دریاچه هفت برم شیراز کجاست؟

دریاچه-هفت-برم-شیراز-کجاست؟

منطقه هفت برم یکی از تفرجگاه‌های اطراف شیراز است که زیبایی‌های طبیعی بسیاری را در خود جای داده است. هفت برم متشکل از کوه و دشت و دریاچه است و در واقع مجموعه کاملی از جاذبه‌های گردشگری در طبیعت را برای هدیه دادن یک گردش لذت‌بخش به گردشگران در اختیار دارد. این تفرجگاه در نزدیکی منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان و در ضلع جنوبی منطقه حفاظت شده میان کتل قرار گرفته است. «برم» در زبان محلی به معنای «برکه کوچک» است.

برکه‌های زیادی در گذشته در این منطقه کوهپایه‌ای وجود داشته‌اند که در انتها به دریاچه می‌ریخته‌اند. متاسفانه از آن تعداد برکه، در حال حاضر تنها چند برکه آب شیرین باقی است که به دریاچه هفت برم شیراز جان می‌بخشند. آب شیرین این دریاچه‌ها از طریق بارندگی و چشمه‌های اطراف تأمین می شود. در این مقاله از مجله گردشگری لیدوماتریپ با این مجموعه گردشگری بی‌نظیر و محبوب بیشتر آشنا خواهیم شد.

دریاچه هفت برم شیراز؛ تفرجگاهی رویایی

دریاچه-هفت-برم-شیراز؛-تفرجگاهی-زیبا-و-رویایی

تفرجگاه هفت برم و دریاچه‌های زیبای آن چون دریاچه هفت برم شیراز، در شهر کازرون و در ۵۵ کیلومتری شیراز واقع شده است و از سطح دریا ۱۹۵۰ متر ارتفاع دارد. این دریاچه در شهرستان ممسنی فارس واقع شده و از توابع زیبای شیراز است. برای آگاهی از اینکه دریاچه هفت برم شیراز کجاست مسیری بهشتی و بسیار زیبا را از شیراز تا هفت برم طی خواهید کرد.

  سوغات چالوس را بشناسید!

مسیر شیراز تا هفت برم

مسیر-شیراز-تا-هفت-برم

چگونه از شیراز به هفت برم برویم؟ همانطور که گفتیم دریاچه هفت برم شیراز، در ۵۵ کیلومتری غرب شیراز و پس از خان زنیان قرار دارد. برای دسترسی به این دریاچه زیبا می‌توانید از خان زنیان به سمت دشت ارژن بروید. در مسیر شیراز تا هفت برم و در اولین دو راهی به سمت راست بپیچید. از خان زنیان تا هفت برم بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه فاصله است. پس از عبور از جاده‌های زیبا و دیدنی به تفرجگاه هفت برم خواهید رسید. در اینجا می‌توانید از غار بل هزار، منطقه حفاظت شده ارژن (دشت و دریاچه ارژن)، روستا و دریاچه پریشان و کاروانسرای تاریخی میان کتل دیدن نمایید.

در این مسیر از شیراز تا کازرون ۲۵ کیلومتر و از کازرون تا میان کتل حدود ۳۰ کیلومتر فاصله دارید تا به دریاچه هفت برم شیراز برسید.

هفت برم ممسنی یا هفت برم شیراز؟

هفت-برم-ممسنی

به دریاچه هفت برم شیراز، هفت برم ممسنی نیز گفته می‌شود و دلیل آن قرارگیری این دریاچه در شهرستان ممسنی بخش دشمنزیاری است. هفت برم ممسنی از معدود زیستگاه‌های آب شیرین است که مساحت برخی از پهنه‌های آبی آبگیرهای دائمی آن بیش از ۲۰ هکتار می‌باشند.

عمق دریاچه هفت برم چقدر است؟

عمق-دریاچه-هفت-برم

عمق دریاچه هفت برم شیراز، در قسمت‌های مختلف دریاچه با هم متفاوت است، و هر عمق ویژگی‌های مطلوبی برای زندگی نوع خاصی از ماهی‌ها دارد. به علت وفور ماهیان خوراکی در دریاچه هفت برم شیراز، ماهیگیری از تفریحات اصلی ساکنین به حساب می‌آید. این دریاچه مکانی ایده‌آل برای زیست ماهیان سوف و کپور به شمار می‌آید. شاه میگوی آب شیرین یا همان لابستر هفت بر، صید محبوب ماهیگیران است.

  پارک شورابیل اردبیل با عکس و آدرس

اطراف برکه با نیزارها، علف‌های حصیری، علف هفت بند و سایر پوشش‌های گیاهی محصور شده است و به همین علت خطر غرق شدن افزایش می‌یابد. آب دریاچه هفت برم شیراز از بارش برف و باران و جوشش چشمه‌های آن منطقه تامین می‌شود و جنس خاک آن دریاچه را برای شناگران خطرناک می‌کند. توصیه می‌کنیم به جای شنا از مناظر زیبا و ماهیگیری در این دریاچه لذت ببرید.

جنگل هفت برم

جنگل-هفت-برم

دشت برم و جنگل بلوط این دشت، در ۲۰ کیلومتری شرق کازرون و در مسیر کازرون به شیراز واقع شده است. پوشش گیاهی بکر و خیره‌کننده این منطقه یکی دیگر از جاذبه‌های محسور کننده هفت برم است. در جنگل هفت برم انواع درخت بادام کوهی، کیالک و ارژن را می‌توان دید. دشت نیز پر از گیاهان معطر و گل‌های خوش رنگ است.

البته از نیزارها، علف حصیری، جگن، کارا، لویی و علف هفت بند که اطراف دریاچه را پوشانده‌اند نباید غافل شد. این سرسبزی‌های دلپذیر علاوه بر ایجاد چشم‌انداز زیبا، سبب شده‌اند که پرندگان مهاجر و دائمی بسیار زیبایی نیز در این مکان مشاهده شوند. وجود تپه ماهورها، از دیگر ویژگی‌های مشهور و منحصر به فرد دریاچه هفت برم شیراز است که بر محبوبیت و زیبایی‌های شگفت انگیز دریاچه هفت برم افزوده‌اند.

مجتمع گردشگری هفت برم

مجتمع-گردشگری-هفت-برم

به علت طبیعت بکر و دیدنی‌های سرشار هفت برم، این مجموعه به یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری در حومه شیراز تبدیل شده است. به همین علت سالیانه گردشگران زیادی از شیراز و از سایر شهر‌ها برای تجربه لحظاتی خوش به هفت برم می‌روند. برای رفاه مسافران و توسعه گردشگری شهرستان، مجتمع‌های گردشگری متنوعی در این منطقه به وجود آمده‌اند که حالت سنتی و متفاوت خود را حفظ کرده‌اند. حال باید دید چگونه می‌توان اقامتی خاطره‌انگیز در هفت برم زیبا را تجربه کرد.

  بهترین زمان سفر به شیراز کی است؟

اقامتگاه در هفت برم شیراز

حال که فهمیدیم دریاچه هفت برم شیراز کجاست، بهتر است به سراغ مکان مناسبی برای اقامت در آن جا باشیم.  ۳ کیلومتر بعد از خان زنیان، به سمت دشت ارژن، سمت راست، و در ۱۵ کیلومتری هفت برم، اقامتگاهی با طبیعت زیبا و دلنشین برای گردشگران وجود دارد. این اقامتگاه سنتی مجموعه‌ای از چادرهای عشایری و سوئیت‌ها است که فضا را بسیار زیبا کرده‌اند. اقامتگاه‌ها امکاناتی نظیر تخت خواب، سرویس خواب سنتی، سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی و مبلمان عشایری دارند.

همچنین در صورت تمایل می توانید با هماهنگی قبلی انواع غذاهای سنتی و مورد علاقه خود را از رستوران طرف قرارداد این اقامتگاه تهیه و میل ‌نمایید. با رزرو این اقامتگاه بوم گردی در سفر به هفت برم آسوده خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.