خانه های تاریخی اصفهان

خانه-های-تاریخی-اصفهان

شهر اصفهان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مقاصد گردشگران داخلی و خارجی در ایران می‌باشد. نصف جهان و شهر گنبدهای فیروزه‌ای، القابی است که به این شهر زیبای واقع در مرکز کشور ایران داده شده است.

شهر اصفهان در طی دوران‌ مختلف حکومتی، جایگاه ویژه‌ای برای حاکمان وقت داشته و همین امر نیز سبب ایجاد و ساخت اماکن تاریخی و باستانی بسیار زیادی در این شهر شده است.

از تمام آثار تاریخی این شهر زیبا که بگذریم، وجود خانه ‌های تاریخی اصفهان در قسمت‌های مختلف این شهر باعث شده تا این شهر مقصد جالبی برای بسیاری از گردشگران و مسافران داخلی و خارجی شود. در این مقاله از مجله گردشگری لیدوماتریپ قصد داریم تا به معرفی خانه‌ های تاریخی در اصفهان و ارائه اطلاعات مفیدی درباره آنها بپردازیم.

خانه ‌های تاریخی اصفهان را بشناسید

اصفهان یکی از مراکز مذهبی، فرهنگی و سیاسی ایران در دوران‌ مختلف بوده است. شهر اصفهان در دوران حکومت صفویه پایتخت ایران بوده و به همین دلیل نیز ساخت خانه ‌های تاریخی شهر اصفهان افزایش یافته و زیبایی و معماری خاص هر یک از آنها باعث شده تا گردشگران بسیار زیادی برای بازدید از آن‌ها به این شهر سفر کنند.

امروزه بسیاری از خانه‌ های تاریخی اصفهان تغییر کاربری داده و اغلب به اقامتگاه و هتل‌های لوکس و یا به کافه و رستوران‌های مجلل تبدیل شده‌اند. در ادامه مطلب به توضیح هر یک از خانه‌ های تاریخی در اصفهان می‌پردازیم و آدرس هر یک از آنها را همراه با عکسشان در اختیار شما قرار می‌دهیم.

· خانه مشروطیت اصفهان، مهم‌ترین خانه تاریخی اصفهان

خانه-مشروطیت-اصفهان،-مهم‌ترین-خانه-تاریخی-اصفهان

یکی از مهم‌ترین خانه‌ های تاریخی اصفهان، خانه مشروطیت می‌باشد که در دوران قاجار محل گردهمایی افراد مشروطه‌خواه و رجال سیاسی بود. افراد با تجمع در این خانه تاریخی، به بحث و تبادل نظر درباره امور مدنی و مسائل مشروطیت مشغول می‌شدند.

لازم به ذکر است این خانه در زمان‌های دور، خانه حاج آقا نجفی یکی از رجال مذهبی و سیاسی بود. معماری بسیار زیبای این خانه تاریخی در کنار پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی باعث شده تا گردشگران و مسافران زیادی برای بازدید از این خانه بروند.

بازدیدکنندگان می‌توانند در تمام روزهای هفته به غیر از روزهای تعطیل از ساعت ۸ صبح الی ۶ عصر از این خانه به صورت رایگان و بدون پرداخت مبلغ ورودی دیدن کنند.

آدرس خانه مشروطیت اصفهان: اصفهان، خیابان فرشادی، بازارچه حسن‌آباد

· خانه معتمدی (ملاباشی)

خانه-معتمدی-(ملاباشی)-اصفهان،-جذاب‌ترین-خانه-تاریخی-اصفهان

معماری و سبک ساخت این خانه تاریخی بسیار غنی بوده و تلفیقی از معماری دوران صفویه، زندیه و قاجاریه می‌باشد. در زمان ناصرالدین شاه قاجار، فردی به نام ملاباشی برای ایجاد آرامش و امنیت در اصفهان به این شهر نقلِ مکان کرده و در این خانه ساکن شد.

به همین دلیل این خانه تاریخی اصفهان، خانه ملاباشی نامیده شد. اما در سال ۱۳۸۰ شمسی، فردی به نام معتمدی با خرید این خانه آن را مرمت و بازسازی کرد و به خانه معتمدی اصفهان تغییر نام داد.

این خانه تاریخی از چهار قسمت اصلی شاه نشین، حیاط اندرونی، حیاط بیرونی و تابستان نشین تشکیل شده است که هر یک از این قسمت‌ها، ویژگی‌ها و معماری‌های خاص خود را دارند که باعث جذابیت این خانه تاریخی می‌شود.

استفاده از ۹ دری‌ها در هر یک از قسمت‌های این خانه تاریخی، یکی از جذابیت‌های اصلی این مجموعه می‌باشد. امروزه این خانه تاریخی که مدیریتی شخصی دارد، در حال تبدیل به یک هتل و اقامت سرای عالی می‌باشد. این خانه تاریخی در سال ۱۳۸۱ شمسی در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

آدرس خانه معتمدی اصفهان: اصفهان، خیابان هشت بهشت غربی، خیابان ملک، در نزدیکی خانه امین‌التجار (انگورستان)

· خانه امین‌التجار اصفهان یا خانه انگورستان اصفهان

خانه-امین-التجار-اصفهان،-خانه-انگورستان-اصفهان

خانه یکی از تاجران سرشناس و موفق اصفهانی به نام سید‌ حبیب‌الله امین‌التجار اصفهانی، به نام خانه امین التجار اصفهان، یکی از خانه ‌های تاریخی اصفهان می‌باشد که دارای دو طبقه و ۱۴ اتاق سراسر آینه‌کاری و گچ‌بری شده است.

تمام در و پنجره‌های این بنا با هنر ظریف منبت کاری و خاتم کاری آراسته شده‌اند. وجود شش ستون بلند با گچ کاری‌های بسیار زیبا و سرستون‌های مقرنس کاری شده، یکی از زیبایی‌های منحصربه‌فرد این خانه تاریخی می‌باشد.

آدرس خانه امین التجار اصفهان: اصفهان، جنب خیابان عبدالرزاق

· خانه تاریخی بخردی اصفهان

خانه-تاریخی-بخردی-اصفهان

خانه بخردی اصفهان متعلق به سرهنگ مرتضی بخردی می‌باشد که امروزه به یکی از اقامتگاه‌های تاریخی اصفهان تبدیل شده است. این عمارت تاریخی با معماری صفوی خود یکی از زیباترین خانه‌ های تاریخی اصفهان محسوب می‌شود. این خانه از دوران صفویان تا دوران قاجاریه به عنوان کاروانسرا استفاده می‌شد.

آدرس خانه بخردی اصفهان: اصفهان، خیابان شهدا، خیابان ابن سینا، پلاک ۵۶

· خانه دهدشتی اصفهان، کافه هوگر

خانه-دهدشتی-اصفهان،-کافه-هوگر

همان‌ طور که قبلاً نیز گفته شد، برخی از خانه‌ های تاریخی اصفهان به هتل یا کافه تبدیل شده‌اند و مسافران و گردشگران بسیار زیادی را به خود جذب کرده‌اند. خانه دهدشتی نیز یکی از خانه‌ های قدیمی اصفهان می‌باشد که امروزه به یکی از کافه‌های تاریخی زیبا در دل شهر اصفهان تبدیل شده است.

این بنا نیز یکی از بناهای به جا مانده از دوران قاجاریه می‌باشد که در تاریخ ۲۰ اسفند سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید. مسافران و گردشگران می‌توانند همه روزه از ساعت ۱۰ صبح الی ۱۰ شب به این خانه تاریخی رفته و با نوشیدن چای در کافه هوگر به تماشای زیبایی‌های این خانه بپردازند.

آدرس خانه دهدشتی، کافه هوگر: اصفهان، دروازه دولت، خیابان باب‌الرحمه، کوچه شماره ۱

· خانه شیخ‌الاسلام اصفهان

خانه-شیخ-الاسلام-اصفهان

این خانه تاریخی نیز به جامانده از دوران صفویه و قاجاریه است. در واقع این خانه هدیه‌ای از طرف شاه عباس صفوی به دختر و دامادش (محقق سبزواری) بوده و پس از آن نیز به نوادگان آنها رسیده است.

امروزه این خانه جزو میراث فرهنگی و آثار صنایع دستی اصفهان بوده و کارگاه‌های هنرهای سنتی در آن برگزار می‌شود. این خانه تاریخی نیز در تاریخ ۲۹ شهریور سال ۱۳۵۳ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

آدرس خانه شیخ الاسلام اصفهان: اصفهان، چهارراه تختی، کوچه هتل پرشیا

· خانه وثیق انصاری اصفهان

این خانه تاریخی قدمتی ۱۵۰ ساله دارد و یکی از جالب‌ترین و مهم‌ترین مشخصاتی که این خانه را جذاب و دیدنی می‌کند، استفاده از پارچه‌ها و کاغذ دیواری در بخش شاه نشین و اتاق‌های مجاور آن است. به کار بردن نزدیک به ۵۰ طرح در اتاق ضلع غربی این خانه باعث زیبایی بیشتر این مجموعه شده است.

آدرس خانه انصاری اصفهان: اصفهان، خیابان هاتف، خیابان گلبهار، کوچه مشیر، بن بست وثیق

· خانه شهشهانی از خانه های تاریخی اصفهان

خانه-شهشهانی-اصفهان

این خانه تاریخی در محله قدیمی شهشهانی اصفهان واقع شده است. این محله در زمان قدیم، محله رجال و مردان بزرگ سیاسی و فرهنگی بوده است و معماری آن نیز مربوط به دوران صفوی می‌باشد. سگینه بیگم ساز شهشهانی مالک این خانه تاریخی است.

آدرس خانه شهشهانی اصفهان: اصفهان، محله شهشهان، کوچه صحه میرزا اسدالله خان، پلاک ۳۲

· خانه سرتیپ سدهی اصفهان

خانه-سرتیپ-سدهی-اصفهان

این خانه تاریخی در خمینی‌شهر اصفهان واقع شده است و شامل چند خانه، دیوان خانه، حمام، نارنجستان، اتاق‌های سه دری و پنج دری، چایخانه و برج مراقبت می‌باشد. هر ساله مسافران زیادی برای بازدید از این خانه تاریخی به خمینی‌شهر اصفهان می‌روند. این خانه نیز در تاریخ ۲۵ اسفند سال ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

آدرس خانه سرتیپ سدهی اصفهان: استان اصفهان، خمینی‌شهر، محله لادره فروشان، بلوار توحید

· مجموعه خانه‌های خان خوراسگان اصفهان

مجموعه-خانه‌های-خان-خوراسگان-اصفهان

مجموعه خان خوراسگان، مجموعه‌ای از خانه‌ های تاریخی اصفهان در قسمت شرقی این شهر می‌باشد که از بزرگ‌ترین خانه‌ های قدیمی اصفهان محسوب شده و مساحتی ۲/۲ هکتاری دارند و قدمت آنها به چند صد سال پیش می‌رسد.

دلیل نام‌گذاری این مجموعه این است که در گذشته این مجموعه که شامل ۲۰ خانه، یک باغ، انبار، اصطبل و گاورو می‌شد، متعلق به باقرخان خوراسگانی بود. شاه نشین‌های همراه با گچ بری، نقاشی‌های روغنی و ستون‌های مقرنس کاری شده باعث می‌شود تا مسافران زیادی برای بازدید از این مجموعه مربوط به دوران صفویه، به شهر اصفهان سفر کنند.

آدرس خان خوراسگان: شرق اصفهان، شهر خوراسگان، در دو طرف بزرگراه جی

· خانه سوکیاس 

خانه-سوکیاس

این خانه تاریخی با زیربنای ۹۲۰ مترمربعی در منطقه تبریزی‌های جلفا اصفهان واقع شده است. تزئینات چوبی سقف، گچ بری‌ها و نقاشی‌های فرنگی آن باعث شده تا این خانه یکی از جذاب‌ترین خانه‌ های تاریخی اصفهان باشد.

آخرین مالک این خانه فردی به نام سوکیاسیان بود و به همین دلیل نیز نام این خانه سوکیاس شد. این خانه در دوران پهلوی به حالت متروکه رها شده بود و بعدها توسط فرح پهلوی خریداری شده و در اختیار دانشگاه فارابی اصفهان قرار گرفت.

آدرس خانه سوکیاس اصفهان: اصفهان، محله جلفا و محله تبریزی‌ها

· خانه اخوان حقیقی اصفهان

خانه-اخوان-حقیقی-اصفهان

این خانه نیز از به جاماندگان دوره صفوی است که در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و تاکنون سبک معماری دوران صفوی را حفظ کرده است.

آدرس خانه اخوان حقیقی اصفهان: چهارباغ، پایین کوچه ۱۱ پیچ

· خانه جناب اصفهان

خانه-جناب-اصفهان

محمدحسین میرزا، (پدر سلطنت خانم از بانوان مهم دربار قاجار) این خانه را در حدود دو قرن پیش در مجموعه‌ای از چند حیاط و خانه مسکونی بنا کرد و هر یک از آن‌ها را به هم متصل کرد. اما امروزه بسیاری از آن خانه‌ها به فروش رفته و آثار خیلی کمی از خانه جناب به جا مانده است.

میر سید علی جناب، یکی از نوادگان محمد حسین میرزا، تا سال ۱۳۹۴ شمسی در یکی از این خانه‌ها زندگی می‌کرد و سبک ارسی و پادری این خانه را نیز حفظ کرده بود.

آدرس خانه جناب: اصفهان، محله سینی پایینی، خیابان عبدالرزاق

· خانه دکتر اعلم اصفهان

خانه-دکتر-اعلم-اصفهان

این خانه یکی از خانه‌های مطرح دوران قاجار است که جلوه فرهنگ و هنر اصیل ایرانی می‌باشد. این خانه در سال ۱۳۷۵ شمسی در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید. تزئینات گچ‌بری، ستون‌های سنگی ایوان‌های شمالی و جنوبی، تزئینات حجاری و حوض طولانی از جمله مهم‌ترین آثار زیبای موجود در این خانه می‌باشند.

آدرس خانه دکتر اعلم اصفهان: اصفهان، خیابان عبدالرزاق، محله پشت بارو، بن‌بست زرگر

· خانه تاریخی مشیرالممالک اصفهان یا خانه چرمی

خانه-تاریخی-مشیرالممالک-اصفهان،-خانه-چرمی

این عمارت، نشان دهنده عظمت و شکوه دوران صفویه و قاجاریه می‌باشد. این خانه برتری بالایی نسبت به سایر خانه‌ های تاریخی اصفهان دارد. عاملی که باعث برتری این عمارت می‌شود، ساخت آن به سبکی بسیار باشکوه و سلطنتی است و طراحی آن به شکلی بی‌نظیر و بدون هیچ عیب و نقصی انجام شده است. بخش شاه نشین این عمارت چرمی، بزرگ‌ترین و تاریخی‌ترین ارسی ایران را دارد.

آدرس خانه مشیرالممالک اصفهان: اصفهان، خیابان هاتف، خیابان مشیر، ابتدای کوی هارونیه

· خانه تاریخی شیخ بهایی اصفهان

خانه-تاریخی-شیخ-بهایی-اصفهان

این خانه تاریخی به عنوان یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی آسیا و اقیانوسیه در سال ۱۳۷۸ شمسی شناخته شد. این عمارت پرشکوه از جانب شاه عباس صفوی به معمار بزرگ ایرانی یعنی شیخ بهایی اهدا شد. شما می‌توانید پس از بازدید از جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری اصفهان، سری به این خانه تاریخی زیبا بزنید.

آدرس خانه تاریخی شیخ بهایی اصفهان: اصفهان، محله شهشهان، پشت مسجد عتیق

· خانه قدسیه اصفهان یا مدرسه قدسیه

خانه-قدسیه-اصفهان

این بنای تاریخی نیز قدمتی مربوط به دوران صفوی دارد و در سال ۱۲۸۷ شمسی توسط عبدالحسین قدسی به مدرسه ابتدایی با سبک جدید آموزشی تبدیل شد.

آدرس خانه قدسیه اصفهان: اصفهان، خیابان عبدالرزاق، بازارچه حاج محمدجعفر، کوچه قدسیه

· خانه کیانپور اصفهان، اقامتگاه تاریخی اصفهان

خانه-کیانپور-اصفهان،-اقامتگاه-تاریخی-اصفهان

همان‌ طور که قبلاً نیز گفته شد، بسیاری از خانه‌ های تاریخی اصفهان تغییر کاربری داده و به اقامتگاه و هتل تبدیل شده‌اند و خانه کیانپور نیز یکی از این خانه‌هایی است که امروزه به عنوان اقامتگاه‌ سنتی فعالیت می‌کند. معماری این بنا نیز مربوط به دوران صفوی و قاجار است.

آدرس هتل کیانپور: اصفهان، چهارباغ پایین، کوچه پشت بارو ۱۴، کوچه شهید بحرینیان، بن‌بست گل داوودی، پلاک ۷۶

· خانه قدیم سرای بدیع از خانه های قدیمی در اصفهان

خانه-قدیم-سرای-بدیع

این خانه قدمتی ۲۴۰ ساله دارد و در ابتدا از ۴ باب خانه مسکونی تشکیل شده بود؛ اما با گذشت سال‌ها، سه خانه مسکونی به طور کلی تخریب شده و تنها یکی از آن‌ها باقی مانده است که آن هم توسط یکی از دوستداران خانه‌های قدیمی و تاریخی خریداری شد.

آدرس خانه قدیم سرای بدیع: اصفهان، چهارباغ پایین، کوچه شماره ۲۰

· خانه تاریخی هوانس، رستوران ترنج اصفهان

خانه-تاریخی-هوانس،-رستوران-ترنج-اصفهان

این خانه تاریخی نیز مانند بسیاری از خانه‌ های تاریخی جلفای اصفهان در منطقه جلفا اصفهان قرار دارد و تحت عنوان رستوران ترنج اصفهان شناخته می‌شود. فضای سبز و دلنشین این رستوران باعث شده تا طرفداران بسیار زیادی داشته باشد.

آدرس خانه تاریخی هوانس: اصفهان، خیابان خاقانی، کوچه هوانس (روبه‌روی کلیسای هوانس)

· خانه مصورالملکی اصفهان

خانه-مصورالملکی-اصفهان

مالک خانه مصورالملکی اصفهان، حاج مصورالملکی یکی از هنرمندان برجسته است که به سبک معماری صفوی مربوط به اواخر زندیه و اوایل دوره قاجاریه این خانه را بنا نهاده است. قطاربندی، گره‌چینی، آیینه‌کاری، انواع آرایه‌های مقرنس‌کاری شده و ارسی پنچ دهنه مشبک‌کاری شده از جمله دیدنی‌های این بنای تاریخی می‌باشد.

آدرس خانه مصورالملکی: اصفهان، خیابان آیت‌الله کاشانی، کوچه شهید اصفهانی، کوی محله نو، بن‌بست پشت بیمارستان کاشانی

· خانه جمالیان، خانه‌ای با عطر گل محمدی

خانه-جمالیان،-خانه‌ای-با-عطر-گل-محمدی

این خانه با معماری مربوط به دوران صفوی در سال ۱۳۸۳ شمسی در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. وجود انواع مختلفی از گل و گیاهان، علی‌الخصوص گل محمدی در حیاط این خانه، باعث زیبایی دوچندان یکی از بهترین خانه های تاریخی اصفهان شده است.

آدرس خانه جمالیان اصفهان: اصفهان، خیابان ولیعصر، کوچه سراج‌الملک

· اقامتگاه خانه کشیش

اقامتگاه-خانه-کشیش

در بن‌بست زیتونی اصفهان، عمارتی با نام خانه کشیش وجود دارد که امروزه یکی از اقامتگاه‌های بسیار دنج و لوکس اصفهان می‌باشد. صاحب این خانه، کشیش (گارگین هانانیان) محله جلفا بود که در کنار ناقوس کلیسای وانک فوت کرده و به خاک سپرده شد.

آدرس خانه کشیش: اصفهان، خیابان حکیم نظامی، کوچه سنگتراش‌ها شماره ۲۴، بن‌بست زیتون شماره ۱۰

· خانه علافچیان اصفهان

خانه-علافچیان-اصفهان

این خانه یکی از زیباترین و بلندترین خانه‌ های تاریخی اصفهان است که ارتفاعی حدود ۱۷ متر داشته و معماری آن مربوط به دوران قاجاریه می‌باشد. این خانه تاریخی می‌تواند یکی از انتخاب‌های گردشگران برای اقامت باشد.

آدرس: اصفهان، خیابان ولیعصر، کوچه اژه‌ای، بن‌بست نسترن

· خانه همدم السلطنه، رستورانی زیبا

خانه-همدم-السلطنه،-رستورانی-زیبا

این خانه تاریخی همراه با پنجره‌های چوبی شکل خود یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی است که گردشگران می‌توانند برای صرف غذا در رستوران آن به این خانه تاریخی بروند.

آدرس: اصفهان، انتهای خیابان حافظ، کوچه شماره ۳

بنابر مطالب ارائه شده توسط وبسایت لیدوماتریپ، اگر شما نیز قصد سفر به اصفهان را دارید می‌توانید با اجاره ویلا و سوئیت در اصفهان به این شهر زیبا سفر کرده و از خانه ‌های تاریخی اصفهان بازدید کنید.

۲.۳/۵ - (۶۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *