کلوت ‌های شهداد کجاست؟

کلوت‌های-شهداد-کجاست؟

با کمی جست‌وجو و جمع‌آوری اطلاعات، متوجه خواهید‌ شد که بخش بزرگی از شهرت شهر کرمان، به‌دلیل داشتن کویر‌های وسیع و کلوت ‌های شهداد می‌باشد. کلوت‌ها، کوه‌های شنی هستند که از ترکیب آب و شن به‌وجود می‌آیند. البته ممکن است سوال‌هایی از قبیل «کلوت ‌های شهداد کجاست؟»، در ذهن شما شکل گرفته باشد. با مجله گردشگری لیدوماتریپ همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره کویر‌های شهر کرمان و کلوت‌ های شهداد کسب کرده و سفری به این مناطق سحرآمیز داشته باشیم.

کلوت چیست و چرا شهرت جهانی یافته‌ است؟

کلوت چیست و چرا شهرت جهانی یافته‌ است؟

قبل از اینکه شما را به سفر دعوت کنیم، بهتر است کلوت‌ها را به‌صورت کلی توصیف کرده و علت اینکه چرا جزو جاذبه‌های گردشگری به‌حساب می‌آیند را توضیح دهیم.

کلوت ‌های شهداد جزو کوچکی از دریای دشت لوت هستند که لقب گرم‌ترین نقطه کره زمین را از آن خود کرده است. کلوت به‌معنای شهر لوت است. البته فراموش نکنید که هیچ شهری در کار نیست!

آب‌وهوای کلوت شهداد بسیار گرم و خشک بوده و در تابستان، دمای این منطقه به ۷۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. البته گزارشات ۱۵ هزار سال پیش، حاکی از این است که دشت لوت دارای دریاچه‌ای کوچک بوده و به دلیل بارندگی در این منطقه، جنگل‌هایی سرسبز در این ناحیه به‌وجود آمده بودند. پس از سال‌ها، طی تابش شدید خورشید و بالا رفتن دمای هوا، این دریاچه از بین رفته و به مرور، تبدیل به شهر لوت می‌شود.

کلوت‌ های شهداد کجاست و چقدر از کرمان فاصله دارند؟

کلوت‌ های شهداد کجاست و چقدر از کرمان فاصله دارند؟

برای برنامه‌ریزی یک سفر خاطره‌انگیز به این منطقه، باید در ابتدا بدانید که کلوت‌ های شهداد کجاست و پس از طی چه مسافتی به مقصد خواهیم رسید. شهداد، مرکز بخش شهداد در استان کرمان بوده و در ۸۷ کیلومتری شمال شرق شهر کرمان قرار دارد.

این منطقه کویری، جزو قدیمی‌ترین‌ مناطق بوده و از حدود ۶۰۰۰  سال پیش، اولین سکونتگاه‌‌ها در آن به‌وجود آمده‌اند. در پاسخ به این پرسش که «فاصله کرمان تا کلوت شهداد چقدر است؟» باید گفت که حدود ۹۵ کیلومتر میان این دو منطقه فاصله وجود دارد.

موقعیت جغرافیایی این ناحیه مساحتی بالغ بر ۱۱ هزار کیلومتر مربع داشته و طول و عرض آن به‌ترتیب، ۸۰ و ۱۴۵ کیلومتر می‌باشد. وسعت نمک‌زار‌های این منطقه به ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع می‌رسد.

ترکیب رنگ خاص این منطقه و تپه‌های منظمی که در کلات شهداد وجود دارد، منظره‌ای زیبا و بی‌نظیر به‌وجود آورده که نظیر و همتایی ندارد.

البته ممکن است زمانی که از نزدیک به این منطقه سفر کنید، متوجه نظم و ترتیب تپه‌ها نشوید؛ ولی با عکس‌های هوایی، این شگفتی‌ قابل مشاهده بوده و می‌توانید با جست‌وجو تصاویر شهداد کرمان، از دیدن عکس و فیلم‌های مختلف لذت ببرید.

تفریحات و جاهای دیدنی کلوت های شهداد کجاست؟

تفریحات-و-جاهای-دیدنی-کلوت-های-شهداد-کجاست؟

در طول سفر به کلوت شهداد، از مسیر‌هایی گذر خواهید کرد که به ‌اندازه یک سفر مجزا، برایتان هیجان‌انگیز خواهد بود. در طول این سفر۶ ساعته در مسیر زابل تا شهداد کرمان، از شهر‌های سیرچ، شهداد، کویر و نهبندان عبور کرده و سفری ۲ روزه را تجربه خواهید کرد.

زمانی که میدان سرآسیاب (بیرم آباد) را ترک کنیم و به روستای بلبلوییه برسیم، کم‌کم به منطقه‌ای برفی خواهیم رسید که پس از تونل شروع می‌شود.

پس از گذر از این شهر‌ها و روستا‌ها، نوبت به شهر سیرچ می‌رسد. شهری با طبیعت فوق‌العاده زیبا و درختان بادام و زردآلو و آلبالو و گیلاس.

تفریحات-و-جاهای-دیدنی-کلوت-های-شهداد-کجاست؟

کمی که از این شهر فاصله بگیرید، خرماآباد در انتظار شماست که زادگاه مرحوم ملاصفر و دکتر حسین بهزادی اندوهجردی می‌باشد. در میان روستا‌ها، مسیر‌های کوتاهی که پس از خرماآباد با آن‌ها روبه‌رو خواهید شد، قلعه تاریخی کت کتو در مقابل شماست.

این قلعه تاریخی واقع در اندوهجرد بوده و خرما مضافتی، بزمانی و مرکبات شیرین از سوغاتی‌های معروف این منطقه به‌شمار می‌آیند. روستای گودیز مرز بین اندوهجرد و کلوت شهداد می‌باشد که با گذر از آن، به مقصد خواهید رسید.

تفریحات-و-جاهای-دیدنی-کلوت-های-شهداد-کجاست؟

در ادامه راه، از روستای استحکام و ده سیف عبور می‌کنیم تا به جاده نهبندان برسیم. اکنون کلوت‌ های شهداد قابل مشاهده هستند و می‌توان تپه‌های زیبا و خوش رنگ این منطقه را دید.

اگر این مسیر را ادامه دهید، به دریاچه هامون خواهید رسید که یکی از جاذبه‌های گردشگری زابل می‌باشد. امیدواریم با این توصیف کلی از مسیر کلوت های شهداد، به پرسش اصلی‌تان در مورد اینکه«کلوت ‌های شهداد کجاست؟» پاسخ داده باشیم.

تفریحات-و-جاهای-دیدنی-کلوت-های-شهداد-کجاست؟

در ادامه، به چند مورد از تفریحات و جاهای دیدنی کلوت های شهداد، اشاره کرده و درباره آن‌ها اطلاعاتی کاربردی ارائه خواهیم داد.

شب و روز کلوت ‌های شهداد، کاملا متفاوت از یکدیگر هستند و هر لحظه ماندن در این منطقه مساوی با کسب تجربه‌ای جدید است. با طلوع و غروب آفتاب، منظره بیشتر از آنچه که در مُخَیله شما بگنجد رویایی خواهد بود. بنابراین، از گردش در این منطقه غافل نشوید و تجربه‌ای متفاوت در زندگی خود رقم بزنید.

با اینکه کلوت‌ های شهداد از باد، آب و خاک پدید آمده‌اند و هیچ سکنه‌ای در آن وجود ندارد، بسیاری از مردم برای تفریح به این منطقه می‌آیند. از جمله تفریحات این منطقه می‌توان به گردش با آفرود کلوت شهداد، ماشین سواری، موتورسواری، سافاری، پیاده روی، شتر‌سواری، عکاسی، تماشا ستاره‌ها در شب و غیره اشاره کرد.

تفریحات-و-جاهای-دیدنی-کلوت-های-شهداد-کجاست؟

تفریح با هرکدام از موارد فوق، لذت فراموش نشدنی خواهد داشت. البته این منطقه خطرناک است و برای سفر و گردش در این مکان، نیاز به راهنما یا لیدر دارید. با همراهی کمپ‌ها می‌توانید به‌‌راحتی در مسیر گشت زده و لذت ببرید.

· نبکا یا گلدان بیابان؛ تپه‌های شنی با پوشش گیاهی

نبکا یا گلدان بیابان؛ تپه‌های شنی با پوشش گیاهی

در فاصله پانزده کیلومتری مسیر کلوت ‌های شهداد، نبکا یا گلدان بیابان وجود دارد که در اصل، تپه‌های شنی پوشیده شده با گیاهان هستند و از ترکیب خاک، آب و گیاه به وجود آمده‌اند.

· رود شور؛ تنها رود دائمی کویر لوت

رود شور؛ تنها رود دائمی کویر لوت

این رود، از کوه‌‌های شمال غرب بیرجند سرچشمه گرفته و جزو شورترین آب‌‌های جهان می‌باشد. فاصله این رود از شهداد حدود ۲۰۰ کیلومتر می‌باشد و در منطقه‌ای به نام چاله‌ معدن نمک(گود نمک در گویش محلی)قرار گرفته است.

بازیابی آرامش در اقامت بومگردی

بازیابی آرامش در اقامت بومگردی

با توجه به تنوع اقلیم و فرهنگ کشور ایران، طرح‌های بوم گردی قابلیت اجرایی شدن دارند. امروزه نیز بسیاری از استان‌های ایران همچون استان‌های اصفهان، شیراز، یزد، شمال کشور و استان‌های کویری، اقامتگاه‌های بوم گردی را در نقطه‌ای از شهر برپا کرده‌اند و گردشگران را به سکونت در این اقامتگاه‌ها، به‌عنوان جایگزینی برای هتل‌های مدرن، ترغیب می‌کنند.

اگر شما نیز قصد سفر به کلوت‌ های شهداد را دارید و به دنبال پاسخی برای سوال«کلوت ‌های شهداد کجاست؟» هستید، می‌توانید با مراجعه به رزرو اقامتگاه بوم گردی کلات، در سایت لیدوماتریپ، و رزرو بهترین اقامتگاه‌ها با مناسب ترین قیمت، تجربه خوبی را برای خود و خانواده رقم زنید. این اقامتگاه‌ها واقع در روستای لائین نو شهرستان کلات بوده و دارای ۴ اتاق خواب می‌باشند که در ۱۰۰۰ مسجد جای گرفته‌اند و ظرفیت هر کدام از اتاق‌ها ۴ نفر در نظر گرفته شده‌است.

اجاره ویلا و سوئیت در کلوت های شهداد

اجاره ویلا و سوئیت در کلوت های شهداد

اگر تجربه سفر به کرمان را داشته باشید، می‌دانید که بازدید از تمامی اماکن گردشگری آن و دیدنی‌های اطراف شهر، کار یکی دو روز نیست! کلات‌ های شهداد، به‌قدری جذاب هستند که می‌توان به‌عنوان سفری مجزا، به آن نگاه کرد.

اگر شما نیز قصد سفر به این منطقه و اقامت بدون دلهره را دارید ولی اقامتگاهی مطمئن و ایمن را نمی‌شناسید، می‌توانید با مراجعه به سایت لیدوماتریپ و کلیک بر قسمت اجاره ویلا و سوئیت در شهداد، در هر زمان و مکانی که می‌خواهید، ویلا اجاره کنید.

اقامت در این ویلا‌ و سوئیت‌‌، به شما در تجربه سفری فوق‌العاده کمک خواهد کرد و شما می‌توانید در طول سفر خود، بدون هیچ نگرانی، اوقات خوشی را سپری کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *