقه همچنین جنگل پلنگ‌دره واقع شده است که پوشیده از درخت می‌باشد و بر زیبایی‌های این منطقه افزوده است.

روستای کلیج خیل

کلیج خیل

در میان روستاهای شیرگاه سوادکوه، دو روستای کلیج خیل و روستای بورخانی به‌دلیل معروف‌بودن آن‌ها از نظر گردشگری از اهمیت خاصی برخوردارند. روستای کلیج خیل در نزدیکی شیرگاه و ۴کیلومتری این شهر واقع شده است. جمعیت این روستا بیش از ۱۵۰۰ نفر (بیش از ۴۰۰ خانوار) است. روستای کلیج خیل در میان رودخانه پرآب تلار، روستاهای شیرجه کلا، بابل کنار و گاوان کلا احاطه شده است. زمین‌های کشاورزی آن حدود ۵۰۰ هکتار می‌شود.

بیشتر اهالی این روستا به شغل کشاورزی و دامداری اشتغال دارند. به‌ لحاظ گردشگری، این روستا در نزدیکی جنگل‌های متراکم و سرسبز شیرگاه واقع شده است. رودخانه‌های گلاب دره و تلار منظره بسیار به ‌یادماندنی و رویایی‌ای را ایجاد کرده‌اند. گردشگران بی‌تردید از دیدن این ‌همه زیبایی شگفت‌ زده می‌شوند.

پل شاه عباسی

پل شاه عباسی

یکی از جذاب‌ ترین مناطق دیدنی شیرگاه، پل‌های آن هستند. پل شاه‌ عباسی با قدمت بیش از ۴۵۰ سال یکی از قدیمی‌ ترین آن‌ها است. این پل آجری با طول حدود ۵۷ متر و عرض ۵ متر روی رودخانه کسلیان بنا شده است. ایستادن روی پل و تماشای جریان آب رودخانه کسلیان و چشم‌ انداز اطراف آن از جذاب ‌ترین تفریحات در شیرگاه محسوب می‌شود.

پل شاهپور

پل شاهپور

پل شاهپور یا همان شاپور، روی رودخانه اوتجون بنا شده است و زمان احداث آن به دوره صفویان برمی‌گردد. مصالح ساخت پل از سنگ، ملات و ساروج است. دارای یک دهانه بزرگ و یک دهانه فرعی است. علاوه‌ بر آن دهانه‌های کوچکی روی پایه‌های پل دیده می‌شود. سطح گذر پل شاهپور از بخش تیز طاق بزرگ به طرفین دارای شیب است. برای دیدن از این اثر تاریخی و تفریح در منظره سرسبز و با طراوت آن می‌توانید به آدرس ۵۰ متری بخش شرقی جاده شیرگاه به قائمشهر مراجعه کنید.

پل راه آهن سرتپه

پل راه آهن سرتپه

درست است که هدف اصلی ساخت پل‌ها برقراری اتصال بین دو نقطه و عبور و مرور آسان است، اما گاهی آن‌ها به خاطر طراحی خاص و منظره طبیعی زیبایی که دارند، توجه هر بیننده‌ای را می‌توانند به خود جلب کنند. بی‌‌شک پل راه‌آهن که در محله سرتپه قرار دارد، یکی از جذاب ‌ترین مناطق دیدنی شیرگاه است. ساخت این پل تاریخی به دوره پهلوی بر می‌گردد. همچنین در سال ۱۳۸۴ در لیست آثار ملی کشور قرار گرفته است.

پل سفید

پل سفید

پل قدیمی پل سفید از دیگر پل‌های شیرگاه سوادکوه است. شهر پل سفید نیز که در نزدیکی این پل واقع شده از نام آن گرفته شده است. این پل در زمان شاه عباس صفوی روی رودخانه خروشان تلار احداث شده است. پل قدیمی پل سفید تا دهه‌های اخیر یکی از پل‌های مهم مسیر فیروزکوه به قائمشهر بوده است. این پل ۲ دهانه نامساوی دارد که طول آن حدود ۲۵ متر و عرض آن ۴٫۵ متر است. این پل نیز همانند پل شاه عباسی، جاذبه‌ای تاریخی در شیرگاه سوادکوه است. گردشگرانی که به این منطقه سفر می‌کنند، از دیدن آن به هیجان می‌آیند. اگر به ثبت لحظات به‌یادماندنی علاقه دارید، می‌توانید روی این پل بروید و با دوربین عکسی یا گوشی‌های خود به گرفتن عکس از خودتان و همراهانتان بپردازید و لحظات خوش و خاطره ‌انگیزی را برای خود رقم بزنید.

سد سنبل رود

سنبل رود

سد سنبل رود یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیرگاه است. سد سنبل رود سدی  است خاکی با هسته رسی که مابین شیرگاه و بابل کنار است. مسافران، گردشگران و حتی مردم محلی برای تفریح به این سد می‌آیند و از مناظر زیبا و دیدنی اطراف سد سنبل رود لذت می‌برند. ارتفاع این سد حدود ۲۲ متر، عرض آن ۱۰ متر و طول تاج ۸۸۹ متر است.

از آبی که پشت سد سنبل رود جمع می‌شود برای مصارف کشاورزی و همچنین پرورش ماهی استفاده می‌شود. مجموعه تفریحی سنبل رود علاوه بر آلاچیق‌هایی که کنار سد دارد. کلبه‌ها و اتاق‌هایی نیز برای اجاره دارد. می توانید شبی را در دل جنگل سحر کنید. از دیگر امکانات این مجموعه می‌توان قایق موتوری، قایق پدالی، قهوه خانه، سرویس بهداشتی، فروشگاه و …. را نام برد.

دریاچه سد لفور

دریاچه سد لفور

سد خاکی  بزرگ لفور (سد البرز) در دوران بعد از انقلاب روی محل تلاقی رودخانه‌های اسکلیم روهار، کارسنگ‌رود و آذررود بنا شده است. احداث سد، زیبایی خارق‌العاده‌ای را به منطقه اطراف آن هدیه داده است. از مشخصات مهم این سد سنگ‌ریزه‌ای با هسته رسی می‌توان به حجم مخزن ۱۵۰ میلیون مترمکعب، ارتفاع ۷۸ متر، طول تاج ۸۳۸ متر و عرض تاج ۱۲ متر اشاره کرد.

در کنار  گشت‌ و گذار در طبیعت اطراف سد و جنگل زیبای کنار آن می‌توانید به قایق سواری و ماهیگیری در دریاچه سد بپردازید. مانند بسیاری از مناطق دیدنی شیرگاه، فضای آرام و رویایی سد لفور یکی از بهترین مکان‌ها برای برپایی کمپ در شیرگاه محسوب می‌شود. پس اگر قصد دارید یک شب خاطره ‌انگیز را در این منطقه تجربه کنید، تجهیزات مناسب کمپ زدن به همراه خود داشته باشید.

دریاچه سد لفور در ۳۰ کیلومتری شهر شیرگاه واقع شده است و مسیر جاده شیرگاه- بابلکنار شما را به آنجا می‌رساند. اگر بخواهیم آدرس دقیق بدهیم؛ در راه رسیدن به سد البرز مازندران، باید بعد از پشت سر گذاشتن شیرگاه مسیر خود را به سوی جاده شیرگاه- بابلکنار هدایت کرده و کلیج خیل و اسلام ‌آباد را هم رد کنید. سپس با دنبال کردن جاده گنج ‌افروز به سوی بابلکنار، به سه‌راهی شیردارکلا خواهید رسید که سد لفور در نزدیکی آن قرار دارد. در ضمن بخش اصلی چشم‌ انداز عالی و بکر دریاچه لفور در فضای پشت سد قرار دارد که بعد از طی یک مسیر سه کیلومتری به آنجا خواهید رسید.

جنگل لفور

جنگل لفور

جنگل لفور بالغ بر ۴۰ میلیون سال قدمت دارد. و رودهای کوچک و بزرگ و چشمه‌هایی که از دل زمین بیرون آمده آن را تا به امروز سرسبز و شاداب نگه داشته است.

این جنگا مساحتی حدود ۸ هزار هکتار دارد و با ۸۰ نوع گونه گیاهی پوشیده شده است. سد لفور و دهستان لفور معروف‌ ترین نقاط این منطقه دیدنی می‌باشد.

رودهای تالار و کسلیان

کسلیان

شیرگاه دارای مناظر بسیار زیبا و دیدنی است که یکی از آن‌ها، محل تلاقی دو رود است. یکی از این رودها، رود تالار که از منطقه آلاشت و گردنه‌های دوگل سرچشمه می‌گیرد و دیگری رود کسلیان است.

کسلیان هم یکی از جاهای دیدنی شیرگاه است که در بیشتر مواقع سال آبی روشن و زلال دارد. ولی تالار در بیشتر مواقع سال گل آلود است. به دلیل وجود این دو رود و همچنین وجود دره‌هایی نسبتا کم عمق، شیرگاه دارای پل‌های متعددی است که به همین دلیل آن را شهر پل‌ها نیز لقب داده‌اند. این پل‌ها و همچنین عبور رودخانه‌ها از این شهر، مناظر بسیار جذابی را در این منطقه شکل داده است.

اقامت در شیرگاه

اقامت در شیرگاه

یکی از دغدغه‌های اصلی مسافران پیدا کردن محل اقامت مناسب است. خوشبختانه در شهرهای توریستی همچون شیرگاه گزینه‌های متعددی برای رزرو اقامتگاه وجود دارد. در صورت تمایل می‌توانید اقامتگاه‌های داخل شهر را اجاره کنید. اما اگر از آن دسته گردشگرانی هستید که ترجیح می‌دهید در طول سفر در یک اقامتگاه آرام و باصفا و نزدیک به طبیعت شیرگاه استراحت کنید، پیشنهاد می‌کنیم سری به صفحه اجاره آنلاین اقامتگاه در شیرگاه بزنید و با اطمینان خاطر و به آسانی اقامتگاه دلخواهتان را پیدا کرده و رزرو کنید.

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.