میدان نقش جهان اصفهان کجاست؟

میدان-نقش-جهان-اصفهان-کجاست؟

اصفهان یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری کشور و پایتخت فرهنگ و تمدن ایران است. آثار تاریخی، فرهنگی و تماشایی که در این شهر قرار دارند، همگی بی‌نظیر و جذاب هستند و تماشای هر کدام از آن‌ها، سفر شما را به یاد ماندنی‌تر و جذاب‌تر خواهد کرد. میدان نقش جهان اصفهان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان است که بازدید از آن آرزوی بسیاری از گردشگران خارجی و داخلی است.

در این مقاله از مجله گردشگری لیدوماتریپ قصد داریم ببینیم میدان نقش جهان اصفهان کجاست؟ و اسرار این میدان تاریخی را برملا کنیم!

میدان نقش جهان اصفهان؛ میدانی در فهرست آثار یونسکو

میدان-نقش-جهان-اصفهان؛-میدانی-در-فهرست-آثار-یونسکو

میدان نقش جهان اصفهان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی اصفهان است که تماشای آن شوق و ذوقی وصف ناپذیر در بینندگان این بنا ایجاد می‌کند. معمولا با شنیدن اسم میدان، به یاد میدان‌های دایره شکل می‌افتید؛ اما میدان نقش جهان اصفهان میدانی بسیار متفاوت از سایر میدان‌ها است. این میدان مستطیل شکل جذاب، با درازای ۵۰۷ و پهنای ۱۶۰ متر، در ۸ بهمن ماه سال ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. همچنین این شاهکار تاریخی در سال ۱۳۵۸ به عنوان اولین اثر ایرانی، در فهرست آثار ملی ثبت شده ایران در یونسکو، به ثبت جهانی رسید.

وجود مسجد شیخ لطف الله اصفهان، سردر قیصریه و بازار قیصریه، مسجد امام اصفهان و کاخ عالی قاپو در اطراف میان نقش جهان اصفهان بر زیبایی و جذابیت این میدان افزوده و آن را دیدنی‌تر کرده است. در واقع میدان نقش جهان اصفهان همچون زنجیری این چهار اثر بی‌نظیر اصفهان را به هم پیوند داده و این منطقه اصفهان را تماشایی‌تر کرده است.

علاوه بر این آثار، دویست حجره دو طبقه‌ای، پیرامون میدان قرار گرفته‌اند که اغلب به فروش صنایع دستی معروف و زیبای اصفهان می‌پردازند. شما می‌توانید بعد از بازدید از این میدان تماشایی و آثار تاریخی اطرافش، سوغاتی و صنایع دستی اصفهان را خریداری کنید تا یادگاری‌های زیبایی از سفر به این شهر جذاب، داشته باشید.

تاریخچه میدان نقش جهان اصفهان

تاریخچه-میدان-نقش-جهان-اصفهان؛-قدمتی-به-بلندای-تاریخ

در زمان‌های قدیم در محلی که میدان نقش جهان امروزی قرار گرفته، باغ وسیعی به نام نقش جهان وجود داشته است و کارشناسان معتقدند زمان ساخت این میدان مربوط به دوره تیموریان است؛ البته در آن زمان میدانی با مقیاس کوچکتری ساخته شده بود.

بعد از آن، میدان نقش جهان اصفهان در زمان حکومت شاه عباس اول، و به فرمان شاه عباس، در محل باغ نقش جهان که گفته می‌شود مربوط به دوره حکومت سلاجقه در اصفهان بوده، بنا شد. بعد از بنای میدان نقش جهان اصفهان، به دستور شاه در چهار طرف میدان بناهای ارزشمندی ساخته شد که هر کدام از آن‌ها امروزه مقاصد گردشگری بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی هستند.

این میدان از زمان بنا نهاده‌شدن تاکنون، کاربردهای مختلفی داشته است و عملکرد سیاسی، مذهبی، تجاری و تفریحی از جمله کاربردهای این میدان در طول تاریخ بوده است.

عجایب میدان نقش جهان اصفهان؛ میدانی با معماری خاص

عجایب-میدان-نقش-جهان-اصفهان؛-میدانی-بزرگ-با-معماری-خاص

ساخت میدانی به این بزرگی و با این نظم خاص، آن هم در حدود ۴۰۰ سال پیش، اعجازی بی‌بدیل محسوب می‌شود. ساخت چنین میدانی با تجهیزات اندکِ آن دوران شگفت‌انگیز است. بررسی معماری هر یک از اِلِمان‌های آن، نشان دهنده اعجاز و شگفتی‌های این میدان باشکوه است. البته معماری این میدان، تنها شگفتی آن محسوب نمی‌شود، بلکه می‌توانید سوار بر کالسکه شده و از کالسکه سواری در اطراف این میدان نهات لذت را ببرید و تجربه‌ای متفاوت به دست آورید.

تحلیل پلان میدان نقش جهان؛ هندسه‌ای منظم و مستطیلی

تحلیل-پلان-میدان-نقش-جهان؛-هندسه‌ای-منظم-و-مستطیلی

میدان نقش جهان اصفهان، میدانی با وسعتی زیاد است که به صورت فضایی از پیش طراحی شده، ساخته شده است. پلان میدان نقش جهان اصفهان با هندسه‌ای منظم و به صورت مستطیلی در راستای جنوبی کشیده شده است.

همان طور که اشاره شد، در چهار سوی این بنا، چهار اثر تاریخی و تماشایی وجود دارد که جذابیت این میدان باشکوه را صد چندان کرده‌اند. کاخ عالی قاپو در قسمت غربی، مسجد شیخ لطف الله در قسمت شرقی، سردر قیصریه در شمال و مسجد جامع در جنوب میدان، این آثار جذاب چهارگانه را تشکیل می‌دهند.

معماری میدان نقش جهان اصفهان

معماری-میدان-نقش-جهان-اصفهان؛-معماری-بی‌بدیل-تاریخ

میدان نقش جهان اصفهان در زمان شاه عباس اول ساخته شده و هم اکنون یکی از آثار جذاب تاریخی به شمار می‌رود. البته بعد از این که پایتخت ایران از اصفهان به شیراز تغییر کرد، میدان نقش جهان اصفهان به تدریج اهمیت خود را از دست داد؛ به طوری که در دوران قاجار، این میدان و آثار اطرافش رو به تخریب رفتند. بعد از آن و با آغاز دوره پهلوی تمام این بناها بازسازی شدند. برخی از تاریخ‌دانان و معماران احتمال می‌دهند که بنای این میدان از روی نقشه میدان حسن پادشاه در تبریز برداشته شده باشد.

استاد محمد رضا اصفهانی و استاد علی اکبر اصفهانی، نام دو تن از معمارانی است که نقش این میدان را طرح ریزی کرده و آن را به شکل امروزی بنا نهاده‌اند. میدان نقش جهان اصفهان، بعد از میدان تیان آنمن (Tiananmen Square) در پکن، دومین میدان بزرگ جهان شناخته می‌شود.

بناهای تاریخی اطراف میدان نقش جهان اصفهان

همان طور که گفتیم، بناهای تاریخی و جذابی در چهار طرف میدان نقش جهان اصفهان وجود دارد، که بازید از هر کدام شما را وارد دنیایی از زیبایی‌ها و غرق در لذت خواهد کرد. در ادامه به صورت مختصر به معرفی این ابنا تاریخی و جذابیت‌های هر کدام خواهیم پرداخت.

· مسجد شیخ لطف الله اصفهان

-مسجد-شیخ-لطف-الله-اصفهان؛

مسجد شیخ لطف الله اصفهان، به دستور شاه عباس اول و به طور اختصاصی برای خانواه سلطنتی ساخته شده بود و مردم عادی حق ورود به آن را نداشتند. به همین دلیل، این مسجد پر از زیبایی، گلدسته ندارد و تنها وجود گنبدی ۳۲ متری و جذاب بر روی این مسجد خودنمایی می‌کند. نقش طاووس ناقصی که بر سقف این مسجد قرار دارد و با تابیدن نور از روزنه‌ها پرهای آن کامل می‌شود، یکی از جذابیت‌هایی است که بسیاری از گردشگران را وادار می‌کند تا در این مسجد دراز بکشند و این زیبایی را تماشا کنند.

· مسجد شاه

مسجد-شاه

مسجد شاه عباس، مسجد امام، مسجد سلطانی یا مسجد جامع عباسی، نام‌هایی است که یکی از مهم‌ترین مساجد به جا مانده از دوران صفویان را به خود اختصاص داده است. این مسجد بی‌نظیر با دستان هنرمند، معمارِ نامیِ آن دوران، علی اکبر اصفهانی ساخته شده و کتیبه سر در آن نیز به وسیله خوشنویس معروف آن دوران، علیرضا عباسی، با هنرمندی تمام خوشنویسی شده است.

· کاخ عالی قاپو

کاخ-عالی-قاپو

عمارتی با زیر بنای ۱۸۰۰ متر مربع و ۶ طبقه، که با تزئیناتی جذاب و تالارهایی بسیار زیبا، مکانی برای بازدید تعداد بسیار زیادی از مسافران شمرده می‌شود. در این عمارت زیبا و این کاخ رویایی، ۵۳ اتاق برای استراحت، پذیرایی از سفرا و میهمانان، برگزاری جلسات و دولت خانه تعبیه شده و لازم به ذکر است که اساس این بنا بر پایه‌های چوبی استوار است. ساخت این کاخ زیبا از زمان شاه عباس اول شروع شده و تا دوران شاه سلیمان ادامه داشته است.

· سر در قیصریه

سر-در-قیصریه

سر در قیصریه در واقع ورودی اصلی به بازار قیصریه اصفهان است. با وجود گذر چند صد سال و با وجود وقایع مختلفی که در این سال‌ها اتفاق افتاده، هنوز هم صلابت و اقتدار خود را حفظ کرده است. البته در قدیم این بنا ۳ طبقه بوده که یکی از طبقات آن تخریب شده و اکنون تنها دو طبقه در آن باقی مانده است.

طبقه‌ای که تخریب شده نقارخانه بوده که با نواختن موسیقی، اوقات مختلف روز را به مردم اعلام می‌کرده است. طبقه دوم مربوط به امور بازرگانی بوده و طبقه اول حجره‌هایی برای خرید و فروش کالا در اختیار داشته است. این سر در تاریخی از چهار در فرعی، یک دروازه اصلی و یک حوض تشکیل شده است.

عکس قدیمی و جدید میدان نقش جهان

با مشاهده عکس قدیمی و جدید میدان نقش جهان، در تصویر زیر، می‌توانید تفاوت‌های این میدان را در گذر زمان به خوبی متوجه شوید.

عکس-قدیمی--میدان-نقش-جهان

عکس--جدید-میدان-نقش-جهان

بازار نقش جهان اصفهان؛ بازاری با ۲۰۰ حجره جذاب

بازار-نقش-جهان-اصفهان؛-بازاری-با-200-حجره-جذاب

بازار-نقش-جهان-اصفهان؛-بازاری-با-200-حجره-جذاب1

بازارها و مراکز خرید اصفهان بسیار متنوع و جذاب هستند، یکی از این بازارهای بسیار تماشایی، بازار نقش جهان اصفهان است. در واقع مجموعه غرفه‌ها و حجره‌هایی که در چهار طرف میدان و بین چهار آثار تاریخی قرار دارند، بازاری را تشکیل می‌دهند که به بازار نقش جهان معروف است. این بازار یکی از جاذبه‌های گردشگری اصفهان است که بسیاری از مسافران، علاقه‌مند به گشت و گذار در آن هستند.

وجود ۲۰۰ حجره که هر کدام طرح و نقشی متفاوت دارند و به فروش جنس خاصی می‌پردازند باعث جذابیت این بازار شده است. برای خرید صنایع دستی و جذاب اصفهان حتما سری به این بازار بزنید.

ساعات بازدید از میدان نقش جهان

ساعات-بازدید-از-میدان-نقش-جهان

میدان نقش جهان اصفهان، در تمام ۲۴ ساعت شبانه‌روز به روی گردشگران و مسافران باز است و شما می‌توانید در هر زمان که خواستید از این میدان زیبا دیدن کنید. البته اگر می‌خواهید عکس‌هایی زیبا از این بنا به ثبت برسانید، هنگام غروب آفتاب را برای بازدید از دست ندهید. البته به خاطر داشته باشید که مسجد امام در روزهای جمعه و مسجد شیخ لطف الله هر روز در مواقع نماز ظهر تعطیل است.

همچنین می‌توانید ابتدا به بازار قیصریه بروید و گشت و گذاری در این بازار انجام دهید، بعد از آن از در یکی از رستوران‌هایی که در اطراف میدان وجود دارد، غذایی لذیذ و خوش طعم میل کنید و بعد از درشکه سواری و بازدید از آثار تاریخی اطراف میدان، از غروب این منطقه لذت ببرید و عکس‌هایی رویایی بگیرید.

آدرس میدان نقش جهان اصفهان

آدرس-میدان-نقش-جهان-اصفهان

پیدا کردن یک اقامتگاه مناسب در اصفهان یکی از دغدغه‌های اکثر مسافران است. شما می‌توانید با اجاره سوئیت در اصفهان، قبل از سفر، خیال خود را از بابت اقامتگاه و محل استراحت خود راحت کنید و بعد از رسیدن به مقصد، مستقیما به سمت محل اقامت خود رفته و بعد از استراحت و رفع خستگی، راهی تماشای زیبایی‌های این شهر بی‌نظیر و میدان نقش جهان اصفهان شوید. برای این که بتوانید از این همه زیبایی و جذابیت دیدن کنید و بدانید که میدان نقش جهان اصفهان کجاست، باید به سمت میدان امام حسین (ع)، خیابان سپاه حرکت کنید.

چرا باید از میدان نقش جهان دیدن کنیم؟

چرا-باید-از-میدان-نقش-جهان-دیدن-کنیم؟

اصفهان، دنیای بی‌پایانی از زیبایی‌ها و جذابیت‌هاست و میدان نقش جهان اصفهان از جمله جاهای دیدنی و جذاب اصفهان است که بدون بازدید از آن، سفر به اصفهان ناقص و ناکامل است. از آن جایی که چهار اثر جذاب و تاریخی در چهارگوشه این میدان رخ نمایی می‌کنند، شما می‌توانید با بازدید از این میدان با یک تیر ۵ نشان بزنید!

البته فراموش نکنید که علاوه بر آثاری که در این میدان می‌توانید ببینید، تفریحات دیگری از جمله، درشکه سواری، بازارگردی، رستوران گردی و خرید سوغات جذاب نیز در اطراف میدان وجود دارد که هر کدام از آن‌ها بسیار لذت‌بخش و جذاب است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *