موزه تخت جمشید کجاست؟

موزه-تخت-جمشید-کجاست؟-همه-چیز-درباره-موزه-تخت-جمشید-شیراز--مجله-گردشگری-لیدوماتریپ

بنای ۲۵۰۰ ساله و بی نظیر تخت جمشید و موزه تخت جمشید چون گوهری در تاریخ ایران می‌درخشد. این بنا نمودی افتخارآمیز از تاریخ کهن و ریشه دار ایرانیان است. مجموعه تخت جمشید توسط داریوش هخامنشی و در طی ۱۲۰ سال ساخته شده است. مناطق گردشگری هیجان‌انگیزی در این مجموعه سنگی عظیم وجود دارند. شهر‌های کهن و دروازه‌های حیرت‌انگیز تنها بخشی از اعجاز تخت جمشید باشکوه هستند.

بخش‌هایی از این مجتمع باستانی به موزه و مکان‌هایی برای نمایش اشیا و ابزار کشف شده از تخت جمشید تبدیل شده‌اند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با این موزه از بهترین موزه‌های شیراز آشنا شوید.

موزه تخت جمشید کجاست؟

موزه-تخت-جمشید-کجاست؟

این موزه دیدنی که آثار تخت جمشید را به صورت دقیق‌تر و موشکافانه‌تر به نمایش می‌گذارد. در عکس موزه تخت جمشید در بالا نقش رستم را مشاهده می کنید.

این موزه در استان فارس، شهرستان مرودشت، مجموعه تاریخی تخت جمشید واقع شده است و برای دسترسی به آن باید ۵۷ کیلومتر از جاده شیراز- مرو دشت را طی کنید.

آثار باستانی موزه تخت جمشید در مرودشت فارس

دیدنی-های-موزه-تخت-جمشید-شیراز-موزه تخت جمشید کجاست؟

بیشترین آثاری که در این موزه به نمایش گذاشته شده از مجموعه تخت جمشید کشف شده است و مربوط به دوران هخامنشی است. به همین علت این موزه با نام موزه هخامنشی نیز شناخته می‌شود. در این موزه می توان نمونه بست آهنی به کار رفته در سنگ ها را که مربوط به دوره هخامنشی است، دو مجسمه زن متعلق به دوره مصر باستان، توپی چرخ ارابه، دهانه اسب مفرغی، ریتون های سفالین، بخشی از پرده سوخته تخت جمشید با قدمت ۲۵۰۰ سال، کتیبه خشایارشاه به خط میخی ( ترجمه فارسی نیز موجود است)، نمونه ای از الواح گلی به خط میخی عیلامی متعلق به دوره هخامنشیان،  تابوت سفالی و مراحل مرمت تابوت ( در قالب تصویر)، نمایش پنجه پای مجسمه انسان از سنگ مرمر سفید متعلق به دوره فراهخامنشی و سر مجسمه خشایارشا از سنگ مرمر سیاه را دید.

این موزه از نظر ساختاری بسیار مهم است و نوع ساختار معماری تخت جمشید را با ستون‌های سنگی و چوبی خود به نمایش گذاشته است. بنابراین علاوه بر حجم بالای آثار خیره‌کننده باستانی، بنای موزه به تنهایی از لحاظ معماری و تاریخی دارای ارزش است. بیش از ۵ هزار شی مطالعاتی در مخزن و ۴ هزار شی موزه‌ای و شاخص در این موزه وجود دارد که نزدیک به ۱۷۰ اثر به نمایش گذاشته شده است. بیشتر آثار موجود در موزه جذاب تخت جمشید از محوطه این شهر باستانی کشف شده‌اند.

هنگام ورود به موزه با دو دیوار تراشیده شده از سنگ مواجه خواهید شد که حقیقتا اعجاب برانگیزند. این بخش از ۸ ستون با سر گاو‌های سنگی و ساروج‌هایی سرخ رنگ در کف پوشیده شده است.

سایت موزه تخت جمشید

سایت-موزه-تخت-جمشید-موزه تخت جمشید کجاست؟

سایت‌های گردشگری این موزه به سه بخش پیش از تاریخ، پیش از اسلام و پس از اسلام تقسیم شده‌اند و این تقسیم برای آگاهی بهتر از تاریخ آثار به نمایش گذاشته شده است. بلیت بازدید از سایت‌ها برای گردشگران داخلی و خارجی متفاوت بوده و به ترتیب ۵۰۰۰ و ۳۰۰۰۰ تومان است.

تحقیق درباره موزه تخت جمشید چه به ما می گوید؟

تحقیق-درباره-موزه-تخت-جمشید-موزه تخت جمشید کجاست؟

بخشی از لوح‌های گلی کشف شده در این موزه توسط موسسه شرق شناسی شیکاگو هنوز در دست مطالعه است. الواحی که در موزه گذاشته شده است، هنگام پاک سازی تخت جمشید به دست آمده‌اند و پس از ترجمه معلوم شده سند پرداخت دستمزد به کارگران بوده که به صورت نقدی داده می شده است. نکته قابل توجه در مورد سند‌ها نمودی از رفتار شایسته پادشاهان هخامنشی با کارگران بوده است. تحقیق درباره تخت جمشید بر روی سالن‌ها و ستون‌های آن انجام شده و مشخص شده این بخش در گذشته بخشی از دربار ملکه بوده است. آثاری نیز از منطقه فراتادارا در نزدیکی‌های تخت جمشید در موزه وجود دارند که تحقیق در مورد آن‌ها ادامه دارد.

مرودشت کجا بمانیم؟

مرودشت علاوه بر تخت جمشید، جاذبه‌های گردشگری و تاریخی بی نظیر دیگری چون نقش رستم، تنگه بهشتی بستانک و باغ سرسبز بدره دارد که مجموعه‌ای کامل برای گردشگری چند روزه را به جود آورده است. حیف است که به مرودشت بروید و جاذبه‌های آن را نبینید. با اجاره اقامتگاه های بوم گردی در مرودشت به راحتی این سفر لذت بخش را تجربه کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *