کوهمره سرخی شیراز کجاست؟

کوهمره-سرخی-شیراز-کجاست؟

شیراز شهری پر از جاذبه‌های دیدنی و جذاب است و هر گوشه این شهر نشانی از زیبایی، فرهنگ و تمدن به همراه دارد. تماشای این همه زیبایی همراه با عطر خوش بهارنارنج هوش از سرتان می‌پرانَد و باعث می‌شود زمان از دستتان در برود. علاوه بر جذابیت‌های شهر شیراز، اطراف این شهر نیز پر از زیبایی و جاذبه‌هایی است که نظیرش در کمتر جایی دیده می‌شود. یکی از این مکان‌های جذاب و نگین سبز شیراز، کوهمره سرخی شیراز است.

در این مقاله از مجله گردشگری لیدوماتریپ قصد داریم تا بیشتر با این مکان زیبا که در شیراز دلبری می‌کند آشنا شویم.

کوهمره سرخی شیراز

کوهمره سرخی شیراز

کوهمره سرخی شیراز، یکی از مناطق کوهستانی است که در مجاورت رشته کوه‌های عظیم زاگرس قرار دارد. کوهمره سرخی شیراز در میان دو جنگل ماله گاله و میان کتل واقع شده است. وجود چشمه‌های متعدد، آبشارهای زیبا و رودخانه‌های خروشان باعث شده تا این منطقه به بهشت گمشده‌ای تبدیل شود که قدم زدن در آن آرامش بخش و جذاب است.

در این منطقه درختان انبوه بلوط و باغ‌های زیبای اناری وجود دارند که چشم انداز و زیبایی منطقه را صد چندان کرده‌اند. تماشای شکوفه‌های قرمزرنگ انار و درختان تنومند و زیبای بلوط، روح انسان را جلا داده و خاطراتی خوش برایتان رقم می‌زنند.

کوهمره سرخی شیراز کجاست؟

احتمالا شما هم با دیدن تصاویر زیبای این منطقه سرسبز، جذاب و دیدنی دوست دارید بدانید کوهمره سرخی شیراز کجاست؟ کوهمره سرخی شیراز سرزمینی جنگلی و کوهستانی است که از شرق به فیروزآباد، از غرب به کازرون و از شمال به شیراز محدود است.

به بیان دیگر این قطعه بهشتی جامانده بر زمین، در فاصله ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر شیراز واقع شده و از جاده شیراز به کازرون قابل دسترس است. می‌توانید ابتدا به شیراز سفر کرده و با اجاره سوئیت در شیراز، اقامتی دلنشین و جذاب داشته باشید و سپس عازم تماشای زیبایی‌های کوهمره سرخی شیراز شوید. در مسیر بین شیراز تا کوهمره سرخی شیراز، روستاهایی وجود دارند که وجود این روستاها و درختان سرسبز آن مناظری را به وجود می‌آورد که باعث می‌شود از تماشای مسیر نهایت لذت را ببرید.

تاریخچه کوهمره سرخی

تاریخچه-کوهمره-سرخی

کوهمره به معنای سلسله کوه‌های زاگرس و فارس است که قبایل مختلفی در آن قسمت‌ها ساکن بودند. در حدود ۱۲۰ الی ۱۶۰ سال پیش در این منطقه و در بین ایل‌های مختلف آن درگیری‌های زیادی وجود داشته است. این درگیری‌ها تا زمان انقلاب مشروطیت ادامه داشته، اما بعد از آن و با وضع قوانین جدید، این درگیری‌ها تمام شد و ایل سرخی‌ها در این منطقه ساکن شدند.

اصالت کوهمره سرخی

اگر از من بپرسند کوهمره سرخی شیراز کجاست، خواهم گفت کوهمره سرخی شیراز جایی است که مردمانی با اصالت، مهمان‌نواز، یکرنگ و خون گرم دارد. اصالت چیزی است که از بین نمی‌رود، کسانی که اسم کوهمره سرخی شیراز به گوششان خورده باشد و افسانه‌ها و داستان‌های آن را شنیده باشند، به یقین می‌دانند که مردمان کوهمره سرخی شیراز مردمانی با اصالت و با غیرت هستند. غیرتی در همه ابعاد؛ غیرتی در بُعد خانواده، طایفه، ایل، کشور و در نهایت انسانیت.

بزرگان کوهمره سرخی

بزرگان-کوهمره-سرخی

کوهمره سرخی شیراز، دارای ایل‌های زیادی است. از ایل‌های معروف این منطقه می‌توان قوم سرخی، ناصری، جوارزار، جیهون، شکرو و بیگی را نام برد. جالب است بدانید همه این قوم‌ها با هم، قوم سرخی را به وجود آورده‌اند.

یکی از بزرگان کوهمره سرخی، مهدی سرخی است که در زمان قدیم، رهبری آزاده خواه بود. مهدی سرخی در آن زمان به تنهایی برای حکومت رضاخان اعلام جنگ کرد. رضاخان حتی با فرستادن افرادش هم نتوانست مهدی سرخی را دستگیر کند، به همین دلیل از حکومت شیراز خواست تا قول تامین او را بدهند. بعد از این که مهدی سرخی به آن‌ها اعتماد کرد، در ورودی شهر دستگیرش کردند.

از دیگر بزرگان کوهمره سرخی شیراز، می‌توان مهدی خان سرخی، سرمست خان، ملا شهباز سرخی، ملا باباخان سرخی و مسیح الله سرخی را نام برد که هر کدام افتخاری برای این منطقه و حتی برای کشور هستند.

نژاد مردم کوهمره سرخی

نژاد-مردم-کوهمره-سرخی

مردم کوهمره سرخی را نمی‌توان لر دانست، زیرا عضویت یا پیوستگی نژادی با شهرستان‌های لر نشین مانند ممسنی و لرستان ندارند. همچنین گویش و زبان مردم کوهمره سرخی شیراز متفاوت از گویش مردم لر زبان است. نژاد این ایل به ۱۶۰ سال قبل که درگیری‌هایی در این منطقه وجود داشت، برمی‌گردد و می‌توان گفت نژاد مردم کوهمره سرخی به اولین ایل‌های کوهمره‌ای زاگرس و فارس برمی‌گردد.

زبان مردم کوهمره سرخی

مردم کوهمره سرخی شیراز، با گویش زیبای کوهمره‌ای با یکدیگر صحبت می‌کنند. این گویش شیرین برخی از ویژگی‌های باستانی را داراست. برخی از اسناد و دلایل تاریخی نشان می‌دهد که گویش کوهمره‌ای، ادامه گویش ایرانیان باستان و به ویژه ساسانیان است.

نام گویش و زبان مردم کوهمره سرخی، کوهمره‌ای دوسیرانی است. برخی از طوایف کوهمره سرخی شیراز، از زمان‌های بسیار قدیم در این منطقه ساکن بوده‌اند و از این رو این زبان، برخی از ویژگی‌های باستانی خود را حفظ کرده است. در این زبان واژه‌های فارسی باستان، اوستایی و پهلوی دیده می‌شود. گویش و زبان مردم کوهمره سرخی از قدیمی‌ترین گویش‌های استان فارس به شمار می‌رود، به طوری که هنوز هم صرف و نحو دستور زبان پهلوی ساسانی در آن دیده می‌شود.

جاهای دیدنی کوهمره سرخی شیراز

جاهای-دیدنی-کوهمره-سرخی-شیراز

بعد از این که فهمیدیم کوهمره سرخی شیراز کجاست، باید بدانیم جاهای دیدنی کوهمره سرخی شیراز کجاست؟ همان طور که گفتیم، طبیعت کوهمره سرخی شیراز بسیار تماشایی و زیباست. آب و هوای معتدل و مرطوب این مکان جذاب و دیدنی باعث می‌شود تا هر ساله گردشگران زیادی از سراسر کشور برای دیدن این مکان‌های جذاب به شیراز سفر کنند. جنگل کوهمره سرخی شیراز، چشمه سرخون کوهمره سرخی، روستاهای اطراف کوهمره سرخی و رودهای جاری در آن، همگی باعث زیباتر شدن این مکان جذاب و جذب گردشگران به آن می‌شود.

با مطالعه مقاله جاهای دیدنی کوهمره سرخی شیراز، می‌توانید با این جاذبه‌های دیدنی بیشتر آشنا شوید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.