جاهای دیدنی شیراز در پاییز

جاهای دیدنی شیراز در پاییز

پاییز را فصل عاشقان و شعر و شاعری می‌دانند. چه لذتی بالاتر از  سفر به شیراز در پاییز و بودن در آن. جایی که پایتخت شعر و شاعری ایران است. آب و هوای شیراز در فصل پاییز و بین ماه‌های مهر تا آبان بسیار دلپذیر است. برگ‌های زرد پاییزی جلوه بسیار زیبایی به شهر می‌دهند و می‌توانید با قدم زدن بر روی آن‌ها خاطرات بی نظیری برای خود بسازید. علاوه بر این گردشگران کمی در این فصل به شیراز سفر می‌کنند و بنابراین شیراز در فصل پاییز خلوت است. به همین دلیل پاییز یکی از بهترین فصل‌ها برای سفر به شیراز است. در ادامه این مقاله از مجله گردشگری لیدوماتریپ تعدادی از جذاب ترین جاهای دیدنی شیراز را به شما معرفی کرده ایم تا بتوانید برای یک سفر جذاب پاییزی برنامه ریزی کنید.

پاییزگردی در شیراز

جاهای دیدنی شیراز در پاییز

بهترین فصل بعد از بهار برای سفر به شیراز، پاییز است. آب و هوای شیراز در فصل پاییز بسیار معتدل و دل‌نشین بوده و با نسیم تقریبا خنکی همراه است. شهر شیراز در فصل پاییز هم میزبان بسیاری از مسافران و گردشگران بوده و بهترین فصل از نظر آب و هوا محسوب می‌شود. اگر از یک شیرازی بپرسید که کدام فصل از نظر آب و هوا در شیراز بهترین است، بی‌شک پاییز را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

مزایای سفر به شیراز در پاییز

شیراز گردی در پاییز

شیراز در فصل پاییز خنک بوده و میانگین دمای هوای‌اش تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد. همان طور که گفتم در این فصل می‌توانید به راحتی از تمام جاذبه‌های دیدنی و گردشگری شهر دیدن کنید، از بارش باران لذت ببرید و با قدم زدن در کوچه و خیابان‌های شهر از سفر خود خاطره‌های بی نظیری بسازید. اما ممکن است در اواخر فصل پاییز که آب و هوا کمی سردتر هم می‌شود، سفر به شهر‌های کوهستانی و جنگلی کمی دشوار باشد. پس بهتر است بیشتر برای دیدن خود شهر شیراز در پاییز به آن سفر کنید. در ضمن این را هم بگویم که در پاییز  شهر پر می‌شود از برگ‌های زرد پاییزی که چهره زیبایی به شهر بخشیده و خوراک عکس‌هایی بسیار جذاب هستند. باتوجه به این که این فصل، شروع سال تحصیلی است؛ صف های بلیط برای شما معنی نخواهند داشت! بنابراین برای افرادی که به راحتی می توانند در هر موقع از سال سفر کنند و بچه مدرسه ای ندارند؛ پاییز بهترین زمان سفر به شیراز است.

توجه داشته باشید که سفر به شیراز در فصل پاییز علاوه بر آب و هوای مطلوب و آرامش دلپذیر، از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه‌ تر بوده و هزینه کمتری را در بر خواهد داشت، زیرا همانطور که گفته شد سفر به شیراز در فصل بهار به دلیل ترافیک بسیار بالای مسافران، متحمل هزینه بیشتری در زمینه اجاره اقامتگاه در شیراز خواهد بود.

جاهای دیدنی شیراز در پاییز

مسجد نصیرالملک

جاهای دیدنی شیراز در پاییز

ایستادن زیر بارش باران رنگ و نور در  مسجد نصیرالملک آن هم در آغوش هلال معماری مسجد تجربه‌ای خاص  است که آوازه‌اش تا آن سر دنیا هم رفته. کافی است اسم مسجد نصیرالملک شیراز را که به مسجد صورتی هم معروف است، در گوگل جست وجو کنید تا با بی شمار عکس ثبت شده از این رقص رنگارنگ که توسط گردشگران خارجی و داخلی و عکاسان حرفه‌ای ثبت و متشر شده، مواجه شوید.

شاید حالا وقتش رسیده که با یک سفر پاییزی به شیراز، آغوش رنگارنگ عمارت زیبای مسجد صورتی را تجربه کنید. تجربه بازدیدکنندگان مسجد می‌گوید که زاویه تابش نور در نیمه دوم سال و پاییز در این بنا جذاب تر از سایر زمان‌ها است و همین باعث شده تا این مسجد صورتی به یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی شیراز در پاییز تبدیل شود.

تا قبل از ساعت ده صبح، بهترین زمان برای حضور در این مسجد و غرق تماشا شدن است. مسجد نصیرالملک به دستور میرزا حسن علی خان، پسر قوام الملک معروف به نصیرالملک حاکم عادل و محبوب شیراز در سال ۱۲۵۵ ساخته شده است.

حضور و غلبه کاشی‌های خوش رنگ صورتی در زمینه کاشی‌کاری مسجد آن را در بین گردشگران خارجی به مسجد صورتی مشهور کرده است. مسجد صورتی دارای بخش‌های شبستان اصلی، شبستان شرقی، گاوچاه، طاق مروارید، ایوان جنوبی و امامزاده زنجیری است.

باغ ارم

دیدنی های شیراز در شیراز

باغ ارم یکی از قشنگ‌ترین جاهای دیدنی شیراز در پاییز و بهترین نقطه برای تماشای جلوه‌ گری فصل خزان بر اندام درختان است. پاییز  با برگ‌های زرد و سرخ و نارنجی، فرشی رنگارنگ بر کفپوش باغ ارم می‌بافد. باغ ارم در خیابان ارم شیراز واقع‌ شده و درب اصلی آن در بلوار ارم است.

باغ ارم شیراز با بیش از ۱۱۰هزار متر مربع وسعت حالا به باغ گیاه شناسی با ۴۵۰ گونه گیاه تبدیل شده و فصل به فصل رنگ و زیبایی طبیعی خاصی به خودش می‌گیرد. در میان رقص رنگارنگ پاییز در باغ ارم، درختان نارنج و ردیف درختان بلند بالای همیشه سبز و کهنسال سرو که در مسیر عرضی باغ قد کشیده‌اند، جلوه‌گری خاصی به باغ پاییزی می‌بخشند.

تنوع گل‌های رز این باغ به حدود ۲۰۰ گونه می‌رسد. گل‌های طاووسی، سنبل درختی، ژاله، شب بو، نسترن، یاس زرد، میخک، میمون، بنفشه، آهار، اطلسی، آلاله، گل ساعت، نیلوفر، شاه پسند، شیپوری و داوودی سایر گل‌های باغ ارم را تشکیل می‌دهند.

از درختان این باغ می‌توان درخت گردو، بادام، سیب، خرمالو، نارنج، انار، ازگیل و گلابی را نام برد. درختان بدون میوه مثل کاج، اکالیپتوس، زبان گنجشک، افرا، سروناز، ارغوان، سپیدار، بید مجنون و بید مشک هم زیبایی باغ را چند برابر کرده‌اند.

باغ ارم پیشینه‌ای طولانی دارد و روایت‌ها از این باغ به دوره سلجوقیان هم می‌رسد اما عمارت میان باغ، نمونه بی‌نقص و نفیسی از معماری دوران قاجار است که در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده است. نمای عمارت باغ با کاشی‌کاری‌های هفت رنگ در مقابل حوض بزرگ مقابل آن و چهار نخلی که مشایعت می‌کنند، تصویر باشکوهی پیش روی بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.

نارنجستان قوام و خانه زینت الملک

نارنجستان قوام در پاییز

باغ نارنجستان قوام شیراز، مجموعه‌ای شامل باغ و عمارت است که برای سالیان‌ سال، محل زندگی خاندان دیوان ‌سالار قوام‌ بود. قدمت ساخت این خانه، که با نام‌ باغ قوام و خانه قوام الملک هم شناخته می‌شود، به یک قرن پیش و به دوره حکومت قاجاریه برمی‌گردد. در آن زمان قوام الملک دوم حاکم و والی فارس بود.

دیوار به‌ دیوار باغ نارنجستان، عمارت دیگری وجود دارد که به خانه زینت ‌الملک قوامی مشهور است. جالب است بدانید که این دو ساختمان، یک مجموعه مشترک هستند و عمارت باغ نارنجستان، عمارت بیرونی خانه و ساختمان کناری، عمارت اندرونی خانه است و این دو عمارت، از طریق زیرزمین به هم راه پیدا می‌کنند. در گذشته از عمارت بیرونی خانه برای رسیدگی به امور دیوانی و اداری و همچنین دیدار با میهمانان و برگزاری جلسات استفاده می‌شد و زنان، کودکان و خدمتکاران، در اندرونی حضور داشتند. علاوه‌ بر خانه زینت ‌الملک، حمام گچینه و سه خانه دیگر هم متعلق به باغ قوام بودند.

بازار وکیل

جاهای دیدنی شیراز در پاییز

بازار تاریخی و زیبای وکیل با معماری سنتی دوران زندیه، طاقی و دالان‌های آجرچینی شده، حجره‌های با سقف هلالی یکی از بازار های سنتی ایران و بازار تاریخی زنده در دل شهر شیراز است که در دوره حکمرانی کریم خان زند ساخته شده است.

این بازار قدیمی فضایی جذاب با ساختار و معماری سنتی یک مسیر زیبا برای خرید صنایع دستی و محصولات سنتی ایرانی مثل فرش، گلیم، گبه، ترمه، پارچه‌های سنتی، ظروف مسی، زیورآلات، ادویه و عرقیجات است. در حال حاضر در این بازار محصولات وارداتی هم پیدا می‌شود.

شیراز پاییزی هوای مطبوع و خنکی دارد و با فرونشستن موج گردشگری تابستانه، استفاده از این خلوتی و قدم زدن در بازار وکیل و تماشای بافت سنتی و عکاسی حال و هوای جذابی دارد. بازار وکیل ورودی‌های متفاوتی در خیابان‌های زند، طالقانی و لطفعلی خان زند شیراز دارد. ورودی اصلی بازار وکیل در خیابان زند، ضلع شرقی میدان شهرداری است.

تخت جمشید

جاهای دیدنی شیراز در پاییز

برای تماشای ابهت قصر پادشاهی شاهان هخامنشی که با وجود عبور بی رحمانه زمان و هجوم حوادث و ویرانی‌ها هنوز آثار آن بر جا مانده است، به تخت جمشید می‌رویم. یک صبح پاییزی وقت مناسبی است که از شیراز به سمت مرودشت راه بیفتیم و با عبور از مسیری یک ساعته به یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز در پاییز یعنی تخت جمشید برسیم.

در حالی که نسیم خنک پاییزی به صورت‌مان می‌خورد، ستون‌های عظیم تخت جمشید از دور پیدا می‌شود. در سکوت و خلوت این فصل از سال می‌شود همهمه تاریخ را در دالان‌ و سرسراهای این کاخ عظیم شنید و به دنیای باشکوه شاهان هخامنشی سفر کرد؛ زمانی که نمایندگان و حاکمان امپراطوری ایران در این قصر با هدایای خود در پیشگاه داریوش بزرگ حاضر می‌شدند.

ستون‌ها، سرستون‌ها، کتیبه‌ها، نقش برجسته‌ها، کاخ‌ها و دروازه‌های باقی مانده در محوطه تخت جمشید، که در دنیا به نام پرسپولیس شناخته می‌شود، از مشهورترین آثار تمدن در جهان است. ساخت تخت جمشید حدود ۲۵ قرن پیش به دستور داریوش هخامنشی آغاز شد.

در ساخت تخت جمشید معماران بی‌شماری شرکت کردند و قصرهای با شکوه توسط کارگران زن و مرد ایرانی ساخته شده است. منابع تاریخی نشان می‌دهد که کارگران سازنده تخت جمشید دارای حقوق و مزایای مناسبی بوده‌اند.

شیوه رفتار پادشاهان هخامنشی با کارگران و ارج و قربی که برای آنها قائل بوده‌اند بر ارزش، اهمیت و حفظ این بنای تاریخی و ضرورت بازنگری در تاریخ و تمدن ایران باستان می‌افزاید. بنا بر اطلاعات موجود در کتیبه‌ها، ساخت تخت جمشید حدود ۱۲۰ سال به طول انجامیده است.

روستای قلات

شیرازگردی در پاییز

اگر به دنبال زیباترین جاهای دیدنی شیراز در پاییز می گردید، خوب است بدانید یکی از مسیرهایی که گردشگران را به سمت منطقه‌ای تماشایی از پاییز می‌رساند، روستای قلات در فاصله ۳۶ کیلومتری شمال غربی شیراز است.

قلات روستایی قدیمی با درختان کهنسال و فضای طبیعی زیبا و باغ‌های میوه پر درخت، چشمه و جوی، آبشار و خانه‌های خشت و گلی روستایی است. قدم زدن در مسیر کوچه‌ باغ‌های این روستا و تماشای چرخش رقصان پاییز در این روستا یک مقصد جذاب برای گردشگران پاییزی شیراز است.

عبور آب چشمه و جریان جویبارها و فرود آبشار در این روستا و رویش گیاهان خودرو در مسیر آب، فضای طبیعی زیبایی ساخته است.

اهالی این روستا باغدار و دامدار و کشاورز هستند و گردو، بادام، انگور، انجیر، انار، زردآلو، آلو و گوجه سبز از محصولات باغی و شیر، پنیر، کره و کشک از محصولات دامی طبیعی این روستا است. صنایع دستی مردم قلات محصولاتی مثل  گیوه، سبد دستباف، گره یا ظرف بافته شده و وسایل چوبی است.

این روستای قدیمی آثار تاریخی مثل کلیسا، آسیاب، گورستان و قلعه ی قزل ارسلان هم به عنوان جاذبه تاریخی در خود دارد.

روستای دشتک

روستای دشتک از جاهای دیدنی شیراز در پاییز

روستای دشتک در میان دشتی کوچک در فضایی کوهستانی و با وجود جوی آب و آبشارهای زلال این دشت همان قدر که در فصل بهار سرسبز و پر شاخ و برگ است، پاییز رنگارنگ و چشم نوازی دارد.

دشتک در شیب کوهستان است و ساختاری پلکانی دارد. چناری کهنسال و چهار هزارساله در دل روستا هست که گفته می‌شود هسته به وجود آمدن دشتک است. امامزاده‌ای هم در ارتفاعات روستا وجود دارد که سروی ۴۰۰ ساله در کنار آن به حیات خود ادامه می‌دهد.

اهالی دشتک در کار پرورش زنبور، دامداری، گیوه دوزی، نمد مالی، باغداری و… هستند. انگور، گردو، کتیرا، عسل طبیعی، بادام و انار محصولات مرغوب و طبیعی این روستا است.

این روستا از توابع بخش درودزن دهستان ابرج و زیر مجموعه شهرستان مرودشت فارس است. فاصله دشتک تا شیراز ۸۰ کیلومتر است و برای رسیدن به دشتک باید از جاده مرودشت به سمت کامفیروز بروید.

دشت ارژن

جاذبه های گردشگری شیراز در پاییز

‌ دشت ارژن در ۹۰ کیلومتری غرب شیراز و میان ارتفاعات زاگرس قرار گرفته و به زاگرس فارس مشهور است. این دشت زیبا یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز در پاییز و از دشت‌ های زیبای ایران با مناظر طبیعی درختان بلوط، بادام و زالزالک، آبشار و تالاب، دریاچه، پرواز پرندگان مهاجر و رویش دلبرانه گل نرگس یک مسیر طبیعی برای سفر پاییزی حوالی شیراز است.

تیم دشت زیبا در فصل پاییز و زمستان بستر رویش بوته‌های معطر نرگس شیراز می‌شود و تصویری شگفت انگیز پیش روی گردشگران قرار می‌دهد. آبشار زیبای چرونیز دشت ارژن یکی دیگر از جاذبه های دیدنی و پرطرفدار این دشت وسیع است.

برای رسیدن به این دشت دیدنی، از سمت شرق شهر شیراز به سمت کازرون حرکت کرده و پس از طی حدود ۵۰ کیلومتر از بزرگراهی که به سمت کازرون و بوشهر می‌رود به سمت دشت ارژن برانید.

سخن آخر

اگر هدف اصلی شما برای سفر، آرامش است، حتما فصل پاییز در شیراز برای شما بهترین گزینه به حساب می‌آید. آب و هوای بی‌نظیر این فصل در کنار رنگبندی زیبای طبیعت و خش خش برگ‌های پاییزی، آرامشی تکرار نشدنی به شما خواهد بخشید.

۴.۱/۵ - (۲۴ امتیاز)
یک نظر برای "جاهای دیدنی شیراز در پاییز" ارسال شده.
  1. ناشناس گفت:

    درود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *