گردنه حیران کجاست؟

گرنه حیران جاهای دیدنی اردبیل

گردنه حیران، منطقه ی احاطه شده با ابر و مه می باشد و مثل اسمش اغلب روز های سال با ابر و مه پوشیده شده است. یک طرف جاده ی حیران منتهی به کوه و یک طرفش دره ای عمیق است که رود ارس از آن می گذرد و مرز بین کشور ایران و آذربایجان می باشد، یعنی وقتی از جاده حیران رد می شوید، ازیک طرف جنگل های گیلان را می بینید ( در حالی که هنوز در استان اردبیل هستید ) و یک طرف کوه ها و جنگل های کشور آذربایجان را.

اما سفر به گردنه حیران فقط محدود به مه و جنگل زیبایش نمی شود و درک و چشیدن لذت هایش فراتر از این هاست. علاوه بر این همه زیبایی های خدادادی منطقه ی تفریحی هم دارد که می توانید تله کابین و سورتمه و .. سوار بشید.

در ادامه این مطلب سعی داریم به طور کامل گردنه حیران از جاهای دیدنی اردبیل را معرفی کنیم تا در سفر به این منطقه باصفا و لذت بردن از اون آمادگی کامل داشته باشید.

 گردنه حیران مال کدام استان است؟

گردنه حیران از توابع استان اردبیل و در واقع بخشی از مسیر اردبیل به آستارا است که وقتی می خواهید از اردبیل به سمت آستارا حرکت کنید، از گردنه حیران عبور خواهید. این بخش زیبا از مناطق حفاظت شده و جاذبه گردشگری اردبیل است و در تمام طول سال راهداری و هلال اهمر استان اردبیل آماده خدمت رسانی به مسافران و گردشگران این منطقه هستند.

معنی گردنه حیران چیه؟

معنی گردنه حیران

درواقع حیران ریشه عربی دارد و به زبان تالشی هیران گفته می شود. هیران یعنی جایی که هوای آن مه آلود است. هیر در زبان تالشی به معنی مه و ابر است و بعد ها به این کلمه پسوند ان اضافه شده است و در نهایت به حیران تبدیل شده.

بعضی ها به دلیل نامش، طبیعت زیبای حیران را دلیل اصلی نام گذاری آن می دانند و برخی دیگر هم ریشه اصلی حیران را که به زبات تالشی هیران است ربط می دهند.

در نزدیکی گردنه حیران، روستای حیران قرار دارد که نام این منطقه از این روستا گرفته شده. به هر حال فلسفه نام این منطقه هر چه هست بدون شک برازنده این منطقه زیباست.

گردنه حیران جاهای دیدنی اردبیل و جاذبه های گردشگری و طبیعی این استان از زیباترین مناطق گردشگری شمال غرب ایران به حساب می آیند.

حالا که حرف از حیران روستاهای اطراف حیران شد بد نیست درمورد اقامتگاه های این منطقه هم بگوییم که اگر قصد اقامت در حیران اردبیل را داشتید برای اجاره ویلا و سوئیت در گردنه حیران می توانید از وبسایت «لیدوماتریپ» اقامتگاه دلخواه خود را رزرو کنید.

گردنه حیران در فصول مختلف سال

گردنه حیران در فصول مختلف سال

فرقی نمی کند در زمستان بروید یا تابستان، هر چهار فصل گردنه حیران تماشاییست.

در فصل بهار آب و هوای گردنه حیران معتدل است ولی بعضی اوقات به دلیل کوهستانی بودن این منطقه جو زمستانی در اوایل بهار ادامه پیدا می کند و در تابستان های آن هوا برخلاف سایر مناطق جنگلی شرجی نیست و خنک است.

پاییز فصل رنگ هاست و رنگارنگی برگ درختان چهره متفاوتی را به گردنه حیران می بخشد ولی گردنه حیران به دلیل کوهستانی بودن کمی زود تر از شهر های دیگر سفید پوش می شود که در عین حال طبیعتی بی نظیر از یک منطقه برفی را به خود می گیرد.

در ادامه قصد داریم جزئیات بیشتری از چهار فصل زیبای گردنه حیران، توضیح دهیم.

گردنه حیران در بهار

گردنه حیران در بهار بهترین زمان سفر به اردبیل

فصل بهار نگین فصل هاست و گشت وگذار در طبیعت بهاری برای هر گردشگری بسیار دلنشین و لذت بخش است.

وقتی در فصل بهار به این منطقه سفر می کنید،گل های مراتع سرسبز و شکوفه های درختان جنگلی می بینیدکه زیبایی خاصی به طبیعت این منطقه بخشیده اند.

سفر در بهار بهترین زمان برای طبیعت گردی می باشد چرا که هم مناظر خود گردنه حیران و هم طبیعت روستاهای اطراف این منطقه بسیار تماشایی اند.

در فصل بهار انواع گل هاو گیاهان دارویی می روید که خاصیت درمانی دارند و می توانید آن ها را از مراتع حیران و اطرافش تهیه کنید.

گردنه حیران در تابستان 

گردنه حیران در تابستان 

حیران منطقه ای ییلاقی در فصل تابستان که با رویش انواع پوشش گیاهی، اهالی روستاهای اطراف، اسب ها، گوسفندان و گاو های خود را برای چرا به طبیعت گردنه حیران می آورند که چشم انداری تماشایی دارند.

مراتع و جنگل های حیران مکان خوبی برای گشت و گذار در طبیعت است و به دلیل خنک بودن آب و هوای این منطقه در فصل تابستان، می توانید در ویلاهای گردنه حیران اقامت داشته باشید. هم چنین می توانید طعم میوه های تابستانی از جمله تمشک حیران را بچشید و لذت ببرید.

یکی از تفریحات هیجان انگیز و مورد علاقه جوانان تله کابین سواری است. شما می توانید در هر فصل از سال که به گردنه حیران سفر کردید، سوار تله کابین حیران شوید و از زاویه ای دیگر زیبایی های طبیعت حیران را ببینید.

گردنه حیران در پاییز

گردنه حیران در پاییز گردنه حیراندر فصول مختلف سال

بدون شک سفر به حیران در پاییز را می توان یکی از تکرار نشدنی سفر ها دانست. در فصل پاییز طبیعت جاده حیران چیزی کم از جاده چالوس ندارد.

اگر در اوایل فصل پاییز به حیران سفر می کنید آب و هوای این منطقه بسیار سرد نیست و با لباس گرم مناسب می توانید سفر کنید و لغزندگی جاده را هم به دلیل بارش باران در نظر بگیرید.

اما اگر در اواخر پاییز خصوصا آذرماه به حیران سفر می کنید، باید بگوییم که حیران زمستان زود رسی دارد و ممکن است با بارش برف و جاده های یخبندان مواجه شوید و پس بهتر است با تجهیزات کامل راهی حیران شوید تا در حین سفر مشکل خاصی رو به رو نشوید.

گردنه حیران در زمستان

گردنه حیران در زمستان گردنه حیران جاهای دیدنی اردبیل

زمستان های اردبیل معروف است و آب و هوای برفی دارد. اگر در زمستان به اردبیل، خصوصا حیران سفر کردید باید با تجهیزات مناسبی راهی سفر شوید اگر با ماشین شخصی خود سفر می کنید باید زنجیر چرخ همراه خود داشته باشید.

احتمالا اکثر مسافران از بارندگی برف و کولاک زمستان، از سفر به گردنه حیران منصرف شوند. اما این کار شدنیست برای یک بار هم که شده دل را به دریا بزنید و در فصل زمستان به این منطقه سفر کنید و از طبیعت برفی آن لذت ببرید.

دمای هوای گردنه حیران در روز های سرد سال حدود ۱۱ درجه سانتی گراد و حتی ممکن است در روز های یخبندان این دما کاهش پیدا کند، بنابراین بهتر است لباس گرم و خوراکی مناسب راه با خود به همراه داشته باشید.

رانندگی در حیران تجربه ای لذت بخش در جاده های شمال

رانندگی در گردنه حیران گردنه حیران

اگر قصدسفر به حیران را دارید، بهتر است با خوردروی شخصی دل به جاده گردنه حیران بزنید و لذت رانندگی در گردنه حیران را تجربه کنید.

گردنه حیران چون در یک منطقه کوهستانی واقع شده جاده پر پیچ و خمی دارد و در میان کوه ها قرار گرفته، هنگام عبور از مسیر این گردنه باید با احتیاط رانندگی کنید تا اتفاقات بد جاده ای برای شما رخ ندهد.

اغلب اوقات هوای این منطقه مه آلود است و دید جاده کاهش پیدا می کند، بنابراین وقتی می خواهید با ماشین شخصی تان در گردنه حیران رانندگی کنید، این نکته را هنگام رانندگی در نظر بگیرید و با احتیاط بیشتر به راه خود ادامه دهید.

مسیر گردنه حیران

گردنه حیران جاهای دیدنی اردبیل

مسیر گردنه حیران طبیعتی جنگلی دارد و جاده و مسیر اردبیل به حیران، باریک و دو طرفه است.

در مسیر گردن حیران روستاهای مختلفی وجود دارد که خود روستای گردنه حیران در ۳۰  کیلومتری آستارا قرار گرفته و روستاهای مشند و کشفی هم ازمعروف ترین و زیباترین روستاهای این منطقه گردشگری می باشند.

در اکثر اوقات هم مه زیادی سر تا سر حیران را فرا می گیرد. مسیر این گردنه چون در بین کوه های بلند قرار گرفته پیچ در پیچ است. اگر می خواهید مسیر گردنه حیران طولانی و کسل کننده نباشد، می توانید در مراتع و جنگل های سرسبز کنار جاده حیران و هم چنین در استراحتگاهایی که دراین منطقه فراهم شده، رفع خستگی کنید.

فیلم مسیر گردنه حیران اردبیل:

در ویدیوی زیر بخشی از این مسیر زیبای گردنه حیران و طبیعت درختان جنگلی اطراف جاده حیران به نمایش گذاشته شده که می توانید با تماشای این فیلم، دقایقی را در مسیر گردنه حیران سیر کنید و لذت ببرید.

مسیر و جاده گردنه یکی از بی نظیرترین جاده های جنگلی شمال غرب ایران می باشد. قطعا از تماشای این فیلم از مسیر گردنه حیران انرژی خواهید گرفت.

موقعیت و نقشه گردنه حیران:

اگر می خواهید به گردنه حیران سفر کنید بهترین و نزدیکترین راه برای رسیدن به این منطقه گردشگری، سفر به استان اردبیل است و حدود ۷۵ کیلومتر با اردبیل فاصله دارد به عبارتی در عرض ۴۵ دقیقه می توانید به حیران برسید.

اگر از اردبیل به سمت گردنه حیران حرکت کنید، این شانس را دارید که شاهد زیبایی های جنگل فندقلو که جز جاذبه های طبیعی اردبیل است، باشید و خستگی راه را از تن به در کنید.

از تهران هم در عرض ۸ الی ۹ ساعت می توانید به حیران سفر کنید. البته از شهر هاو مناطق مختلفی می توانید به حیران سفر کنید. علاوه بر اردبیل، از گیلان، آستارا و شهرستان نمین و تالش وتالش هم می توانید به حیران دسترسی داشته باشید.

بهترین رستوران گردنه حیران

رستوران گل های حیران گردنه حیران جاهای دیدنی اردبیل

در طول مسیر  گردنه حیران امکانات رفاهی مناسبی برای مسافران در نظر گرفته شده که از جمله رستوران ها و سالن های غذاخوری و پذیرایی زیادی در حیران وجود دارد که می توانید با خوردن عذاهای خوشمزه محلی و ایرانی، خستگی سفر را از تن بیرون کنید.

اگر مسافت طولانی را تا گردنه حیران طی کرده اید لازم نیست حتما به تفرجگاه تفریحی حیران برسید چرا که در سرتاسر مسیری که از گردنه حیران عبور می کنید، رستوران ها و غذاخوری های محلی کوچک به چشمتان می خورد که آماده پذیرایی از گردشگران و مسافران می باشد.

حیران جاهای دیدنی اردبیل و مناطق گردشگری این شهر،هر کدام به نوبه خود  بسیار زیبا و دیدنی اند. اما گردنه حیران در میان این همه جاذبه گردشگری در اردبیل واقعا خاص و بی نظیر است.

لذت بردن از طبیعت سرسبز درختان جنگلی و تماشای رقص ابر ها در آسمان گردنه حیران را از دست ندهید و در سفر به اردبیل رفتن به گردنه حیران، یکی از گشت و گذار های خاطر انگیز شما در سفر به شمال غرب خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.